Jíška, poklad české kuchyně

Tradiční české pokrmy se bez klasické jíšky jen stěží obejdou. Potřebujete zahustit zeleninovou polévku, guláš nebo brokolicový krém? Poradíme vám, jak na to!

10. 12. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Také jste jako malí s údivem sledovali babiččinu alchymii v kuchyni? Díky pár jednoduchým krokům se řídké polévky a omáčky rázem proměnily v krémové pokrmy. Jíška přitom není žádná věda, jen je potřeba vědět, jak na to a kterou ze tří možných variant pro chystané jídlo zvolit. Jaký je v nich rozdíl?

Tip: Polévka je grunt. Nakupte vše potřebné na Dáme jídlo a připravte si skvělý oběd.

Není jíška jako jíška

Ačkoli se jíška v zásadě vždy připravuje téměř stejně, tedy pražením mouky na omastku, pro různá jídla existují různé druhy jíšky. V základu se klasická jíška dělí na světlou a tmavou a tyto dvě varianty se odlišují především použitým tukem. Na světlou jíšku se nejvíce hodí hera nebo čerstvé máslo, které doporučujeme před rozpálením přepustit, aby se nepřipalovalo. V případě tmavé jíšky je nejlepší volbou rostlinný olej nebo sádlo, které můžete déle smažit a dosáhnete tak výraznější chuti.

K těmto dvěma základním druhům lze přidat ještě třetí, takzvanou žlutou jíšku, která je barevně i způsobem přípravy někde mezi světlou a tmavou variantou. S těmito třemi druhy si vystačíte při zahušťování většiny tradičních českých jídel.

Potřebuji ingredience

Kterou jíšku na co použít?

Jíšky se rozlišují podle druhu pokrmů, na jejichž zahuštění jsou vhodné. Světlou jíškou, tedy moukou opraženou na hře či přepuštěném másle, můžete bez obav zahustit světlé zeleninové polévky a krémy. Taktéž je vhodná jako základ bešamelu, ke kterému se následně přidává mléko. Žlutou jíškou se zahušťují tmavší zeleninové polévky z luštěnin či světlejší omáčky a tmavá jíška slouží jako základ gulášové či dršťkové polévky a tmavých omáček gulášového typu.

Obecně platí, že světlá jíška zahušťuje mnohem lépe než tmavá, která delší přípravou ztrácí svoji zahušťovací schopnost. Může se stát, že jíšku v pokrmu nerozmícháte zcela dokonale a v omáčce či krému se vytvoří malé hrudky mouky. Pak je dobré omáčku před servírováním přecedit.

Něco na zub?

OBJEDNÁVÁM

Jak jíška vlastně funguje?

Za zahušťovací efekt jíšky může škrob obsažený v mouce, který po kontaktu s teplou tekutinou nabobtná. Proto mouka funguje i v syrovém stavu bez restování na tuku a stačí ji do pokrmu přidat samotnou a dobře rozmíchat metličkou. Ovšem pozor – pokud zvolíte tuto variantu, mouku si nejprve důkladně rozmíchejte v hrnečku s trochou tekutiny, kterou do připravovaného jídla následně vlijte. Pokud byste mouku do omáčky či polévky nasypali rovnou, s největší pravděpodobností by se vám ji nepovedlo kvalitně rozmělnit a v pokrmu by zůstaly nechtěné hrudky.

Mám na něco chuť

Na co nezapomenout aneb Základní rady a tipy

  • Výběr mouky je pro správnou přípravu a jemnost výsledného pokrmu naprosto klíčový. V každém případě je nejlepší sáhnout po hladké mouce, která se v pokrmu zcela ztratí a nepodepíše se na jeho struktuře ani chuti. Pokud ale ve spíži najdete pouze mouku polohrubou nebo hrubou, nemusíte hned rušit rodinnou večeři. Při volbě některé z těchto alternativ pouze počítejte s tím, že nedosáhnete tak dokonalé jemnosti.
  • Pozor na dlouhé smažení. I v případě, že připravujete tmavou jíšku do guláše, nesmí zcela ztmavnout. To se stane, pokud se omastek přepálí. Pak chytne spálenou chuť i vůni. Pokud jíšku připálíte, nesnažte se to zachránit a rozhodně ji nepoužívejte. Vyhoďte ji a připravte novou. Přece nechcete zkazit celou večeři.
  • Před přípravou jíšky si vždy důkladně přečtěte recept chystaného pokrmu. Žádný učený z nebe nespadl a většina pokrmů vyžaduje specifickou přípravu. Například do smetanových a mléčných pokrmů se jíška většinou nesmaží a taková jídla se zahušťují pouze moukou rozmíchanou v mléce či ve smetaně.
  • Jíšku si můžete připravit dopředu a zamrazit. Pokud jíšky uděláte víc, dejte ji do formiček či krabiček s víčkem a příště jako když ji najdete.

Tip: V obchodech na Dáme jídlo seženete všechna možná zahušťovadla.

Zdravější alternativy

Určitě vás nepřekvapí, že jíška nepatří mezi nejdietnější ingredience, a připravujete-li ji ze živočišného tuku, není vhodná ani pro vegany. Alternativy se nehodí vždy, a jestliže chystáte klasické české menu, jíška je rozhodně tou nejlepší volbou. Mnoho jídel lze však často zahustit i jiným způsobem než touto osvědčenou metodou našich babiček. V případě některých polévek a omáček můžete sáhnout po přírodních škrobech, semínkách či bezlepkových alternativách mouky. Čím tedy zásmažku nahradit?

Kukuřičný škrob patří mezi nejoblíbenější čisté škroby. Nemá žádnou chuť, je bezbarvý a poslouží tak k zahuštění mnoha slaných i sladkých pokrmů. Není však vhodný k přípravě pokrmů, které se chystáte mrazit – to raději použijte škrob tapiokový, který si po rozmrazení zachovává svou konzistenci. Pokud zvolíte bramborový škrob, nepřidávejte ho do vroucích jídel, protože při vysoké teplotě ztrácí své účinky. Na zahuštění sladkých pokrmů můžete dále použít agar, želatinu či chia semínka, do studených polévek a pečiva se hodí namletá lněná semínka a do palačinkového těsta nebo omáček zase cizrnová či kokosová mouka. Skvělým zahušťovadlem především tmavých omáček může být například i starý chléb, stačí ho do nich během vaření nalámat a rozvařit.

Potřebuji ingredience

Jak udělat jíšku

  • Ať už připravujete světlou, nebo tmavou jíšku, postup je vždy víceméně stejný a poměr tuku a mouky je 1 : 1. Nejprve zahřejte tuk. Nezahřívejte ho moc zprudka, aby se nezačal okamžitě připalovat. Následně do něj vsypte odměřenou mouku a rychle a důkladně promíchávejte metličkou. Takto je třeba míchat alespoň minutu, aby se směs co nejlépe propojila. Uvidíte, že se vaše úsilí odrazí na výsledné chuti pokrmu.
  • Pokud chystáte světlou jíšku, máte hotovo. Jestliže vaříte guláš, dršťkovou polévku a podobnách jídla, je ale třeba jíšku ještě nějakou chvíli na sporáku provářet. Velmi důležitá je precizní kontrola a neustálé míchání, aby se jíška nepřipálila a nezkazila tak celou večeři.

A je hotovo, dobrou chuť!

Související články

Všechny články

Bramborový salát 2x jinak

K vánočním tradicím neodmyslitelně patří bramborový salát. Každá rodina má většinou svůj recept, který se dědí po generacích. Co ale letos vyzkoušet něco nového a inspirovat se jedním z těchto receptů?

Čínský zázrak jménem wok

Rychlost, univerzálnost a nádech exotiky – to je wok. Osvojte si vaření v tomto geniálním kuchyňském náčiní, objevte kouzlo Asie a posuňte své kuchařské schopnosti opět o kousek dál.

Tajemství thajské kuchyně

Z chutí a vůní thajských pokrmů se často až točí hlava. Pronikněte do mistrovského řemesla kuchařů z jihovýchodní Asie a připravte si doma vlastní exotický zážitek na talíři.

foodora PRO: Jedno předplatné, spousta výhod!

Hledáte způsob, jak se dobře najíst a ještě ušetřit? Představujeme vám foodora PRO – předplatné, které je klíčem do světa jedinečných slev, dopravy zdarma a dalších výhod! Přečtěte si, co všechno na vás čeká!

Další článek