Upečte ten nejkrásnější dort

Svatební či narozeninové dorty často připomínají spíše umělecká díla. Jednodušší varianty ale zvládnete i vy. Poradíme vám, jak na to.

03. 10. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Ačkoli většina svatebních nebo narozeninových dortů vypadá jako vrcholné dílo profesionálních cukrářů, jejich výroba je často jednodušší, než by se mohlo zdát. Pokud jste se tedy rozhodli vyzkoušet vlastní cukrářské dovednosti, nenechte se odradit. Pečení dortů totiž může být opravdová zábava a při dodržení několika základních pravidel a pouček můžete popustit uzdu fantazii. Tak zahoďte předsudky, vsaďte na kvalitní suroviny a upečte svůj mistrovský kousek.

dort

Ingredience nesou chuť

Při výběru vhodných surovin je v první řadě dobré upustit od představy, že vytváříte něco zdravého nebo dietního. Dort je zkrátka požitek, který si dopřejete jednou za čas, a tak není potřeba šetřit s tučností přísad. Obecně platí, že čím tučnější ingredience, tím plnější chuť. Nesnažte se ani vymýšlet levnější varianty základních surovin, s náhražkami totiž dokonalé chuti nikdy nedosáhnete.

Mám na něco chuť

Typickými základními surovinami jsou máslo, mléko, cukr a mouka, ale jde to i jinak. Pokud se pustíte například do minimalistické pavlovy z vyšlehaného bílkového sněhu a cukru, vyhnete se často extrémní porci másla a mouky. Na krém pak použijte ideálně smetanu ke šlehání či mascarpone, které kombinujte s dalšími surovinami k dochucení.

TIP: Chystáte se péct dort a ve spíži vám chybí některé ze základních ingrediencí? Nikam neběhejte a objednejte si je na Dáme jídlo.

Užijte si mlsání. Hřešíte přece pouze jednou za čas

Jak upéct dort aneb Co v kuchyni nesmí chybět

Než se dáte do pečení, ujasněte si, že vám v kuchyni nechybí žádné základní náčiní. Částečně se vždy můžete přizpůsobit aktuálním podmínkám, ale například bez trouby toho zkrátka moc neupečete. Čím se na pečení vybavit?

  • Trouba: Trouba je naprostý základ. Ovšem pozor! Každá trouba peče trochu jinak a je dobré péct v takové, kterou už dobře znáte. Korpus pečte na program pečení z obou stran, a pokud zároveň pečete více korpusů nad sebou, použijte horkovzdušný program a lehce snižte předepsanou teplotu. Myslete i na to, že plynové trouby pečou většinou mnohem rychleji než elektrické. Během pečení tedy korpus raději občas zkontrolujte špejlí, aby se vám nepřipálil nebo nevysušil.
  • Šlehač: Sníh ani krém ruční metlou dokonale nevyšleháte, a pokud se vám to přece jen povede, pěkně se u toho nadřete. Profesionálnější variantou je kuchyňský robot, ale s ručním elektrickým šlehačem odvedete stejně dobrou práci.
  • Dortová forma: Ideální volbou je forma s odnímatelným dnem, což proces značně usnadní. Výhodou forem bez dna je možnost nastavení požadovaného průměru, to lze ale vyřešit dvěma různými pevnými velikostmi. Formu vyložte pečicím papírem, abyste zabránili možnému připečení.
  • Váha: Především, pokud pečete poprvé, určitě si vše důkladně zvažte. Aby dort dobře držel pohromadě, je potřeba použít správný poměr surovin.

Na co si dát pozor, než se pustíte do pečení

Pokaždé si nejprve přečtěte recept, a to od začátku až do konce, protože nikdy nevíte, jaká záludnost na vás může čekat, a když už jste do pečení naplno ponořeni, i malé zdržení nebo improvizace vám může celý dort pokazit. Suché ingredience vždy prosejte a chlazené produkty nechte ohřát na pokojovou teplotu, aby se nic nesrazilo. Včas předehřejte troubu a hlavně na nic nespěchejte. Na rozdíl od mnoha jiných pokrmů je u korpusu dobré příliš neexperimentovat a přesně následovat recept. I malá odchylka v poměru ingrediencí či od doby pečení může pokazit celý dort.

Mám na něco chuť

Jak upéct korpus

Základ na klasický korpus si můžete lehce upravit dle svých preferencí – pokud chcete korpus tmavý, přidejte trochu holandského kakaa, jestliže se naopak chystáte vytvořit svěží letní ovocný dort, do těsta přistrouhejte citronovou kůru nebo přidejte vanilku.

Něco na zub?

OBJEDNÁVÁM

Základní recept na korpus:

  • 4 vejce (bílky a žloutky odděleně)
  • špetka soli
  • 160 g cukru krupice
  • 160 g hladké mouky
  • 1½ lžičky prášku do pečiva
  • 5 lžic vody
korpus
 

Mám na něco chuť

Postup:

  • Do jedné misky si připravte bílky se solí, do druhé žloutky a do třetí prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Miska, ve které budete šlehat bílky, musí být dokonale odmaštěná a čistá.
  • Troubu nechte předehřát na 160 °C a dno dortové formy (ideálně o průměru 16 až 20 cm) vyložte pečicím papírem.
  • Bílky šlehejte do tuhého sněhu a během šlehání postupně přisypejte třetinu cukru.
  • Žloutky vyšlehejte se zbylým cukrem. V tuto chvíli můžete do směsi přidat vanilku či citronovou kůru. Žloutky šlehejte zhruba 4 minuty, a když už jsou dostatečně nadýchané, přidejte 5 lžic vroucí vody a ještě chvíli šlehejte.
  • Do žloutků postupně velmi opatrně přimíchejte bílky a moučnou směs. Těsto nalijte do formy a pečte zhruba 45 minut na 160 °C. Po upečení nechte korpus vychladnout ve formě, aby se vám nerozpadl.

mrkvový dort

Jak na krém a polevu na dort

Správně upečený korpus je základem úspěchu, umíchání krému naopak nabízí prostor pro vlastní fantazii. Cukrářskou klasikou je máslový krém, nicméně existuje mnoho nejrůznějších velmi chutných variant, které si navíc můžete přizpůsobit svým představám.

Základem krému bývá obvykle mascarpone, do kterého můžete přidat tvaroh, máslo, jogurt nebo smetanu ke šlehání. Pokud děláte pavlovu, postačí pouze šlehačka, ovšem jestliže se chystáte prokládat jednotlivá patra, doporučujeme ji ztužit. Zajímavou variantou může být například i krém z kondenzovaného mléka, žloutkový krém nebo kávová šlehačka a na čokoládový dort pak pařížská šlehačka nebo čokoládový krém.

ovocný dort

Čím dort ozdobit

A nyní ta nejzábavnější část. Zdobení! Vyberte nejlepší kousky ovoce, natrhejte jedlé květy, připravte karamelové či čokoládové mřížky nebo tvarujte marcipánovou hmotu. Myslete na to, že při zdobení nejde pouze o vizuální stránku, ale i chuť, která by měla korespondovat s celým dortem.

Související články

Všechny články

Tipy na rychlé dezerty

Ohlásila se nečekaná návštěva a potřebujete pro ni narychlo připravit občerstvení? S těmito dezerty si ostudu rozhodně neutrhnete.

Recept na bábovku: Tradiční sladká dobrota ve 3 chutných verzích

Milujete bábovku? Pak si v dnešním článku přijdete na své. Bábovka totiž rozhodně nemusí být jen "mramorová" nuda. Můžete si ji vytunit podle svého.

Perník: Recept na ten nejlepší moučník jako od babičky

Oblíbená nadýchaná buchta, mnohdy pomazaná marmeládou a přelitá čokoládou. Řeč je o tradičním českém perníku, který k víkendové odpolední kávě připravuje nejedna hospodyňka. Jak upéct vláčný perník a odkud tato dobrota vlastně pochází?

Frgál: kouzlo valašské tradice

Frgál patří mezi největší poklady Valašska. Upečte si doma taky jeden takový dle tradiční receptury našich prababiček.

Další článek