Seznamte se s kimchi!

Historicky nebylo vždy možné pěstovat čerstvou zeleninu po celý rok. Lidé proto vyvinuli metody, jak si zajistit zeleninu po celý rok a jedna z nich je fermentace. Co to ale znamená? Čtěte!

14. 01. 2022

Týna
Skalická

Týna Skalická je nutriční koučka, která má ráda jednoduchost - minimalismus - v životě, jídle, módě.. všude. Černá a bílá jsou její oblíbené barvy, toho si u ní všimnete na první pohled nejen díky oblečení, ale i díky jejímu psovi Štajnovi. Aktivně se 13 let věnuje výživě, ale přitom má ráda sladké! S tím se pojí založení jejího instagramového projektu @tojidlo, kde šíří svoji filozofii v duchu “neber to jídlo tak vážně, je to jen jídlo”.

O autorovi

Pod názvem fermentace, jehož českým synonymem je kvašení nebo kysání, se ukrývá proces přeměny organických látek, během kterého vznikají látky jednodušší. Prudký rozvoj mikroorganismů, k němuž při fermentaci dochází, způsobí vznik prostředí, které chrání potraviny před kontaminací toxickými látkami a mikrobiálním rozkladem.

A tím se dostáváme ke kimchi, které postupně u nás roste na oblibě.  Z nutričního hlediska je to velmi dobře, protože kimchi v sobě skrývá řadu benefitů (k těm se ještě dostaneme) a přesto, že jsem o kimchi slyšela a četla už hodně, neměla jsem možnost mu zatím přijít na chuť. Tento článek tedy nebude jen o benefitech kimchi, ale i moje výpověď. Výpověď člověka, který se s kimchi postupně seznamuje.

Vezmeme to postupně…

Víte, co je to kimchi? Kimchi je tradiční korejský pokrm vyrobený ze solené fermentované zeleniny. Obvykle obsahuje pekingské zelí a koření, v některých případech cukr, dále sůl, cibuli, česnek, zázvor a chilli papričky. Může se pochlubit i jinou zeleninou, červená ředkev, jarní cibulka, mrkev.

Jak vypadá kimchi po nutriční stránce? Kimchi je nabité živinami a přitom má nízký obsah kalorií. Samotné zelí – jedna z hlavních složek kimchi – se může pochlubit vitamíny A a C, nejméně 10 různými minerály a více než 34 aminokyselinami. (zdroj) Dále obsahuje železo, vitamíny B6 a K. Z nutričního hlediska se kimchi se může lišit dle použitých přísad i výrobců, ale v průměru 100 g kimchi obsahuje cca 30 kcal, 0,4g tuku, 4g sacharidů, 2g bílkovin a 3g vlákniny.

A co víc, proces fermentace může vyvinout další živiny, které naše tělo snadněji vstřebá. (zdroj)

Vitamíny, minerály a antioxidanty v kimchi mohou poskytnout důležité zdravotní výhody. Cholin, který se nachází v kimchi, je přírodní sloučenina životně důležitá pro udržení našich buněk, svalů, nervového systému a dokonce i naší nálady. Cholin je také důležitý pro naši paměť. Vitamín K, pomáhá se srážením krve a zabraňuje křehnutí kostí.

Některé další zdravotní přínosy kimchi zahrnují:

  • Fermentované potraviny jako kimchi nabízejí probiotika, která mohou pomoci s odolností našeho imunitního systému, zdravím našeho zažívání a prevencí onemocnění jako jsou například určité typy rakoviny. (zdroj)
  • Je naděje, že může pomoci s zánětlivými onemocněními – zatím studie na lidech chybí.
  • Ukazuje se, že kimchi může zpomalit proces stárnutí, i když je nutný další výzkum. (zdroj)
  • Potraviny bohaté na probiotika, jako je kimchi, mohou pomoci předcházet kvasinkovým infekcím.
  • Jedinci, kteří jedli fermentované kimchi, vykazovali výrazně větší zlepšení krevního tlaku. (zdroj)

A jaká byla moje zkušenost?

Když jsem se rozhodla do kimchi pustit, měla jsem ambiciózní nápad, že si ho vyrobím doma. Tento nápad mě rychle opustil, když jsem viděla zdlouhavý, několikadenní proces kvašení, které má svá striktní pravidla. Pokud kimchi není správně připraveno nebo skladováno, může proces fermentace způsobit otravu jídlem a to jsem nechtěla riskovat. Navíc, není to úplně voňavá procedura. Rozhodla jsem se kimchi objednat na Dáme jídlo, které nově rozváží kimchi od Živina. Celý příběh Živiny mě nadchnul. Sdílíme společně lásku k dobrému jídlu a jídlo vnímají jako dobrodružství. Vytvořili vlastní recepturu kimchi, kterou dle jejich slov ladili dlouho do naprosté dokonalosti, aby se v chuti kimchi snoubilo vše, co má. ŽIVINA přináší na trh kvalitní a funkční potraviny každodenní spotřeby zakladatele Martina a jeho rodiny, které jsou jedinečné svojí chutí, složením a mají blahodárný vliv na dobré zdraví jednotlivce i prostředí, v kterém žijeme.

Kromě kimchi přináší Živina i další oblíbené produkty jako Kimchi omáčky, sezamové speciality jako jsou Tahini pasty a ochucené Tahinády, hummusy, domácí pečené kečupy nebo nakládané octy. Začala jsem u kimchi a objednala několik stupňů pálivosti a různé příchutě. V nabídce Živiny najdete kimchi natural, nepálivé a pálivé, obecně je pro kimchi  typická jeho svěží, křupavá štiplavá chuť. 

Ochutnávku jsem začala nepálivým. Hned v prvním soustu vynikala typická, příjemná  kyselost a pikantnost byla velmi jemná, spíše žádná. Toto kimchi se doporučuje i pro děti. Pokračovala jsem kimchi natural. Chci upozornit, že nejsem velký fanoušek pikantních jídel, takže možná můj práh snášení pikantnosti bude o něco nižší, než u ostatních. U natural kimchi  jsem už pocítila na jazyku podstatný rozdíl oproti nepálivé verzi. Stále to byla příjemná, křupavá, svěží chuť, ale už s pikantním nádechem.

Pokračovala jsem poslední, pikantní verzí. Měla jsem trochu strach. Bála jsem se, že mi ústa pod dávkou zázvoru a chilli shoří. Na stránkách Živiny, jsem se ale dočetla, že oproti verzi Natural je sice více pálivá, ale že se nemusím bát, že by mi pusa upadla. To mě uklidnilo. Pustila jsem se do poslední ochutnávky a měli pravdu! Pikantnost byla značná, ale nebylo to nepříjemné a stále jsem cítila ostatní suroviny v kimchi. 

Pokud mám zhodnotit svou zkušenost s kimchi:

  • Nepálivé kimchi bych doporučila těm, kteří jsou citliví na pálivá jídla, chutnalo mi i úplně samostatně.
  • Natural kimchi bych za sebe viděla spíš jako přídavek do jídla (do salátů, burgerů, polévek…)
  • A pálivým kimchi jsem si sice ústa nespálila, ale přenechala bych ho těm, kteří mají rádi pikantnější jídla.  

Tak co, vyzkoušíte kimchi?

Vyzkouším!

Související články

Všechny články

Lenošení na dece a dobré jídlo k tomu? Oslavte Mezinárodní den pikniků

Věděli jste, že existuje Mezinárodní den pikniků? Prozradíme vám nejen, kdy v roce se velkolepý svátek sendvičů, baget, sýrových talířů a dalších pochoutek z proutěného košíku slaví, ale máme pro vás i jeden chutný piknikový recept.

Rýže od A do Z

Není rýže jako rýže. Zatímco italské rizoto a španělská paella se neobejdou bez kulatozrnné rýže, indické a thajské kuchyni zase vévodí ta jasmínová a basmati. Přečtěte si, čím se mezi sebou jednotlivé druhy liší a naučte se je správně připravovat. 

Proč je foodora Selection taková pecka?

Chcete na 100 % vědět, že jste si vybrali restauraci, ze které vám bude chutnat? Nechce se vám sáhodlouze hledat a zkoušet, až narazíte na tu pravou? Objevte nabídku foodora Selection - rychlou cestu k nejlepším restauracím v Praze! Omrkněte, jaké podniky tady můžete najít.

Poke bowl: Recept na oblíbený havajský pokrm

Hravá havajská miska plná chutí a barev. Tak by šla ve stručnosti popsat poke bowl, kterou si oblíbil celý svět. A že k tomu má pádný důvod. Zdravější a lahodnější jídlo pravděpodobně jen tak nenajdete. Jak si připravit poke bowl v domácích podmínkách?

Další článek