Sezónní potraviny: Udělejte si zásoby a vařte podle ročních období

Záleží vám na tom, abyste jedli zdravě a pouze kvalitní potraviny? Nejsnazší cestou, jak toho docílit, je zaměřit se na sezónní produkci. Více se tak přiblížíte stravování, které je pro nás přirozené, a zajistíte tělu živiny, které potřebuje právě v daném období. V současnosti jsme se ale obzvlášť ve městech od zemědělského koloběhu téměř odpojili, a tak jsme připravili přehled, který vám orientaci v jídle podle ročních období usnadní.

11. 10. 2019

Záleží vám na tom, abyste jedli zdravě a pouze kvalitní potraviny? Nejsnazší cestou, jak toho docílit, je zaměřit se na sezónní produkci. Více se tak přiblížíte stravování, které je pro nás přirozené, a zajistíte tělu živiny, které potřebuje právě v daném období. V současnosti jsme se ale obzvlášť ve městech od zemědělského koloběhu téměř odpojili, a tak jsme připravili přehled sezónních potravin, který vám orientaci v jídle podle ročních období usnadní.

Jaro

Jarní měsíce jsou přípravou na léto a produkce čerstvé zeleniny a ovoce se tak začíná rozšiřovat na trzích i na zahradách a stále je ještě na co se těšit. 

Tip na sezónní jídlo: Chřest s holandskou omáčkou, jahodová bublanina

Jaké potraviny seženete na jaře čerstvé?

Sezónní zelenina

Duben: cibule, ředkvičky

Květen: cibule, ředkvičky, chřest, kedlubny a saláty

Červen: cibule, ředkvičky, chřest, kedlubny a saláty, brokolice, cukety, fazolové lusky, hrách, kapusta, květák, mrkev, okurky, rajčata a řepa

Sezónní ovoce

Duben:

Květen: jahody

Červen: jahody, angrešt, třešně, višně

Jaké potraviny využijete lokálně skladované?

Zelenina

Duben: celer, česnek, růžičková kapusta, mrkev, pastiňák, petržel, pórek řepa i zelí

Květen: celer, česnek, mrkev, petržel, pórek, řepa

Červen: celer, česnek

Ovoce

Duben: jablka

Květen: –

Červen: –

Léto

V letních měsících přichází při dobrých podmínkách doslova smršť ovoce i zeleniny. Trhy se zaplavují sladkým ovocem i krásně zralou zeleninou, na výběr je toho tak ze všech měsíců nejvíc. Proto byste v létě měli myslet i na zimní zásoby potravin – nakupujte (nebo nasbírejte) od různých druhů ovoce i zeleniny víc, uložte si je nakrájené do mrazáku nebo zavařte. V zimě vám zpestří omezenější jídelníček a prosvětlí šedivé dny.

Tip na sezónní jídlo: Zeleninové lečo, italské špagety, ovocný crumble

Jaké potraviny seženete v létě čerstvé?

Sezónní zelenina

Červenec: brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, fazole, hrách, kapusta, kedlubny, květák, mrkev, okurky, rajčata, ředkvičky, řepa, salát, zelí

Srpen: brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, dýně, fazole, hrách, oba druhy kapusty, kedlubny,květák, mrkev, okurky, paprika, patizón, pórek, rajčata, ředkev, ředkvičky, řepa, salát, zelí

Září: brokolice, celer, cibule, cuketa, čekanka, dýně, fazole, oba druhy kapusty, kedlubny, květák, mrkev, okurky, paprika, pastiňák, patizón, petržel, pórek, rajčata, ředkve, ředkvičky, řepa, salát, zelí

Sezónní ovoce

Červenec: angrešt, broskve, hrušky, jablka, jahody, meruňky, rybíz, švestky, třešně, višně

Srpen: angrešt, broskve, hrušky, jablka, jahody, meruňky, ostružiny, hroznové víno, rybíz, švestky

Září: broskve, hrušky, jablka, jahody, melouny, ostružiny, švestky, hroznové víno

Jaké potraviny využijete lokálně skladované?

Skladovaný je přes léto pouze česnek.

Podzim

Mnoho lidí má za to, že na podzim by podle sezónnosti už nemělo být téměř nic k dispozici, ve skutečnosti je toho ale mnoho, a co není čerstvé, ještě stále je skladované v zásobách. Využijte toho a připravujte si jídla z lokálních surovin. I tak si pomůžete k zimě bez nemocí.

Tip na sezónní jídlo: Podzimní salát z pečené zeleniny, dýňová polévka, makový koláč

Jaké potraviny seženete na podzim čerstvé?

Sezónní zelenina

Říjen: brokolice, celer, čekanka, dýně, oba druhy kapusty, květák, kedlubny, pastiňák, patizon, petržel, pórek, ředkev, řepa, saláty, zelí (i čínské)

Listopad: oba druhy kapusty, pórek, zelí (i čínské)

Prosinec: oba druhy kapusty, pórek

Sezónní ovoce

Říjen: broskve, hrušky, jablka, ostružiny, hroznové víno, švestky

Listopad: –

Prosinec: –

Jaké potraviny využijete lokálně skladované?

Zelenina

Říjen: cibule, cuketa, česnek, mrkev, paprika, 

Listopad: brokolice, celer, cibule, cuketa, čekanka, česnek, dýně, kedlubny, mrkev, pastiňák, patizon, petržel, ředkev, řepa

Prosinec: celer, cibule, cuketa, česnek, dýně, kedlubny, mrkev, pastiňák, patizon, petržel, ředkev, řepa, zelí (i čínské)

Ovoce

Říjen: melouny

Listopad: hrušky, jablka

Prosinec: hrušky, jablka

Zima

V zimě si užívejte kořenovou zeleninu, která nejlépe zahřeje a zasytí. Zimní zelenina má plnou chuť, která se projeví nejlépe po uležení. Nebojte se proto uvařit větší porce a uskladnit je například na všední dny v lednici. Uskladněné ovoce z léta zpracovávejte postupně a nejlépe jako teplé dezerty – ovocné koláče, bábovky nebo horké přelivy jsou tím nejlepším využitím, které oživí omezený zimní jídelníček. 

Tip na sezónní jídlo: Dušená růžičková kapusta, pórková polévka, jablečný koláč

Jaké potraviny seženete v zimě čerstvé?

Sezónní zelenina

Leden: růžičková kapusta, pórek

Únor: růžičková kapusta

Březen: růžičková kapusta

Sezónní ovoce

Ovoce není v zimě čerstvé žádné, je třeba brát pouze jablka a hrušky ze zásob nebo ovoce, které jsme si v létě a na podzim zamrazili čerstvé.

Jaké potraviny využijete lokálně skladované?

Zelenina

Leden: celer, cibule, česnek, dýně, kapusta, kedlubna, pastiňák, petržel, ředkev, řepa, zelí (i čínské)

Únor: celer, cibule, česnek, dýně, kapusta, kedlubna, pórek, pastiňák, petržel, řepa, zelí (i čínské)

Březen: celer, cibule, česnek, dýně, kapusta, kedlubna, pórek, pastiňák, petržel, řepa, zelí (i čínské)

Ovoce

Leden: jablka, hrušky

Únor: jablka, hrušky

Březen: jablka

Jak sezónní zeleninu a ovoce zpracovávat?

Jsou období, kdy je potravin méně a není jich nedostatek v jiných časech v roce. Zejména na podzim a v zimě je ideální zpracovávat čerstvou kořenovou zeleninu, respektive skladovanou od místních farmářů a zemědělců. Zimní zelenina má naštěstí nepřeberné množství využití – uvaříte z ní syté a lahodné polévky a krémy, husté omáčky i barevné pečené saláty. Ze skladovaných jablek a hrušek připravíte skvělé teplé dezerty jako pudinky, záviny i crumbly a oživí i snídaně v čerstvé i dušené podobě. Podzimní záplavy dýní je ideální uchovat v podobě zavařeného pyré na pečení i vaření v ostatních měsících.

Na jaře a v létě je třeba o uchování všech chutí přemýšlet více dopředu. Trhy i zahrady obvykle přetékají nejrůznějšími surovinami, které často nelze zkonzumovat v rámci hlavních jídel a v čerstvém stavu, proto přicházejí na řadu schopnosti a znalosti našich babiček.

Zejména ovoce nabízí celou řadu způsobů uchování na zimu: zavařte marmelády, ovocná pyré i kompoty, upečte zásoby pečeného čaje, uvařte ovocné i bylinkové sirupy a zejména bobulovité ovoce si také zamrazte – v zimě je oceníte do ranní kaše či jogurtu a na koláče. Z přebytků zeleniny se vám budou hodit připravené kečupy a zeleninové směsi – například lečo ve sklenici, které později můžete před podáváním jednoduše doplnit například o vejce. Skvělou variantou využití bylinek jsou také nejrůznější zelená pesta, která vytvoříte v mixéru do pár minut a zachrání vás, až budete ve spěchu potřebovat připravit rychlé jídlo. Pokud máte doma sušičku potravin, můžete rychle a efektivně letní a jarní nadílku usušit a uchovat v uzavíratelných tmavých sklenicích, aby suroviny nezvlhly. Stejně dobře ale poslouží také sušení na sluníčku.

Zásoby potravin skladujte nejlépe v temnu a chladu – dobře poslouží jak sklep, tak spíž nebo jiná chladná část domu. Mražené potraviny spotřebujte nejlépe do pár měsíců, zavařené sklenice vydrží i více let, ale je dobré je pravidelně kontrolovat a spotřebovávat vždy ty nejstaršího data.

Dali byste si jídlo ze sezónních potravin, ale nemáte čas shánět suroviny? Objednejte si sezónní dobrotu na Dáme jídlo a budete mít jistotu, že jíte čerstvé a kvalitní potraviny.

Související články

Všechny články

Tipy, jak uspořádat perfektní letní piknik

Prázdniny začínají a jak jinak je zahájit, než právě piknikem v trávě? Pozvěte přátele, vybavte se a zamiřte do parku, do lesa nebo na nejbližší louku. Inspirujte se našimi tipy a připravte báječnou hostinu pod širým nebem, na kterou nikdo nezapomene.

Super pálivá jídla, která vás zahřejí v zimním období

S přicházející zimou a čím dál tím chladnějšími dny přicházejí také chutě na plnější a ostřejší pokrmy, které dodají energii čelit nevlídnému počasí a prohřejí zevnitř. Pálivé koření má kromě těchto funkcí navíc také příznivé zdravotní účinky, pro podzimní období plné nachlazení, je tak ideální. Které recepty jsou naše nejoblíbenější?

Ottolenghi: Kulinářský génius, který světu ukázal jídlo nabité chutěmi

Yotam Ottolenghi. Majitel nejvěhlasnějších lahůdkářství v Londýně, autor nejprodávanějších kuchařek na světě a především muž, který světu ukázal, jak připravit úžasné jídlo plné chutí.

5 tipů, čím nahradit mouku

Pečení bez mouky už dávno není sci-fi. Alternativ, kterými můžete v těstě nahradit bílou mouku, je mnoho. A moučníky z nich většinou chutnají neskonale lépe než při použití pšeničné verze. Inspirujte se naším výběrem a dopřejte si sladkou odměnu ve zdravějším kabátu. 

Další článek