Recept na dim sum: Knedlíčky tisíce chutí

Závan Asie, který se díky svým geniálním chutím dostal do kuchyní celého světa… To je dim sum. Uvidíte, že tyto knedlíčky vás bude bavit připravovat i jíst.

04. 06. 2024

Jana
Brücknerová

Pro Janu je jídlo nekonečnou studnicí inspirace. Každodenní poznávání nových chutí, vůní a kombinací vnímá jako příjemné zpestření smyslů, ale i možnost, jak se dozvědět co nejvíce o kvalitě a původu surovin či kulturních zvyklostí…

O autorovi

Pochoutka císaře nebo lék na omrzlé uši

Stejně jako samotná chuť i historie knedlíčků dim sum je opředena mnoha tajemnými pověstmi. Ačkoli jsou dim sum nejčastěji spojovány s čínským městem Kanton, podle některých se tento recept poprvé objevil na stole císařské rodiny v severní Číně, odkud jej začali postupně přejímat movitější poddaní. Pro svoji různorodost se ale knedlíčky brzy staly natolik populárními, že se dostaly i do kuchyní obyčejných smrtelníků, a ty nejzábavnější pověsti hovoří dokonce o jednom čínském lékaři, který tímto pokrmem léčil omrzlé uši chudých pacientů.

Ať tak, či onak, recept na dim sum z Číny skrze obchodní stezky brzy doputoval do všech částí světa a stal se tak určitou spojnicí mezi několika různými kulturami. Podobné pokrmy se podávají v Nepálu, Rusku, na Ukrajině, v Polsku či v Tibetu, a ačkoli se pokaždé jmenují jinak, jejich základ je velmi podobný. Největší popularitu si ale stále udržují ve své rodné Číně, kde jsou často podávány spolu se silným čajem. Samotná konzumace knedlíčků je společenskou záležitostí, kdy si je stolující rozloží před sebe a pak společně ochutnávají.

TIP: Kdo si na přípravu knedlíčků netroufá, může si vybrat z mnoha skvělých restaurací na foodora, které vám dim sum doveze až ke dveřím.

Kolik chutí, tolik knedlíčků

Knedlíčky dim sum patří mezi pokrmy, které si zaslouží jistou dávku fantazie a experimentu. Ať už mluvíme o vzhledu, chuti, nebo způsobu přípravy, trocha improvizace nikdy není na škodu. Tvárné a nelepivé těsto na knedlíčky poskytuje možnost nejrůznějšího tvarování do knedlíčků, měšců, trojúhelníků nebo půlměsíčků, a ačkoli se nejčastěji napařují, můžete je i povařit nebo usmažit na rozpáleném oleji. V Číně se tato rozmanitost odráží i ve způsobu podávání, kdy si knedlíčky můžete dát v nejdražších restauracích nebo za pár korun v pouličním fastfoodu.

Různé druhy samozřejmě nesou i nejrůznější pojmenování. Zřejmě nejjednodušší na přípravu jsou knedlíčky shu mai, které zvládne připravit a uvařit snad úplně každý. Xiao long bao se nejčastěji plní vepřovým masem, šťavnaté tang bao ukrývají silný vývar a opečená varianta guotie se v anglofonních zemích často nazývá „potstickers“, protože se během přípravy přichytává k pánvi. Naše klasické české bramborové knedlíky plněné uzeným masem velmi vzdáleně připomínají kynuté cha siu bao a zřejmě nejoblíbenější evropskou variantou jsou knedlíčky gyoza, které se v současnosti staly preferovaným japonským pokrmem.

dim sum

Asie ve vaší kuchyni

Pokud se do přípravy knedlíčků dim sum chcete pustit doma, nemusíte se bát zklamání. Chce se jen vybavit trpělivostí a vaření pojmout jako zábavu. Klidně pozvěte kamarády či rodinu na večeři a přípravu knedlíčků pojměte jako společenskou událost. Každý si může připravit kousky podle vlastní chuti. Velkou výhodou je fakt, že k jejich přípravě nepotřebujete žádné specifické ingredience a při troše improvizace si většinou vystačíte s tím, co najdete doma v lednici. 

Knedlíčky se nejčastěji připravují na bambusovém pařáčku, na jehož dně bývá banánový list. Vy je ale dokážete připravit klasicky i bez banánového listu. Základem knedlíčků je jemné těsto won ton, které se následně plní různými směsmi. K přípravě těsta se doporučuje hladká bílá mouka, nicméně obstojně poslouží i další druhy jako například špaldová, žitná nebo ovesná. U směsí je třeba dbát na důkladnou přípravu a všechny ingredience nakrájet opravdu nadrobno, aby se vám taštičky dobře plnily.

Recept na těsto won ton

  • 60 g hladké mouky
  • 1 lžíce sádla
  • 1 lžíce škrobu
  • 35 ml vody

Postup:

  • Sádlo dejte do rendlíčku, rozpusťte a zapracujte do něj zbylé suroviny.
  • Těsto pořádně prohněťte, až bude zcela hladké a víceméně nelepivé.
  • Dejte ho alespoň na hodinu ztuhnout do lednice.

Večeře jako v japonské restauraci?

Nakupuji

Náplně do knedlíčků dim sum: Co sousto, to překvapení

Knedlíčky se tradičně plní masovou, krevetovou nebo zeleninovou náplní, nicméně pokud popustíte uzdu své fantazii, můžete vykouzlit nespočet nejrůznějších fascinujících chutí. Co třeba rybí, houbová nebo vaječná varianta? Náplně se vždy skládají z tuhých ingrediencí, tedy z masa nebo zeleniny, koření a sójové, ústřicové nebo rybí omáčky.

  • Krevetová náplň

Nasekejte najemno krevety a jarní cibulku, přidejte trochu nastrouhaného zázvoru, ústřicové omáčky a rýžového vína a směs dochuťte pepřem, chilli a solí.

  • Masová náplň

Na masovou náplň volte nejlépe mleté vepřové maso. To dále stačí zkombinovat například s jarní cibulkou, rybí omáčkou, solí a pepřem a náplň je hotová.

  • Vegetariánská náplň

S vegetariánskou náplní si můžete opravdu vyhrát. Použijte sezónní zeleninu nebo sáhněte po jakékoli kořenové, například po celeru nebo mrkvi. Zeleninu nasekejte opravdu nadrobno, aby se vám knedlíčky dobře plnily. Nebojte se přidat houby a hlavně nezapomeňte směs pořádně dochutit sójovkou, zázvorem nebo česnekem.

dim sum

Nezapomeňte na omáčku

Nepostradatelným prvkem je omáčka, do které se ještě horké knedlíčky při konzumaci namáčejí. I ta může mít mnoho podob. Největší klasikou je sójová, sweet chilli nebo hoisin omáčka, ale knedlíčky lze podávat i s nejrůznějšími dalšími přelivy, jako je sladkokyselá, švestková, tamarindová nebo hořčicová omáčka. Pokud se vám omáčka nechce vyrábět, bez výčitek použijte kupovanou.

Recept na tamarindovou omáčku

  • 100 g tamarindové dužiny
  • 400 ml horké vody
  • 150 g čerstvých datlí
  • 3 limetové listy
  • 2 lžíce tamari
  • ½ chilli papričky

Postup:

  • Omáčku si připravte během doby, kdy se vaří knedlíčky.
  • Tamarindovou dužinu propasírujte, smíchejte s datlemi a důkladně rozmixujte. Dejte do rendlíčku a vařte s limetovými listy, dokud se omáčka nezredukuje.
  • Jakmile omáčka trochu zhoustne, přidejte chilli. A můžete servírovat.

Tak dobrou chuť!

Související články

Všechny články

Průvodce masem: Jak vybrat to nejlepší na svíčkovou, guláš a další českou klasiku?

Pravidelně u řezníka nebo v oddělení s masem dumáte nad tím, který kousek masa je pro vaše kulinářské plány ten pravý? Každý typ masa má jiný potenciál a žádá si i jinou úpravu. Díky našemu manuálu už vždycky budete vědět, po čem sáhnout.

Neodolatelná hlíva ústřičná aneb 5 vege receptů i pro milovníky masa

Hlíva je v kuchyni všestrannou surovinou, která kraluje stovkám receptů. Báječně chutná pečená, vařená i restovaná. Je to zkrátka skvělá ingredience pro přípravu bezmasých jídel, která vás zasytí a na nichž si navíc náramně pochutnáte.

Návod na dokonalou vepřovou panenku? Odpověď zní sous-vide!

Sous-vide je poslední dobou čím dál více oblíbenou přípravou masa. O co se vlastně jedná a jak si můžete doma připravit lahodnou vepřovou panenku, jako z restaurace?

Království na pekáči aneb Jak upéct husu

Svátek svatého Martina se kvapem blíží. Naučte se péct husu jako mistři a překvapte své blízké opulentní hostinou.

Další článek