Světová kuchyně 10× jinak: Co rozhodně ochutnat, až budete na cestách?

Jaká jsou tradiční i méně známá jídla v jiných zemích? Mrkněte na dobroty, které si pravidelně vychutnávají lidé v Německu, Anglii nebo třeba v Belgii.

28. 12. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Slávky s majonézou a hranolkami, vařené výhonky chmele nebo losos naložený v kopru. Věděli byste, k jakým zemím tyhle typické pokrmy zařadit? Možná vás překvapí, co vlastně patří k národním jídlům míst, kam nejčastěji cestujeme.

Co vás nejvíc baví na cestování? Mě rozhodně zkoušení typických lokálních pokrmů. Moje obliba poznávat nová jídla začala na dovolené v Bulharsku, kam jsem vyrazila v podstatě (jak se říká) na blind. Ale o tom třeba jindy. Co tedy zkusit, kde a co od toho čekat?

  • Bulharská kuchyně se, jak jsem zjistila, vyznačuje odlehčenými a zdravými recepty. Třeba takový džuveč [gjuveč] je v podstatě jen maso dušené dohromady s rýží nebo bramborami a zeleninou. Zalije se vínem, k tomu trocha zakysané smetany a je hotovo. Pokud tedy máte v plánu vyrazit do Bulharska na dovolenou, rozhodně džuveč zkuste.
  • Podobně odlehčený pokrm je arabská shakshuka [šakšuka]. Přeloženo do češtiny to znamená doslova „směs“. V podstatě jde jen o ztracená vejce v rajčatové omáčce s masem, případně klobásou nebo lilkem. Původně snídaňové jídlo ochutnáte v Maroku, Tunisku, ale i v Izraeli. V současnosti už především jako hlavní chod.
  • Naproti tomu v Maďarsku dietu a rostlinnou stravu fakt nečekejte. Země se vyznačuje masem, masem a k němu si dávají… no, maso. Dominantou veškerých jídel je paprika, která rozhodně nesmí chybět v guláši. Nejedná se ale o guláš tak, jak ho známe my. V tomto případě jde o polévku s brambory. Pokud byste chtěli její sytější variantu, hledejte pörkölt [perkelt].
  • Holandsko všichni známe hlavně jako zemi tulipánů. Neméně proslavené je ale i díky luxusním sýrům. S jejich výběrem vám ochotně poradí prodejci. A skutečný zážitek je tradiční burza sýrů ve městě Alkmmaru, kde je můžete i ochutnat.
  • V Belgii hledejte mušle – slávky. Vařené se připravují třeba na pivu, víně, se smetanou, zeleninou a na dalších mnoho způsobů. Nejčastěji k nim dostanete pečivo nebo (trochu překvapivě) hranolky, a dokonce majonézu.
  • Ještě se tu zdržíme, protože za zmínku stojí také belgický chmel. A ne, tentokrát ho nehledejte v pivu. Výhonky chmele si Belgičané vaří a skutečně je jedí. Tenhle nezvyklý pokrm se dostal mezi lokální delikatesy a rozhodně stojí za zkoušku.
  • Německý eintopf se může zdát jako směs všeho, co kuchaři přišlo pod ruku. Když se ale dodrží správný postup a poměr surovin, jde o lahodný a sytý pokrm, který právě díky vaření v jednom hrnci získává lahodnou chuť. Hlavní suroviny jsou různé druhy masa, klobásy, luštěniny, zelí, mrkev a brambory. Na zahřátí po podzimní procházce prostě ideální.
  • Řecké olivy a sýry známe všichni. Slyšeli jste už ale někdy výraz avgolémono? Připravená z citronů a vajec může být servírována jako polévka, ale i jako hustší omáčka k rybám a jiným masům.
  • Švédskou pochoutkou je losos gravlax. Syrová ryba se osolí, potře koprem a nechá v lednici 3 dny uležet. Nakrájená na tenké plátky je pak podávána s omáčkou z hořčice, oleje, cukru, pepře, soli a kopru. Jako předkrm se navzdory své jednoduchosti objevuje v luxusních restauracích.
  • V Anglii nechte známé fish & chips stranou. Mnohem typičtějším národním jídlem je totiž steak and kidney pie. Hovězí se zapečenými ledvinkami v těstíčku najdete v každém menu pravé britské hospody, a právě to z anglického pikantního koláče dělá nevynechatelnou klasiku.
No… je toho k ochutnání fakt velká spousta. Ale o tom dovolená přece je, ne?

O poznání nejen nových míst, lidí a tradic, ale i chutí a zajímavých pokrmů. A kdo ví –⁠ třeba si něco z nových jídel tak oblíbíte, že je pak sobě nebo svým blízkým uvaříte i doma.

Související články

Všechny články

7 domácích dipů, které musíte vyzkoušet

Domácí dipy dovedou zachránit nejednu situaci. Ať už si chcete zpříjemnit večerní sledování oblíbeného filmu, nebo narychlo chystáte občerstvení pro nečekanou návštěvu, stačí jen nakrájet zeleninu, vytáhnout chipsy nebo tortilly a vytvořit k nim omáčky z ingrediencí, které najdete v lednici a ve spížce.

Top 5 pražských kaváren, které chcete navštívit

Máte rádi toulky hlavním městem? A co takhle zastavit se někde na dobrou kávu a lahodný dezert? V Praze najdete desítky skvělých kaváren, ale jen pár z nich se může řadit mezi ty nejlepší. Které kavárny byste v Praze neměli minout?

Nejlepší víkendová snídaně? Belgické vafle

Pravé belgické vafle jsou lehké, krásně nadýchané a plné máslové chuti. Tyhle nebeské vafle ale nejsou o moc složitější než naše lívance. Stačí vaflovač, pár obyčejných přísad a fíglů, které jsme pro vás sepsali na následujících řádcích. 

Fámy kolem zdravého stravování aneb Jak se nenachytat

Každé sousto je potřeba alespoň třicetkrát zkousnout. Pálivá jídla pomáhají hubnout. Bio je jen nálepka, která nic neznamená. Kolik podobných pouček, které se týkají zdravého stravování, jste už slyšeli? A kolik z nich se zakládá na pravdě? Pojďme se podívat na pět největších fám.

Další článek