Nejkrásnější advent aneb vyrábíme, jíme a dekorujeme

Taky už se těšíte na Štědrý den? Zkraťte si čekání, vykouzlete vlastní úžasný adventní věnec či kalendář a užijte si naplno tento adventní čas.

30. 11. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Ať si říká kdo chce co chce, advent bývá tím nejhezčím obdobím v roce. Měsíc klidu, pohody a vánočních příprav, doba, kterou se snažíme trávit v úzkém kruhu svých nejbližších. Při procházce ulicemi si jistě i vy všímáte nejrůznější výzdoby oznamující, že již brzy přijde Štědrý den. Bohatě zdobené věnce na vstupních dveřích, svíčky či stromečky za okny a všudypřítomná sváteční světýlka. Vyzdobte i vy svůj domov a připravte nejen sousedům, ale především rodině a blízkým ty nejkouzelnější adventní svátky.

Tip: Chcete se pustit do celodenního vyrábění adventních dekorací? Nezdržujte se vařením a objednejte si něco skvělého z restaurací na Dáme jídlo.

Adventní věnec

Zapálením svíčky na první adventní neděli se v mnoha rodinách zahajuje čtyřtýdenní období adventních svátků. Co ale krásně zdobený věnec z chvojí, přírodnin a vánočních ozdob značí a odkud tato specifická tradice pochází?

Mám na něco chuť

První adventní věnec se objevil zhruba před 150 lety v hamburském sirotčinci, kde se mladý, nadšený vychovatel Johann Hinrich Wichern rozhodl ukrátit dětem dlouhé čekání na Vánoce a pro klid jejich duše vyrobil ze starého dřevěného kola věnec s 19 malými červenými a 4 bílými svíčkami. Děti tak mohly každý den zapálit jednu červenou a v neděli bílou svíčku. Tato myšlenka se začala rychle šířit a zanedlouho jeden takový adventní věnec ležel na svátečním stole většiny domácností.

Jak by měl adventní věnec vypadat?

Adventní věnec nemá jasně předepsanou podobu, nicméně nese jistou symboliku, která se ukrývá v konkrétních použitých materiálech. Dnešní adventní věnce mohou nést nejrůznější podoby a vynechávat určité symboly, my vám ale povíme něco o tom klasickém, jaký se dělal již za dob našich prababiček.

Základem takového věnce by mělo být zelené chvojíjehličnanů nebo cesmíny, což je prvek značící život. Kruh symbolizuje věčnost a na věnci by neměly chybět ani červené elementy, které odkazují ke Kristově krvi prolité za spásu světa. Pokud ale nechcete příliš podléhat křesťanské tradici, můžete použít například zlaté mašle či modré prvky, které obecně odkazují ke vznešenosti a oslavám. Takto nazdobený věnec pak dotvoříte čtyřmi svíčkami symbolizujícími čtyři adventní neděle.

Honí mě mlsná

OBJEDNÁVÁM

Jak se pustit do výroby adventního věnce?

Vyrobit takový adventní věnec není žádný velký problém a s ručně zhotoveným výrobkem navíc vaše domácnost získá silný nádech pohody a soudržnosti. K výrobě toho mnoho nepotřebujete a většinu materiálu najdete buď doma, nebo v lese. Tak s chutí do práce.

Ze všeho nejdřív se vydejte na procházku do místních lesů či parků, odkud si přineste všechny krásné přírodniny, které vás cvrnknou do nosu, především pak dostatek zeleného chvojí. Pokud větvičky nemáte kde natrhat, kupte si je na trhu nebo u prodavačů vánočních stromků.

Potřebuji nakoupit

Z větviček pak pomocí vazačského drátku vytvořte kruh, který na konci uzavřete. Pokud chcete robustnější věnec, můžete použít polystyrenový nebo slaměný základ, který koupíte v každém květinářství, a obalte jej větvičkami tak, aby zeleň zakryla veškerý jeho povrch. Takto vytvoříte základ, na který následně připevněte další komponenty. Važte mašle a drátkem navazujte přírodniny či malé vánoční ozdobičky. Věřte hlavně vlastnímu vkusu a intuici – někteří mají rádi honosné věnce plné třpytu a dekoru, jiní ocení spíše čistě přírodní, minimalistický styl. Nakonec věnec nainstalujte na slavnostně prostřený adventní stůl a dokola na něj ve stejných rozestupech připevněte ještě 4 svíčky. První svíčku zapalte na první adventní neděli u rodinného oběda a společně se těšte na Štědrý den.

Něco na zub

OBJEDNÁVÁM

Adventní kalendář pro malé i velké

Ještě zajímavější obdobou adventního věnce je adventní kalendář, díky kterému můžete každý den sebe nebo své blízké obdarovat nějakou malou radostí. Velkou výhodou je fakt, že ačkoli se tomuto kalendáři říká adventní, první okénko si můžete otevřít již první prosincový den. Tradice tohoto kalendáře sahá do předminulého století, konkrétně do roku 1851, kdy byl vyroben první takový kus. O několik let později – v roce 1908 – se tohoto nápadu chopil mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu, který vytiskl vystřihovací kalendář s názvem „V zemi Ježíšově“. Již od svého prvopočátku má adventní kalendář stejné poslání – zpříjemnit dětem i dospělým čekání na Štědrý den.

Správný adventní kalendář má tedy 24 okének a za každým z nich se ukrývá nějaká sladkost nebo drobnost, kterou obdarovanému zpříjemníte den. Pokud se rozhodnete pro malé čokolády, bonbony nebo jiné pamlsky, můžete je nakoupit v Žabce, Tescu Expres nebo ve Sklizenu a zaručíte si tak širokou škálu výběru. Jestliže se rozhodnete pro nákladnější variantu, nakupte 24 malých hračekBambuli a potěšte svého potomka dvojnásob. A nezapomeňte ani na své čtyřnohé mazlíčky a pořiďte jim 24 dobrot ze Super zoo.

Tip: Jste v zápalu vyrábění a najednou zjistíte, že vám něco chybí? Objednejte si vše potřebné v obchodech na Dáme market.

Jak na výrobu domácího adventního kalendáře?

Pokud jste se rozhodli takový kalendář vyrobit, prioritně je třeba se rozhodnout, na co se obdarovaný bude každý den těšit. Můžete zkombinovat malé hračky s nejrůznějšími sladkostmi, je ale potřeba, aby se vždy jednalo o drobné předměty.

Ty následně zabalte buď do stejných papírových pytlíčků, které koupíte v papírnictví, nebo do balicího papíru, krabiček či sáčků. Kreativitě se meze nekladou, nicméně nikdy nezklame přírodní estetika, tedy recyklovaný papír v kombinaci s výraznou červenou, modrou nebo například zlatou stuhou. Když máte vše pečlivě zabaleno, zbývá už jen na každý balíček napsat jednu číslici od 1 do 24. Poté nad krb, na okno či nad pracovní stůl napněte dostatečně dlouhý přírodní provázek a dřevěnými kolíčky na něj každý dáreček připevněte. A originální adventní kalendář je na světě!

Související články

Všechny články

Pickles: Na vlně kvašení

Obrňte svůj organismus a ještě si pochutnejte. Kvašená zelenina alias pickles se v podzimních měsících stane vaším nejlepším parťákem.

Nejpestřejší vietnamské tipy

Spousta barevné zeleniny. Ať už syrové, připravené v páře, grilované a nebo vařené…. to je základ oblíbené vietnamské kuchyně. Jedná se o jednu z nejpestřejších a nejzdravějších kuchyní vůbec. Jídla ve většině případech obsahují ještě…

V čem je česká kuchyně unikátní a čemu se u nás turisté diví?

Česká kuchyně nemá pověst zrovna té nejlehčí a nejdietnější, ale kdo by si občas nedopřál svíčkovou se šesti, pečenou kachnu a nebo třeba jahodové knedlíky skoro jako od babičky? Jak se říká - všeho s mírou a když nemáte míru, dejte tam knedlík!

Další článek