Italská cuketová polévka

Konec léta se nese ve znamení sklizně cuket. Přijde mi, že sousedé se přes plot nezdraví „Ahoj, jak se máš?”, ale “Ahoj, nechceš cuketu?“.

06. 09. 2021

Alice
Karmašová
-
AlishaEasyCooking

Jmenuji se Alice, ale většina lidí mě neosloví jinak než Alisha. Mé motto zní: S Alishou v kuchyni, aneb zdravější vaření s radostí a bez stresu. Lidé mě mohou znát například z televize ze Snídaně…

O autorovi

Cuketa pochází původem z Itálie. Cuketám se také říká cukíny, z původního italského názvu tykev: zucca

Někdo cuketu přirovnává k okurce. Na rozdíl od okurky se téměř vždy podává tepelně upravená, avšak mladou cuketu může použít i syrovou, třeba jako součást zeleninových salátů. Sama o sobě má cuketa velmi jemnou chuť a snadno přejímá chuť přísad – je tedy velmi vhodné ji silně kořenit a používat výrazné ingredience, jako je např. česnek nebo čerstvé bylinky. K přípravě pokrmů se také používají cuketové květy, které se v Řecku plní sýrovou směsí a smaží. 

Nejchutnější a nejkvalitnější jsou malé až středně velké cukety do 25 cm. V tomto deštivém počasí cukety rostou obzvláště rychle, tak rychle, že přerostou a mají v sobě spoustu velkých semínek. 

A z těchto přerostlých cuket si připravíme moji rychlou ITALSKOU CUKETOVOU POLÉVKU, která je do 15 minut hotová. Tato polévka je nejen výborná, ale opravdu rychlá, bez lepku a spousta mužů a dětí co říkají, že cuketu nejí, tak se do ní zamilují.

Ingredience:

  • 1 velká cibule
  • 2 cukety (můžou být i přerostlé – vydlabat semínka)
  • 3 stroužky česneku
  • 2-3 hrnky vývaru(může být i voda)
  • 1/2 smetana
  • Hrst parmezánu
  • Koření: tymián, muškátový oříšek, čerstvě namletý pepř

⏰ 15 minut 🍽️ 4 porce

Krok č.1: Pokud máme velkou cuketu, která má již hodně semínek, tak je za pomocí lžičky vydlabeme. 

Krok č.2: Cibuli, cuketu a česnek osmahneme dozlatova na másle (s krájením si nedělejte hlavu, protože se vše bude mixovat). Posléze přidáme koření a ještě chviličku orestujeme, aby se koření rozvonělo.

Krok č.2: Zalijeme těsně po vrch zeleniny (vodou či vývarem, což je chutnější) a vaříme cca 10 minut.

Krok č.3: Vše rozmixujeme do hladkého krému a na závěr vmícháme smetanu a najemno nastrouhaný parmezán. Dobrou chuť!

Dostali jste chuť na italskou cuketou polévku, ale cuketu doma nemáte? Vše, co potřebujete, vám dovezeme za pár minut domů.

Vyberte si z našich obchodů

NAKUPOVAT

Související články

Všechny články

Bramboračka pro každého: S houbami i bez hub

Kdo by odolal polévce, která je výživná, krásně voní a dokáže spravit žaludek i po bouřlivé party? Bramboračce se prostě neubráníte. Tradiční česká polévka si našla stálé místo nejen na našich stolech, ale také v našich srdcích. Jak má taková správná bramboračka vlastně vypadat a chutnat?

Lék na kocovinu? Uvařte si poctivou domácí česnečku

Milujete polévky? A umíte si uvařit poctivou a vymazlenou česnečku? Dnes pro vás máme recept na tento legendární vyprošťovák, který postaví na nohy i toho nejunavenějšího účastníka párty.

Mrkvová sklizeň na talíři

Mrkev – superpotravina našich předků, která by si měla najít místo v každé české kuchyni. Čerpejte bohatství chutí a zdraví prospěšných látek, ať už z trhu, nebo ze své zahrádky.

Špenátová polévka, špenátové lasagne a další dobroty ze špenátu

Že je špenát chutnou a výživnou superpotravinou, věděl už Pepek námořník, který jej konzumoval z konzervy. V dnešní kuchyni má špenát své nezastupitelné místo jak v syrové, tak i v té mražené podobě. Proč jíst špenát a jak si připravit špenátovou polévku, lasagne nebo třeba salát?

Další článek