Jak se vyznat v moři rostlinných tuků

Tuky jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Ačkoli je mnoho lidí považuje za vesměs nezdravé, bez tuků by naše tělo nemohlo fungovat. Které rostlinné tuky vám přinesou nejvíce zdravotních benefitů?

30. 11. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Ať už mluvíme o rostlinných, nebo živočišných tucích, je velmi zavádějící tvrdit, že některý tuk je obecně zdravější než jiný. Živočišné a rostlinné tuky totiž obsahují jiné zdraví prospěšné látky, a pokud nejste vegani, ideální variantou je jejich kombinace. My se dnes zaměříme na rostlinné tuky, především oleje, které v kuchyni či v koupelně využijete nejčastěji. Pojďme se podívat, jaké zázraky se v obyčejném rostlinném oleji mohou ukrývat!

Tip: Láká vás vyzkoušet různé druhy rostlinných olejů? Na Dáme market najdete širokou nabídku ve vysoké kvalitě.

Kde se berou rostlinné tuky?

Ačkoli jsou rostlinné tuky nedílnou součástí většiny našich pokrmů, málokdy uvažujeme nad jejich původem. Tyto tuky se získávají z různých částí plodin, například z dužiny a jader palmy olejné, z kokosu, řepky, ze sóji, sezamu, světlice či z podzemnice olejné. Konzumace těchto tuků má ze zdravotního hlediska velmi pozitivní vliv na lidský organismus, a to především díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit a potřebuje je přijmout z potravy.

Kolik tuku denně zkonzumovat?

Rostlinných tuků by se mělo konzumovat o něco více než živočišných, protože obsahují zdraví prospěšné esenciální mastné kyseliny. Tuky přitom není třeba tepelně upravovat. Například takový panák kvalitního panenského olivového nebo makového oleje či lžička kokosového tuku po ránu organismu opravdu prospěje.

Zdraví nad zlato

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou středomořské národy nejzdravějšími z celého světa? Je to především díky vysoké konzumaci domácího, zastudena lisovaného olivového oleje, který si tamní obyvatelé v nemalých dávkách dopřávají ke každému jídlu.

Díky takzvaným sterolům mají rostlinné tuky výrazný vliv na snížení hladiny nezdravého cholesterolu v krvi a lidskému organismu pomáhají vstřebat dostatek vitaminů A, D a E, které se v nich rozpouštějí. Omega-3 kyseliny dále blokují přenos zánětlivých látek, posilují naši obranyschopnost a v neposlední řadě přispívají k přirozené tvorbě hormonů.

Mám na něco chuť

Jak vybrat olej?

Pokud se chystáte vytvořit si pořádnou zásobu nejrůznějších rostlinných olejů, určitě je dobré mít alespoň základní povědomí o tom, z čeho jaký olej je a jaké zdravotní benefity vám může přinést. Obecně ale platí, že k přímé konzumaci jsou vhodnější za studena lisované oleje, vyplatí se přitom vybírat i podle výrobce, který může být do jisté míry zárukou kvality daného produktu. Jestliže kupujete výrobky, které jsou primárně z tuku zhotoveny (jako například másla), dejte si pozor na poměr tuku: Některé margaríny například obsahují pouze 20 % tuku, konzumace takových výrobků pak tedy zcela postrádá smysl.

Kvalita a skvělý výběr

NAKUPUJI

A které oleje si do kuchyně pořídit?

Řepkový olej

Řepkový olej je v české kuchyni asi nejvyužívanějším rostlinným olejem, a ačkoli by to do něj možná kdekdo neřekl, má mnoho zdravotních benefitů. Tento olej se získává z řepky olejné, která na českých polích našla ideální podmínky, a i když si širé lány žluté řepky z mnoha důvodů u většiny české populace příliš sympatií nezískaly, v rámci výroby oleje je tato rostlina zcela nepostradatelná. Pouhých 20 g tohoto oleje denně dodá tělu dostatek omega-3 mastných kyselin, které se podílejí na správné funkci cév, udržování přiměřené hladiny cholesterolu a posilování obranyschopnosti organismu. V kuchyni si řepkový olej nachází místo především v tepelně upravených pokrmech.

Potřebuji ingredience

Olivový olej

O zázračných schopnostech olivového oleje jsme se již zmínili výše. Tento elixír mládí podporuje regeneraci buněk a slouží především jako silný antioxidant, tedy chrání buňky před tzv. oxidačním stresem, který je často zodpovědný za nádorová onemocnění. Olivový olej taktéž pomáhá bojovat proti autoimunitním onemocněním a v neposlední řadě skvěle hydratuje a regeneruje pleť.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje opravdu velké množství nenasycených mastných kyselin. Jeho složky pomáhají nastartovat metabolismus, a tím i spalování kalorií. Kokosový olej je stálý i při vysokých teplotách, a proto je vhodný i k tepelné úpravě. Skvěle se hodí na přípravu sladkých jídel či asijských pokrmů.

Lněný olej

Lněný olej pochází ze lnu žlutého. Obsahuje tzv. lignany, tedy látku podobnou steroidům, což ocení především ženy ve středním věku, které bojují s hormonální nerovnováhou. Při větší konzumaci však může mít projímavé účinky a není vhodné ho kombinovat s mléčnými výrobky.

Makový olej

Makový olej má silné antioxidační účinky. Podporuje snížení hladiny špatného cholesterolu, pomáhá jako prevence proti osteoporóze a obsahuje spoustu vápníku. Jestliže vás trápí svalové křeče, na makový olej byste neměli nechat dopustit. Tento tuk je ideální pro přímé užívání, ale i pro studenou kuchyni, například do salátů či dresinků.

Tip: Připravte si skvělé pokrmy obohacené rostlinným olejem. Nakupte suroviny v Texco Expres, zapojte fantazii a užijte si radost z vaření.

Arganový olej

Arganový olej pochází z jader argánie trnité a najdete ho především v marocké kuchyni. Obsahuje vysoké množství vitaminu E a můžete ho použít jak při přípravě pokrmů, tak jako pleťový olej, který pokožku krásně hydratuje a zklidní při spáleninách od slunce. Věřte nebo ne, arganový olej s přehledem trumfne většinu drahých kosmetických přípravků.

Dýňový olej

Dýňový olej se vyrábí z dýňových semen, která se lisují ideálně zastudena. Obsahuje velké množství zinku, který vyniká skvělými regeneračními vlastnostmi. Díky tomu se tento olej řadí mezi nejoceňovanější rostlinné oleje. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje správné funkce imunitního systému. Mimo to zpomaluje stárnutí a pomáhá jako prevence proti osteoporóze. Tento olej se chuťově podobá oříškům, proto je naprosto skvělý do nejrůznějších zeleninových i ovocných salátů.

Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů má díky vysokému podílu omega-3 esenciálních mastných kyselin pozitivní vliv na funkci očí a mozku a při pravidelném užívání zlepšuje paměť, napomáhá čištění krevního řečiště, podporuje vývoj tělních buněk, vyrovnává tlak a dokáže snížit riziko srdečních onemocnění až o 50 %. Není to fantastické?

Něco na zub

Na trhu samozřejmě seženete mnoho dalších velmi prospěšných rostlinných tuků, o kterých nebyla řeč.

Související články

Všechny články

Na vlně tyrolských chutí

Chybí vám poznávání nových míst a chutí? Pojďte s námi procestovat kousek Tyrolska.

Co s velikonočními vajíčky? Vyzkoušejte 3 recepty z vajec

Zbyla vám letos po velikonočních svátcích spousta vařených vajíček? Poradíme vám, jak z nich snadno a rychle vykouzlit chutné a atraktivní pokrmy.

Sůl: Základní ingredience na celém světě

Že je sůl nad zlato, ví každé malé dítě. A v kuchyni snad nemine dne, abychom po ní alespoň jednou nesáhli. Ne každý ale ví, jak správně dochucovat solí, čím se mezi sebou jednotlivé druhy soli liší nebo jak napravit přesolenou polévku. 

Fámy kolem zdravého stravování aneb Jak se nenachytat

Každé sousto je potřeba alespoň třicetkrát zkousnout. Pálivá jídla pomáhají hubnout. Bio je jen nálepka, která nic neznamená. Kolik podobných pouček, které se týkají zdravého stravování, jste už slyšeli? A kolik z nich se zakládá na pravdě? Pojďme se podívat na pět největších fám.

Další článek