Tajemství thajské kuchyně

Z chutí a vůní thajských pokrmů se často až točí hlava. Pronikněte do mistrovského řemesla kuchařů z jihovýchodní Asie a připravte si doma vlastní exotický zážitek na talíři.

30. 10. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Na thajskou kuchyni dnes nedá dopustit celý svět. I tak si ji mnozí stále spojují se smaženými červy a podobnými nezvyklostmi, které by za žádnou cenu nechtěli ani ochutnat. Na tyto experimenty sice v Thajsku u mnoha pouličních stánků skutečně narazíte, nicméně se jedná spíše o turistickou atrakci. Pravá thajská kuchyně nabízí nespočet fascinujících chutí a vůní, které musíte zažít na vlastní smysly.

thajské porkmy

Napříč kulturami

Kdo by nemiloval tradiční thajské pokrmy. Vynikají pestrostí, vysokou kvalitou surovin, rychlostí přípravy a mají dlouhou a bohatou historii. K sečuánské tradici se během vývoje této asijské země přidaly ještě muslimské, buddhistické a indické vlivy a v poslední době do ní pronikají i prvky evropské kuchyně. Ačkoli se v Thajsku prolínají vlivy mnoha různých kultur, místní gastronomie si udržuje velmi specifický charakter. V Česku se thajská kuchyně zabydlela spolu s rozšířením turismu koncem minulého století a dnes se jejích chutí někteří nemohou nabažit.

Mám na něco chuť

Tip: Dali byste si nějaký stylový thajský pokrm? Vybírejte z asijských restaurací na Dáme jídlo.

Od restaurace po fast food

Že je jejich jídlo opravdovým skvostem, vědí i samotní Thajci, kteří si ho umějí opravdu užít a večeři, tedy hlavní jídlo, považují doslova za společenskou událost. U prostřeného stolu s mnoha mističkami plnými různobarevných směsí dovedou sedět i několik hodin, během kterých rozprávějí s přáteli nebo rodinou, zatímco po malých porcích ochutnávají. Každý dostane svoji misku rýže a dále si sám nabírá, co ho z prostřeného stolu láká nejvíce. Tečku za bohatou večeří pak představuje dezert v podobě lokálního, krásně zralého ovoce, které má díky tamním tropickým podmínkám dokonalou chuť.

Pokud si nevíte rady s čínskými hůlkami, nemusíte se bát, že byste si v thajské restauraci utrhli ostudu. Hůlky se tam totiž používají zřídkakdy, maximálně při konzumaci nudlové polévky. Jinak strávníci veškeré pokrmy jedí lžící a vidličkou, přičemž lžíci drží v pravé ruce a vidličkou si na ni nahrnují sousta. Na skvělé pokrmy ale nenarazíte pouze v restauracích a barech – Thajci nepohrdnou ani občerstvením z pouličních stánků, u kterých se rádi zastaví v průběhu dne.

Asie

Tip: Připravte si doma vlastní asijské hody.Nakupte vše potřebné na Dáme Market.

V hlavní roli rýže

Rýže je zkrátka thajským zlatem. Svědčí o tom i fakt, že při svolávání ke stolu hospodyně v překladu volají: „Je čas jíst rýži.“ Ta se v Thajsku podává téměř ke všemu, a aby se její chuť místním obyvatelům nezajedla, střídají klasickou bílou rýži s jasmínovou, klihovitou nebo tmavou variantou. V jejich kulinářském umění hraje důležitou roli i olej, a to palmový nebo sójový. Kromě úžasné lokální zeleniny, ovoce a čerstvých mořských plodů využívá thajská kuchyně také bohatou škálu koření, v místních pokrmech tak najdete různé druhy bazalky, chilli, kari, citronovou trávu, muškátový oříšek, mátu, zázvor nebo třeba kokos.

Asie u vás doma

NAKUPUJI

Thajská klasika na talíři

Thajské kari

Asi nejklasičtějším pokrmem je thajské kari, které se připravuje na milion způsobů. Podle barvy se dělí na zelené, červené, žluté a oranžové, přičemž nejpálivější je zelené a červené.

Tom yam kung

Tom yam kung je tradiční pikantní kyselá nudlová polévka z krevet nebo kuřecího masa, citronové trávy, limetky, chilli a ze zeleniny.

thajské pokrmy

Satay

Kuřecí maso na špízu s arašídovou omáčkou neboli satay můžete v Thajsku ochutnat na mnoho různých způsobů.

Moučníky

Moučníkem bývá většinou sladká rýže s kokosovým mlékem, strouhaným kokosem a banánem nebo smažené banány či banánové placičky. Thajci se nebojí ani přípravy domácí zmrzliny z kokosového mléka nebo smažených koblih.

Potřebuji ingredience

thajská polévka

Thajská kuchyně často kombinuje základní chutě a v jednom pokrmu se tak najednou může sejít sladký, kyselý i slaný nádech

Království za nudle Pad Thai

Recepty na legendární smažené thajské nudle Pad Thai mají mnoho podob, všechny ale zahrnují víceméně stejné ingredience. K přípravě nudlí Pad Thai se vám bude rozhodně hodit pánev wok, ve které můžete jednotlivé suroviny postupně přesouvat ke straně a mísit je dle potřeby. Tento pokrm lze připravit i pro vegetariány – místo masa či krevet stačí přidat tofu a výsledek je stejně atraktivní.

pad thai

Recept na vegetariánské nudle Pad Thai

  • 300 g rýžových nudlí
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 3 stroužky česneku
  • 3 chilli papričky
  • 3 lžíce třtinového cukru
  • 8 lžic tamarindové pasty smíchané se 3 lžícemi vody
  • 3 lžíce rybí omáčky
  • 4 lžíce světlé sójové omáčky
  • 300 g marinovaného tofu
  • 3 vejce
  • 100 g mungo klíčků
  • arašídy, koriandr a limeta k servírování

Které ingredience ti ještě chybí?

OBJEDNÁVÁM

Postup

  • Nudle nalámejte do misky, zalijte je teplou vodou a nechte zhruba 10 minut měknout.
  • Rozpalte wok, přidejte lžíci oleje a na mírnějším stupni v něm zhruba 2 minuty restujte nasekaný česnek a chilli papričky. Přisypte cukr, přilijte tamarindovou pastu s vodou a rybí i sójovou omáčku.
  • Míchejte na mírném stupni, dokud se cukr zcela nerozpustí. Potom omáčku slijte do misky a pánev otřete ubrouskem.
  • A pak už přichází čas na smažení. Připravte si všechny potřebné suroviny, a pokud se vám zdá, že váš wok není dostatečně velký, klidně smažte nadvakrát.
  • Na rozpálené pánvi s trochou oleje zprudka osmahněte na kostičky nakrájené tofu.
  • Poté ho dejte na stranu a doprostřed pánve vlijte vejce. Nechte je asi minutu tuhnout, rozmíchejte je a taktéž přesuňte ke straně. Přidejte slité nudle a výhonky, které společně míchejte a opékejte, aby se osmahly ze všech stran.
  • Nakonec přilijte připravenou omáčku a obsah pánve prohazujte, dokud se vše nepromísí a omáčka se krásně nevstřebá.
  • Nudle podávejte s nasekanými arašídy, koriandrem a klínkem limety.
Rybí, sójová a tamarindová omáčka tvoří základ thajské kuchyně

Legendární salát Som Tam

Tento salát je populární hlavně v Isánu, regionu na severovýchodě Thajska, nicméně ho milují napříč celou zemí. Zajímavou chuť mu dodává nezralá papája, takže se v pokrmu snoubí sladkost a slanost s kyselostí. Z kuchyňského náčiní se vám bude hodit hmoždíř, ve kterém Thajci připravují mnoho svých tradičních pokrmů.

som tam

Recept na salát Som Tam

  • 3 lžíce rybí omáčky
  • 2 lžíce třtinového cukru
  • 3 stroužky česneku
  • 2 sušené chilli papričky v celku (namočené na 5 minut do horké vody)
  • 3 lžíce limetové šťávy
  • 1 zelená papája
  • 1 mrkev
  • 2 lžíce sušených krevet (namočených na 5 minut do horké vody)
  • 1 větší rajče
  • 200 g vařených thajských fazolí
  • 2 lžíce nasekaných opražených arašídů
  • Čerstvá máta či bazalka na dozdobení

Postup

Ve větším hmoždíři rozdrťte česnek a chilli. Přidejte fazole, nakrájené rajče, limetovou šťávu, rybí omáčku, nastrouhanou papáju a mrkev a vše stlučte a promíchejte. Nakonec přidejte arašídy a sušené krevety. Salát můžete dozdobit čerstvou mátou nebo sladkou bazalkou.

Mňam!

Související články

Všechny články

Tofu aneb Surovina, kterou ocení nejen vegetariáni

Byť se někomu může zdát, že tofu je trochu nuda, za mě má naopak skvělý potenciál k experimentování. Bílé tofu je chuťově velmi jemné a skvěle se přizpůsobí chuti ostatních surovin. Od polévek, přes pomazánky a hlavní jídla až k veganským dezertům, tofu můžete využít téměř kdekoliv. A v tom spočívá jeho velké kouzlo!

Velký článek o pivu aneb Poznejte tajemství zlatavého národního pokladu

Pokud něco charakterizuje horké slunečné dny, pak je to orosený půlllitr pořádně vychlazeného piva. Pojďte se spolu s námi podívat na jednotlivé druhy piva, jejich složení a stupňovitost.

Topinambury: Nenápadná zelenina výjimečné chuti

Topinambur neboli jeruzalémský artyčok je kořenová zelenina, která roste od podzimu do jara a v poslední době slaví na kulinářské scéně velký návrat. Má jemně oříškovou, lehce nasládlou chuť a báječně se hodí k dušení, pečení i vaření. 

Za dobrým jídlem s Alishou, aneb Valentýn v Brně

To, že láska prochází žaludkem se nedá popřít a je to dokonce vědecky dokázáno. A protože se blíží Valentýn, svátek všech zamilovaných, tak co překvapit svoji drahou polovičku právě jídlem?

Další článek