Recepty na dýni 3x jinak

Podzim nám nabízí jiné druhy zeleniny, než na které jsme byli zvyklí v létě. Například oblíbená rajčata nejsou už tolik chutná, proto se nabízí zpestřit si jídelníček jinak a mezi nejoblíbenější druhy podzimní zeleniny patří jednoznačně dýně!

26. 10. 2021

Tereza
Havlínová

Tereza Havlínová je nutriční terapeut. Pomáhá lidem v cestě za zdravějším a spokojenějším "já", bez zbytečných diet a extrémů. Ráda vymýšlí zdravé recepty, fotí a tvoří obsah na sociální sítě. Tato oblast ji moc baví a naplňuje.

O autorovi

V dnešním článku se dozvíte, jak dýně prospívá našemu zdraví a ukážeme si také recepty, které si z této oblíbené zeleniny můžete připravit.

Dýně obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Najdeme zde betakaroten, vitaminy skupiny B, železo a vápník. I draslíku v sobě dýně ukrývá velké množství. V jednom šálku dýně ho najdete více, než je ve středně velkém banánu. Dýně je proto vhodnou potravinou pro nadšené sportovce, protože draslík pomůže správné funkci svalů. Zároveň funguje nejlépe společně se sodíkem, kdy poměr mezi draslíkem a sodíkem by měl být 2:1. Rovnováha má velký význam, tyto dvě látky totiž hrají důležitou roli v hospodaření našeho organismu s vodou. Šálek vařené dýně také pokryje více než dvojnásobně doporučený denní příjem vitaminu A, který pozitivně působí na zdraví kůže a očí. 

Dýně je úžasně variabilní potravinou: zapojíte ji do slaných i sladkých receptů. Kdo by neznal hřejivou krémovou polévku z dýně hokkaido. Stejně tak ji schováte do slaných koláčů, nákypů nebo placiček. Výborně také chutná jako jednoduchá příloha: ať už v podobě jemného pyré nebo dýně pečené v troubě. S ní pak můžete připravit podzimní zeleninové saláty. Na sladko zase dýni využijete v podobě pyré do vláčných chlebíčků, cheesecaků nebo ranní misky ovesné kaše.

Já z dýně nejraději připravuji tyto tři recepty. Necháte se inspirovat?

Dýňové pyré

Dýňové pyré je podzimní “must have.” Je snadné na výrobu a poslouží jako základ třeba pro lívance, kaši nebo dýňový chlebíček, který vám představíme v receptu níže.

Postup:

  1. Hokkaido dýni opatrně rozřízněte, pečlivě vydlabejte a potom rozčtvrťte. Čtvrtky dejte na pečící papír, obraťte k sobě a slupkou nahoru. Takto pečte cca hodinu, dokud dýně nebude měkká.
  2. Nechte zchladnout a vydlabejte dužninu.
  3. Rozmixujte dohladka a pokud je pyré řídké, nechte ho ještě předtím okapat v cedníku.

POTŘEBUJI DÝNI

Tip: Doporučuji po menších krabičkách či sáčcích zamrazit, pyré vydrží několik měsíců. Pak stačí vyndat chvíli před tím, než se pustíte do tvoření.

Dýňový chlebíček

Ingredience:

  • 100 g hladké špaldové mouky
  • 100 g ovesné mouky (mleté ovesné vločky)
  • 2 vejce
  • 150 g dýňového pyré
  • 1 velký zralý banán
  • 70 g třtinového cukru nebo jiného sladidla (berte ale na vědomí, že výsledná sladivost se pak může lišit)
  • 3 lžíce oleje
  • Lžička pumpkin spice koření
  • Lžička skořice
  • Lžička sody
  • Lžička prášku do pečiva
  • Nasekaná hořká čokoláda a hrst nasekaných ořechů

Postup:

  1. V jedné míse smíchejte suché suroviny a v druhé rozmačkaný banán, dýňové pyré a zbytek mokrých surovin.
  2. Vše dohromady smíchejte a přidejte kousky čokolády a ořechy.
  3. Vzniknout by vám mělo tužší těsto, které případně můžete doředit trochou mléka.
  4. Pečte ve formě na chlebíček (ideálně silikonové) na 180 stupňů cca 40 minut.

CHYBÍ MI INGREDIENCE

Tip: Můj dýňový chlebíček nejlépe chutná lehce opečený s arašídovým nebo kešu máslem a banánem.

Pečená dýně jako příloha nebo součást podzimního salátu

Tato jednoduchá příprava by vám na podzim neměla uniknout. Pečenou dýni využijete jako lehkou přílohu k masu nebo zeleninovým plackám. Zpestří také nejeden zeleninový salát.

Ingredience:

  • Libovolné množství dýně
  • Olivový olej
  • Pepř, sůl a bylinky podle chuti

Postup:

  1. Předehřejte troubu na 180°C.
  2. Dýni očistěte od pecek a nakrájejte na plátky silné cca 1-2 centimetry.
  3. Plech vyložte pečícím papírem. Dýni potřete olejem. Posolte, opepřete a dejte péct.
  4. Pečte cca 20-30 minut podle tloušťky plátků.
  5. Servírujte teplé posypané čerstvými bylinkami: hodí se tymián nebo také čerstvý koriandr.

CHCI DÝNI

Myslete na to, že uvnitř dýně se skrývají semínka, která jsou také nabitá živinami. Jsou bohatá na zdraví prospěšné tuky, zinek a vitamin E. Vitamín E je antioxidant, který zpomaluje stárnutí kůže, zinek je pak nepostradatelný pro nehty a vlasy. Dýňová semínka přihoďte třeba do salátu nebo jogurtu s müsli. Prospějete tak nejen zdraví, ale i kráse.

Dostali jste chuť na některý z dýňových receptů, ale nemáte ingredience? Z Dáme market nebo Sklizeno vám vše potřebné přivezou už za pár minut!

Chybí vám ingredience?

Nakupte si

Související články

Všechny články

Domácí chipsy: Ideální večerní pohoštění

Kupované lupínky jsou pro většinu lidí synonymem nezdravé, mastné potraviny, ovšem doma je lze snadno připravit poměrně zdravě a z kvalitních surovin. Tak jdeme péct!

7 domácích dipů, které musíte vyzkoušet

Domácí dipy dovedou zachránit nejednu situaci. Ať už si chcete zpříjemnit večerní sledování oblíbeného filmu, nebo narychlo chystáte občerstvení pro nečekanou návštěvu, stačí jen nakrájet zeleninu, vytáhnout chipsy nebo tortilly a vytvořit k nim omáčky z ingrediencí, které najdete v lednici a ve spížce.

Kefír: Jeho benefity pro tělo a recept na kefírovou buchtu

Kefír - blahodárný nápoj, který se řadí mezi kysané mléčné výrobky. Skrývá v sobě nejen mléčné bakterie, ale i kvasinky. Že vás takový obsah spíše děsí? To vůbec není třeba. Co je to kefír, jaký je rozdíl mezi kefírem a kefírovým mlékem a jak upéct dokonalou kefírovou buchtu?

Nadýchané ovocné tvarohové knedlíky

Kdo by nemiloval ovocné knedlíky. Nezáleží na tom, zdali je naplníte jahodami, meruňkami, nebo švestkami. Parádu na talíři a radost v bříšku vykouzlí, kdykoliv na ně dostanete chuť.

Další článek