Paella, tortilla nebo gaspacho: Užijte si španělskou kuchyni

Španělská kuchyně je plná kvalitních lokálních surovin a olivový olej tam teče proudem. Vydejte se za tradicí středomořských pokrmů a objevte tajemství krásy a dlouhověkosti španělských žen.

03. 10. 2021

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Keltové, Nový svět a římský kmín

Stejně jako dnes ani v historii neměla španělská kuchyně jasně stanovená pravidla. Tamní obyvatelé vždy milovali improvizaci, a tak čerpali podněty z receptů a ingrediencí nejrůznějších národů. Nejvíce je ovlivnily především národy Pyrenejského poloostrova, tedy Keltové, Iberové a Tartessové, později pak židovská a arabská kuchyně, ze které převzali především římský kmín, šafrán a medem slazené pokrmy. Nezapře se ovšem ani vliv „Nového světa“ a na severu země se setkáte i s prvky francouzského kulinářství.

Kuchařská různorodost je ve Španělsku patrná dodnes a co region, to místní specifikum. Zajeďte si do Katalánska, Baskicka či Andalusie a sami posuďte, jak moc se tamní kuchyně odlišují.

Potřebuji ingredience

Tajemství dlouhověkosti: Olivový olej a mořské plody

Ať už inspirace španělské kuchyně pochází odkudkoli, místní obyvatelé si vždy uvědomovali velký potenciál lokálních zdrojů a nedali tak dopustit na zpracování tamních surovin. Díky svým stravovacím návykům patří Španělé k nejzdravějším středomořským národům. Vděčí za to především olivovému oleji a mořským plodům. Španělsko je totiž největším konzumentem i producentem olivového oleje na světě a jeho blahodárné účinky se odrážejí na kráse a dlouhověkosti místních obyvatel.

Tip: Dostali jste chuť na nějakou tradiční španělskou pochoutku? Vyberte si z nespočtu španělských restaurací na Dáme jídlo a dejte si siestu s večeří o několika chodech.

Káva s medem, siesta a opulentní večeře

Co se týče stravovacích návyků, Španělé se od Čechů poměrně odlišují, a to především kvůli velkým horkům, které na Pyrenejském poloostrově panují nejen v letním období. Hned z rána si většina místních potrpí na silnou kávu, která se pije samotná, s teplým mlékem nebo slazená medem. Místo vydatné snídaně si počkají na velkolepý oběd, který se odehrává v  odpoledních hodinách a zahrnuje hned několik chodů. Po siestě, když opadnou největší horka, se vydávají do restaurací, kde vesele hodují a užívají si společenského života v kruhu svých blízkých.

oslava

Potřebuji ingredience

Láska k lokální produkci

Hrdí Španělé si potrpí na vlastnoručně vypěstovanou zeleninu. Na jejich talířích tak velmi často najdete krásně zralá rajčata, papriky či česnek, vše bohatě zalité panenským, za studena lisovaným olivovým olejem. V přímořských oblastech narazíte na trhy plné čerstvých ryb a mořských plodů, ve vnitrozemí vás pak místní obyvatelé pohostí především vepřovým, skopovým nebo drůbežím masem. Španělé milují i sušené šunky, které se dělají hlavně v horách, a důležitou roli v jejich jídelníčku hrají i luštěniny, které se většinou servírují s dušeným masem.

zelenina

Něco za zub?

OBJEDNÁVÁM

Speciality španělské kuchyně

Ačkoli napříč regiony narazíte na různá specifika, každý Španěl je hrdý na tamní speciality, které najdete po celé zemi.

Tortilla española

Tortilla española neboli španělská omeleta je považována za národní jídlo a původně byla jídlem chudých obyvatel. Jedná se o placku z brambor, vejce a cibule a v horkých dnech se často servíruje studená.

Paella

Paella pochází z Valencie a je snad nejznámějším španělským pokrmem. Jde o pikantní směs různých druhů masa a zeleniny s rýží, která se na ohni se zbylými ingrediencemi vaří dlouho a pozvolna, aby do sebe nasála všechny chutě a vůně. Z koření se v paelle uplatňuje především šafrán, ovšem kvůli vysoké ceně jej Španělé často nahrazují mletou paprikou.

Gaspacho

Polévka gaspacho může být pro mnoho českých strávníků opravdovým oříškem – servíruje se totiž za studena. Je to rozmačkaná nebo rozmixovaná směs rajčat, paprik česneku, cibule, strouhanky a oleje a v její chuti se tak snoubí všechny základní suroviny španělské kuchyně.

mořské plody

Pescado, mariscos

Pod těmito názvy najdete všechny možné mořské plody. Na ty si potrpí ve všech částech Španělska, ale nejvíce samozřejmě na pobřeží, kde jich mají díky rybolovu neustále dostatek.

Tapas

Pod pojmem tapas se ukrývají jednohubky na tisíc způsobů, které se podávají především jako malé zakousnutí ke sklence vína.

Potřebuji ingredience

Nesmrtelné gaspacho

Recept na gaspacho:

  • 800 g hodně zralých rajčat
  • 30 g cibule
  • 1 salátová okurka
  • 2 zelené papriky
  • 150 g strouhanky
  • 2 stroužky česneku
  • 4 lžíce červeného vinného octa
  • 8 lžic olivového oleje
  • římský kmín
  • pepř a sůl na dochucení

gaspacho

Postup:

  • Veškerou zeleninu nakrájejte nahrubo a promíchejte v misce.
  • Přisypte strouhanku, zakápněte octem a přidejte všechny zbylé suroviny. Směs nechte zhruba hodinu vychladit v lednici.
  • Rozmixujte, propasírujte, dochuťte solí a pepřem a opět vraťte do lednice.
  • Hotovou polévku zakápněte olivovým olejem a servírujte nejlépe ve vychlazených talířích či miskách.
Paella se ve Španělsku většinou připravuje z mořských plodů, v českých podmínkách ale můžete klidně zvolit drůbeží maso

Paella s kuřecím masem

Recept na paellu:

  • 200 g kulatozrnné rýže
  • ½ červené papriky
  • hrst zelených fazolek
  • 1 rajče
  • 1 cibule
  • 250 g kuřecího masa (ideálně kuřecí paličky)
  • 2 stroužky česneku
  • 650 ml kuřecího vývaru
  • špetka šafránu
  • olivový olej
  • černý pepř a sůl

paella s kuřecím masem

Potřebuji ingredience

Postup:

  • Všechnu zeleninu nakrájejte nadrobno. Kuřecí maso osolte a opepřete. Vyberte hlubší pánev, zalijte ji olivovým olejem a rozpalte.
  • V rozpáleném oleji opečte maso ze všech stran dozlatova, poté jej vyjměte a odložte na talířek. Do pánve místo něj vhoďte česnek, a až se trochu opeče, přidejte cibuli a papriku, následně rajče a předem uvařené fazolky. Vše nechte chvíli dusit, aby se prolnuly chutě zeleniny.
  • Pokud se vám podařilo sehnat pravý šafrán, rozehřejte hrnek vývaru a vhoďte ho do něj. Ten následně přilijte do směsi na pánvi.
  • Do opečené a podušené zeleniny vraťte kousky kuřete a nakonec k nim nasypte i rýži. Vše zalijte vývarem, promíchejte a podle potřeby dosolte. Na mírném ohni vařte zhruba 20 minut a během vaření rýži nemíchejte.
  • Zhruba minutu před koncem zakápněte olivovým olejem, aby se rýže rovnoměrně opekla i zespodu.
  • Sundejte z plotýnky, přikryjte pokličkou či alobalem a nechte alespoň 10 minut odpočívat, aby se všechny chutě krásně propojily.

Mám na něco chuť

Související články

Všechny články

Losos na pánvi, v troubě nebo na másle aneb 3 recepty z lososa

Je delikátní, zdravý, snadný na přípravu a krásný na pohled. Losos je dokonalá surovina, se kterou je v kuchyni radost pracovat. Vykouzlíte z něj fantastickou rychlou večeři i netradiční dobrotu hodnou svátečního stolu. Jak upravit lososa, aby byl pokaždé šťavnatý a chutný?

Recepty z avokáda? Oslňte své hosty nejen skvělým guacamole

Avokádo je plné vitaminů, minerálů a někteří dokonce tvrdí, že pomáhá s hubnutím. Jak to doopravdy je a co všechno můžete z avokáda vykouzlit?

Království na pekáči aneb Jak upéct husu

Svátek svatého Martina se kvapem blíží. Naučte se péct husu jako mistři a překvapte své blízké opulentní hostinou.

Rychlý oběd nebo večeře? Top 5 receptů pro milovníky těstovin

Univerzální oběd nebo večeře na tisíc způsobů? Vyzkoušejte nejrůznější recepty z těstovin. Ty následující vám rozhodně usnadní vaření, a dost možná ne jednou.

Další článek