Jak na nebeské domácí croissanty?

Láká vás omamná vůně čerstvě upečených croissantů? Nalaďte se na atmosféru francouzských pekáren a připravte toto kouzelné pečivo pro celou rodinu.

19. 09. 2023

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Vídeňský důstojník francouzským pekařem

Ačkoli si nasládlou vůni a křupání croissantů mnozí pojí s francouzskými pekařstvími, toto geniální pečivo pochází z Vídně, kde jej tamní pekaři pod názvem Kipferl připravovali již od raného středověku. Specifické kynuté těsto zadělávali v noci, nad ránem do něj vlili máslo a s největší trpělivostí ho váleli a několikrát překládali.

TIP: Toužíte po vlastních croissantech? Objednejte si vše potřebné na foodora a pusťte se do práce.

I přes svoji unikátní chuť croissant dlouhá léta nepřekročil hranice Vídně. Až v 19. století jej do Francie přivezl rakouský důstojník a milovník pečiva August Zang, který se rozhodl své vojenské poslání pověsit na hřebík a v Paříži si založil vlastní malou pekárnu. Pařížané se do jeho pečiva okamžitě zamilovali a tyto výrobky inspirovaly mnohé další francouzské pekaře, pod jejichž rukama se zrodil všemi oblíbený croissant.

Dnes je toto pečivo typu viennoiserie základem každé správné francouzské snídaně, na jeho máslovou chuť však nedá dopustit ani spousta požitkářů z celého světa.

Co kus, to originál

Ačkoli se v českých supermarketech často můžete setkat s neuspokojivou mraženou náhražkou tohoto pečiva, v mnoha pekařstvích croissanty stále vyrábějí ručně a podle původní receptury. Především francouzští pekaři s láskou ručně překládají těsto i tvarují výsledné rohlíčky, díky čemuž získává pečivo jedinečný charakter.

Příprava vlastních croissantů nemusí být nic náročného. Stačí mít dostatek času, trpělivosti a trochu té kuchařské zručnosti. ☝️

Tipy, jak na přípravu domácích croissantů

U přípravy croissantů je naprosto stěžejní správné načasování. Těsto je sice kynuté, ale aby se dobře překládalo, nesmí být nakynuté příliš. Proto se mezi jednotlivými kroky nechává odpočívat v ledničce. Nesnažte se nic uspěchat a dejte tomu ten pravý čas. Jen tak se vám povede vykouzlit kýžený výsledek.

Volba mouky je při přípravě tohoto skvělého pečiva naprosto zásadní. Ve Francii se nejčastěji používá mouka T55 s malým přídavkem mouky T65. Díky této kombinaci je těsto opravdu skvěle elastické a překládá se jedna báseň. V Česku je správným ekvivalentem těchto typů mouk klasická hladká mouka, kterou koupíte v každém obchodě. V tomto případě doporučujeme neexperimentovat a spolehnout se na běžnou pšeničnou variantu.

Něco na zub?

OBJEDNÁVÁM

Ingredience domácí croissanty:

  • 350 ml vlažného mléka
  • 50 g třtinového cukru
  • 14 g instantního droždí
  • 440 g hladké mouky + trochu na pomoučení válu
  • lžíce soli
  • 350 g másla
  • 1 vejce na potření

Postup:

  • Pokud jste měli mléko v lednici, vyndejte ho a nechte temperovat na pokojovou teplotu. Následně ho smíchejte s droždím a cukrem a na teplém místě nechte vzejít kvásek. Jakmile kvásek nabublá, smíchejte ho s moukou a solí a směs přibližně 10 minut hněťte, dokud nevznikne jemné a hladké těsto.

  • K hnětení ideálně použijte kuchyňského robota, který vám ušetří práci a z ingrediencí vypracuje krásně hladké a pružné těsto.

  • Takto připravené těsto přemístěte na pomoučený vál a dále jej hněťte rukama. Občas přidejte trochu mouky, ale nepřežeňte to – výsledné těsto by mělo trošku lepit. Když je těsto dokonale hladké, vyválejte z něj obdélník o tloušťce zhruba 4 cm. Zabalte ho do fólie a zhruba hodinu a půl nechte chladit v lednici.

  • Připravte si dva pečicí papíry o trochu větší, než je chladící se blok těsta. Máslo nechte změknout, následně ho dejte mezi papíry a válečkem ho rozválejte na rovnoměrnou vrstvu. Takto rozválené máslo ponechejte mezi papíry a vložte ho na 20 minut do lednice.

  • Vychlazené těsto vyndejte z lednice, rozbalte, položte na pomoučený vál a rozválejte ho zhruba na dvojnásobnou velikost. Doprostřed takto rozváleného těsta položte plát rozváleného vychlazeného másla bez pečicích papírů, přeložte přes něj cípy těsta, oprašte přebytečnou mouku a znovu rozválejte na obdélník. Ten přeložte na třetiny a dejte ho na hodinu opět vychladit do lednice.

  • Následně třikrát opakujte tento postup: Těsto vyndejte z lednice, rozválejte natenko, natřikrát přeložte a opět dejte na hodinu chladit. Před finálním tvarováním chlaďte alespoň 7 hodin, ale pozor – těsto v lednici nenechávejte déle než 15 hodin, protože by pak nemuselo vykynout.

Nebeské dobroty

Objednávám

Jak zamotat croissant?

Když máte tento zdlouhavý proces zdárně za sebou, přichází čas samotného tvarování. Připravené těsto vyjde přibližně na 16 croissantů, které se vám vejdou na dva plechy vyložené pečicím papírem. Těsto rozválejte na pás široký zhruba 20 cm o tloušťce cca 1 cm – bude poměrně dlouhý, takže je možné, že se vám ani nevejde na vál. Pás nožem nebo kolečkem na těsto krájejte na trojúhelníky, jejichž širší stranu uprostřed nařízněte zhruba 1,5 cm k prostředku. Z každého trojúhelníčku rolujte rohlíček od naříznuté základny až ke špičce a strany rohlíčku následně lehce zahněte dovnitř. Vyskládejte na plech, potřete vejcem rozšlehaným se lžící vody a v teplém prostředí nechte zhruba 2 hodiny kynout.

Mezitím si rozehřejte troubu na 200 °C. Vykynuté croissanty opět potřete vejcem s vodou a pečte dozlatova zhruba 15 až 20 minut.

Mám na něco chuť

Naplnit, či nenaplnit?

Komu tento fascinující recept nestačí, může své kulinářské dovednosti posunout o kousek dál a croissanty zkusit naplnit marmeládou nebo čokoládovým krémem. V takovém případě na přichystanou náplň přichází ten pravý čas v momentě před smotáváním těsta do tvaru croissantů. Lžičku náplně umístěte do vrchní části trojúhelníku těsta zhruba 1,5 cm od kraje základny a následně těsto opatrně srolujte dle předchozích instrukcí. Před samotným pečením můžete croissanty ještě posypat hoblinkami nastrouhané vysokoprocentní čokolády. Pokud se vám první várka dokonale nepovede a náplň z rohlíčků trochu vyteče, nevěšte hlavu – croissanty budou skvěle chutnat i tak a příští várka bude určitě lepší!

A je hotovo, můžete servírovat. Croissanty jsou nejlepší ještě teplé, s čerstvým máslem, domácí marmeládou či kvalitním sýrem a ovocem. Můžete je ale nechat vychladit, naskládat do piknikového koše a užít si je během podzimního brunche mezi spadaným listím. Tak přeneste trochu francouzské atmosféry do své kuchyně a připravte rodině úžasný gastronomický zážitek!

Související články

Všechny články

Je libo vanilkový pudink, chia pudink nebo snad ten tapiokový?

Pudink patří mezi oblíbené dezerty, které milují nejen děti, ale i dospělí. A ne, nemusíte jej připravit pouze smícháním mléka a instantního prášku. Stačí sehnat ty správné ingredience a vynikající dobrota je na světě. Jak udělat domácí (nejen) vanilkový pudink?

Upečte si dýňovou buchtu ve zdravé verzi

Podzim už nezadržitelně klepe na dveře a sezóna dýní už je také v plném proudu. Dýně je navíc skvělá podzimní surovina, ze které můžete vykouzlit jak slané, tak i sladké dobroty. Já mám pro vás tentokrát recept na dokonale nadýchanou zdravou dýňovou buchtu, která je za 30 minut hotová a bez vážení. Jako odměrka vám totiž postačí pouze lžíce.

Vánočka: Recept na tradiční vánoční pochoutku

Upéct domácí vánočku nikdy nebylo snazší. Nevěříte? Vyzkoušejte náš jednoduchý recept!

Recept na luxusně nadýchaný mazanec

Mazanec patří k Velikonocům stejně jako pomlázka nebo malovaná vajíčka. Nenechte se zahanbit, upečte také jeden a dostůjte tak této krásné tradici.

Další článek