Království na pekáči aneb Jak upéct husu

Svátek svatého Martina se kvapem blíží. Naučte se péct husu jako mistři a překvapte své blízké opulentní hostinou.

31. 10. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Minimum ingrediencí, maximum trpělivosti

V pečení husy není žádný velký trik. Tento proces však vyžaduje dostatek času, trpělivosti a dodržení několika základních kroků. Pokud ale přípravě a pečení věnujete dostatek péče, ohromíte celou rodinu. V první řadě je důležité si uvědomit, že husa obsahuje opravdu velké množství sádla a vyžaduje tak trochu jiný přístup než například příprava kachny. Husu se vždy snažte kupovat z dobrých, ekologických chovů, kde se o zvíře dobře starají, má pěkný život a dostává kvalitní krmivo.

Tip: Sháníte kvalitní maso? Vyzkoušejte Dáme Market.

Husa na dva způsoby

Na nejlepším způsobu pečení se kuchaři dodnes nedovedou shodnout. Někteří neoblomně bojují za konfit, tedy proces dlouhého pečení, kdy se maso nechá na nízkou teplotu v troubě po celou noc. Jiní zase stojí za kratší verzí pečení, při němž se maso tolik nevysuší a zachová si větší šťavnatost. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli z těchto variant, zásadní chybu neuděláte.

Mám na něco chuť

Sádlo, sádlo a zase sádlo

Husa má opravdu hodně podkožního tuku, což ovšem nemusí být na škodu. Při správné přípravě je maso díky němu krásně voňavé a kůrčička se přímo rozplývá na jazyku. Mějte ale na paměti, že sádlo se spolu s husou na talíři nepodává a je třeba ho po pečení oddělit od šťávy, kterou se může polít příloha. Na prostřený stůl jde tedy pouze šťáva v mističce. Ovšem pozor, sádlo nevyhazujte. Slijte ho do sklenice a použijte při přípravě dalších jídel, například do červeného zelí, které budete k huse pravděpodobně připravovat jako přílohu.

husa

Přípravy předem

Přípravu je třeba dobře naplánovat a začít s ní ideálně dva dny před samotným pečením. husímaso je velmi specifické a díky vysoké sádelnatosti nepotřebuje žádné speciální koření. Bohatě si vystačíte se solí a kmínem, které je dobré nanést na husu dva dny předem. Poté ji nechte odpočívat v lednici a před samotným pečením ji ještě zhruba 3 hodiny nechte temperovat na pokojovou teplotu. Mražená husa by se měla pozvolna rozmrazovat v lednici alespoň 24 hodin před pečením.

Taktéž je velmi důležité zbavit husu všech zbylých pírek a brk a především odstranit vnitřnosti. Ty se hodí například do kaldounu nebo jiné polévky. U kupované husy jsou vnitřnosti většinou samostatně v sáčku, takže jej stačí vyjmout a nechat v lednici na další zpracování.

Před pečením z husy odřezejte všechny přebytečné kusy kůže a tuku na stehnech a krku. Pokud se rozhodnete pro kratší způsob pečení, ostrým nožem propíchejte huse oblasti prsou a spodní části stehen, kde je nejvíce tuku. V případě celonočního pečení ji nepropichujte, aby se maso nevysušilo.

Tip: Pečete husu a chybí vám některé z potřebných ingrediencí? Nechte si vše dovést z Tesco Expres až domů.

Pečte, vařte, smažte

NAKUPUJI

Jak upéct husu

Rozhodnete-li se pro variantu dlouhého pečení, pak takto připravenou husu vložte do pekáčku a nechte ji zakrytou péct v troubě rozehřáté na 90 °C. Během pečení ji neodkrývejte a ideálně ani neotevírejte troubu. Nemusíte se bát, že by se maso spálilo. Na takto nízkou teplotu se bude pouze pozvolna propékat.

Jestliže chcete vyzkoušet kratší verzi, předehřejte si troubu na 120 °C. Připravte si pekáček, do kterého vložte mřížku, aby se na ní husa pekla několik centimetrů nad hladinou vykapaného sádla. V tomto případě to bude trvat zhruba 4 hodiny.

příprava husy

První hodinu nechte husu prohřívat na 120 °C. Nezakrývejte ji ani nepodlévejte.

Po hodině teplotu zvyšte na 150 °C, maso potřete výpekem a nechte péct další hodinu. Během ní s masem nic nedělejte, nepodlévejte ho ani nepotírejte a v nejlepším případě ani neotvírejte troubu, abyste zbytečně nenarušovali proces pečení.

Potřebuji ingredience

Po této době husu opět potřete vypečeným tukem, teplotu zvyšte zhruba na 160 °C a nechte péct další hodinu. Následně slijte všechno sádlo, do pekáčku nalijte horkou vodu a husu na vyvýšeném roštu nechte ještě asi tak 30 minut dopéct na 190 °C.

Slité sádlo si po vychladnutí sedne, čímž se oddělí šťáva od tuku. Šťávu sebranou lžící servírujte spolu s husou na prostřený stůl.

husa

S čím husu podávat?

Pokud se vám povedlo upéct krásně křupavou husičku, je škoda tento úžasný pokrm nedotáhnout dokonalou přílohou. Výběr je jen na vás. Nesmrtelnou klasikou jsou houskové, karlovarské nebo bramborové knedlíky se zelím.

Recept na houskový knedlík

  • 100 g hrubé pšeničné mouky
  • 120 ml mléka
  • 1 rohlík nakrájený na kostičky
  • 1 žloutek
  • 1 bílek
  • sůl a pepř podle chuti

husa

Postup

  • Smíchejte mouku, mléko, sůl, pepř, žloutek a rohlík. Z bílku vyšlehejte tuhý sníh a pomalu jej vmíchejte do ostatních surovin. Vypracujte těsto.
  • Z tuhého těsta vytvarujte menší šišky, zabalte je do potravinové fólie a na koncích důkladně stáhněte, aby fólie dobře držela tvar knedlíku.
  • Do většího kastrolu napusťte dostatek vody a dejte ji vařit. Jakmile začne bublat, knedlíky (ve fólii) vložte do kastrolu, přikryjte pokličkou a vařte 20 až 25 minut. Pokud se fólie nafukuje, můžete ji na několika místech propíchnout vidličkou.
  • Po uvaření nechte knedlík vychladnout, odstraňte fólii a můžete porcovat.

husa

Recept na červené zelí

  • 1 hlávka červeného zelí
  • 130 g cibule
  • 150 g cukru krupice
  • 80 g sádla
  • 150 ml octa
  • 1 lžička celého kmínu
  • 1 lžička soli

husa

Postup

  • Hlávku zelí rozčtvrťte, odstraňte košťály a nakrájejte ho na tenké nudličky. Cibuli nasekejte najemno.
  • V hrnci rozehřejte 60 g sádla, na kterém nechte zpěnit a orestovat cibuli. Přidejte zelí, zamíchejte a po chvíli ho stáhněte ke straně hrnce.
  • Do volného prostoru nasypte cukr, nechte jej zhnědnout a důkladně promíchejte se zelím. Přidejte sůl, ocet a zamíchejte. Přiklopte pokličkou a na mírném stupni nechte zelí dusit, občas promíchejte.
  • Jakmile zelí změkne, zvyšte teplotu a přidejte zbylé sádlo, které ho krásně zjemní a dochutí. Takto ještě chvíli nechte na plotně a je hotovo.

Související články

Všechny články

Špenátová polévka, špenátové lasagne a další dobroty ze špenátu

Že je špenát chutnou a výživnou superpotravinou, věděl už Pepek námořník, který jej konzumoval z konzervy. V dnešní kuchyni má špenát své nezastupitelné místo jak v syrové, tak i v té mražené podobě. Proč jíst špenát a jak si připravit špenátovou polévku, lasagne nebo třeba salát?

Oslňte vlastnoručně připravenými burgery s domácími brioškami

Chystáte party a chcete zaujmout? Naučím vás základní recept na burgery i s domácími brioškami, se kterými sklidíte zaručeně úspěch.

Hot dog: Street food, který vládne světu

Hot dog není jen obyčejný párek v rohlíku, který si dáte ve stánku na nádraží. Je to jídlo, které má tisíce podob, chutí i vůní. A které miluje celý svět. A pokud v kuchyni rádi experimentujete, párek v rohlíku vás bavit jen tak nepřestane. Inspirujte se našimi tipy, jak připravit ten nejlepší domácí hot dog.

Mamma mia! Trojice nejlepších italských omáček k těstovinám

Snad žádný jiný národ nemiluje jídlo tolik jako Italové. A není se čemu divit. Pizza, lasagne nebo tiramisu. To jsou ryze italské dobroty, které dobyly celý svět. A nesmíme zapomenout ani na těstoviny a proslulé omáčky k nim. Jsou rychlé, jednoduché a lahodné. Inspirujte se recepty na ty nejlepší z nich a užijte si chuť Itálie se vším všudy.

Další článek