Indický svátek Holi a ty nejchutnější indické tipy

Festival Holi je hinduistický svátek, který je po světě znám také jako “svátek barev”. V průběhu oslav na sebe totiž lidé v ulicích hází pytlíky s barevným práškem nebo po sobě stříkají či se polévají barevnou…

29. 03. 2021

Barbara
Kropáčková

Barbara Kropáčková alias Brambora, kreativní copywriterka s hlavou plnou slov a nápadů. Umí mluvit pozpátku, neví proč a ani co s tím :) Miluje jídlo, psaní a když se to dá skloubit dohromady... ideální kombinace :)

O autorovi

Festival Holi je hinduistický svátek, který je po světě znám také jako “svátek barev”. V průběhu oslav na sebe totiž lidé v ulicích hází pytlíky s barevným práškem nebo po sobě stříkají či se polévají barevnou vodou. Vstup do ulic Indie je v této době na vlastní nebezpečí, jelikož se tam konají doslova veřejné barevné války a jste téměř bez šance, že se nad vaším oblečením někdo slituje 🙂

Termín pro oslavy festivalu Holi se stejně jako naše Velikonoce každý rok mění a vypočítává se podle úplňku. Letos oslavy vychází na 28. – 29. března. Obecně se jedná o oslavy příchodu jara, kdy lidé i příroda hodí pochmurnou zimu již za hlavu a radují se z probouzející se přírody a barev kolem sebe – většinou i na sobě 🙂

Ke vzniku svátku Holi se váže hned několik historických legend. Jedna z nich například vypráví o zlém králi Hiranyakashipuovi, který svému synovi Prahladovi zakázal uctívat boha Vishnu. Ten ho však neposlechl a tak ho král usadil na hranici spolu s tetou Holikou, která věřila, že jí oheň neublíží. Prahlad otce poslechl a modlil se Vishnovi, aby ho ochránil. Když se oheň rozhořel, všichni v úžasu sledovali, jak Holika uhořela, zatímco Prahlad přežil bez jediné újmy. Spalování Holiky je oslavováno právě festivalem Holi. 

A jak takový festival vlastně probíhá?

Oslavy probíhají dva dny. Několik dní před festivalem muži sbírají dřevo a vše, co se dá použít pro stavbu hranice, na kterou poté umístí podobiznu Holiky. Po západu slunce se lidé kolem hranice shromáždí, provádějí modlitby a nakonec ji zapálí. Kolem hranice se zpívá a tancuje, jakožto symbol vítězství dobrého nad špatným. První den festivalu se slaví jako Holika Dahan nebo Chhoti Holi. 

Druhý a tedy poslední den festivalu Holi se nazývá Rangwali Holi, Dhulandi, Phagwah nebo také Badi Holi. To je právě ten den, kdy lidé vychází do ulic a hlasitě oslavují, hází po sobě barvy a prostě si užívají. Někteří si plní plastové pistolky barevnou vodou, jiní naplňují vodou balónky či kyblíky. Každý slaví jak se mu zlíbí, ale přitom všichni dohromady. Do ulic vyráží i skupiny lidí s bubny a jinými hudebními nástroji, kteří tančí, zpívají a oslavují příchod jara.

Indie je sama o sobě zemí, kde to hýří všemi barvami – a co teprve jejich kuchyně? Tam to hýří nejen všemi barvami, ale i chutěmi a vůněmi 🙂

Indická kuchyně si získává stále více příznivců, kteří dokáží ocenit především její specifickou a nezaměnitelnou chuť. Barvy, vůně a chutě indické kuchyně jsou tak intenzivní jako Indie samotná. Stále oblíbenější indické jídlo je typické svým rozmanitým kořením, které díky příznivému působení na zdraví činí indickou kuchyni nejen chutnou, ale i zdravou. Základy pokrmů tvoří zelenina a luštěniny v nejrůznějších formách.

Nedá se přesně říci, které jídlo je pro Indii nejtypičtější, ale do jisté míry by ho mohlo reprezentovat curry. Pro Indy je curry (kari) v podstatě jakýkoliv pokrm s konzistencí připomínající ragú, tedy na malé kousky nakrájená zelenina či maso. Jednotlivá curry pak mají různé názvy podle jejich složení a způsobu přípravy. Není třeba dodávat, že druhů curry je nespočet.

ZELENINA

Zelenina je neodmyslitelnou součástí každého indického jídla. Může se smažit, dusit, zapékat, rozmačkat či rozdrtit do husté pasty. Rozšířené jsou brambory, květák, batáty a různé druhy tykve. Nezbytnou ingrediencí je cibule, která se smaží s ostatní zeleninou nebo se mele do pasty na ochucení masa. Součástí kari nebo jiných zeleninových pokrmů bývá také mrkev, rajčata, cizrna, fazole, čočka, či hrášek a vynikající okra, čili lusky ibišku jedlého.

MASO

Ačkoli v Indii převažují vegetariáni, setkáme se zde i se škálou masitých jídel. Maso se používá nejčastěji kuřecí, jehněčí a kozí. Mughalská kuchyně obohatila severní Indii o nové způsoby jeho úpravy. Příkladem může být tandúr – válcovitá hliněná pec na dřevěné uhlí, ve které se pozvolna peče maso předem marinované v jogurtu, bylinkách a koření. Jižní Indie těží z darů moře, a tak zde není nouze o delikátně upravené obří krevety, garnáty a grilované ryby všech tvarů a velikostí.

KOŘENÍ

Málokde si koření užijete v takové míře jako právě tady. Nejčastěji se v indických pokrmech objevují chilli papričky, římský kmín, černý pepř, kurkuma, semínka koriandru, česnek a zázvor. Sladká jídla většinou voní po kardamonu a skořici. Cennou komoditou je šafrán z Kašmíru, neboť na jeden gram koření je potřeba 1500 květů. Koření se kombinuje do směsí, kterým se říká masala a které mají nespočet variant.

RÝŽE

Nejrozšířenějším druhem je rýže basmati, existuje mnoho regionálních variant – např. na severovýchodě v Ásamu mají rádi kulatozrnnou lepivou a v Kérale na jihu zase červenou rýži. Na dobarvení se často používá žlutá kurkuma. Rýže tvoří přílohu jakéhokoliv kari a také tvoří základ pokrmu Biryani neboli indické rizoto.

Čapáti jsou placky z nekynutého těsta. Vyrábí se z hladké celozrnné mouky. Tyto placky jsou nejběžnějším indickým chlebem.

Naan znamená doslova chléb. Připravuje se z kynutého těsta. Po vypracování se z něj vytvarují placky podélného tvaru a peče se v pícce tandori. Výborný je Naan potřený máslem či česnekem.

Paratha je placka z mouky, vody a ghí nebo oleje. Nepřipravují se v tandori, ale pečou se na pánvi (tava). Často se servírují potřené máslem nebo plněné bramborami, květákem nebo sýrem. V severní Indii se obvykle jí k snídani.

Papadum jsou tenoučké křupavé placky papadum, které se nejí jako pečivo. Slouží spíše jako chuťovka k jinému jídlu. Obvykle se vyrábí z čočkové mouky. Po osmažení na oleji ztvrdnou a připomínají tenký oplatek.

Sladkosti Indové milují a nedokáží si bez nich představit jakoukoli oslavu či náboženský svátek, kterých mají nespočet. Například Guláb džámun jsou kuličky z khóji s mandlemi a kardamonem. Smaží se v přepuštěném másle či oleji a namáčí v cukrovém sirupu s růžovou esencí.

V neposlední řadě je pak třeba zmínit indický čaj zvaný prostě „čaj“ či „masala čaj“. Jedná se o černý čaj a směs koření – recepty se různí, nejčastěji však obsahuje kardamon, skořici, hřebíček, pepř a zázvor. Po řádném provaření ve vodě se přidá přibližně stejný díl mléka a nechá se krátce projít varem.

Pokud se vám při čtení článku začaly sbíhat sliny a dostali jste chuť na pravé indické dobroty z těch nejkvalitnějších surovin – určitě vyzkoušejte síť restaurací The Royal Maharaja. Mají tři pobočky a to v Liberci, Mladé Boleslavi a Hradci Králové.

Už název působí hezky vznešeně a vyjadřuje podstatu a myšlenku restaurací. “Maharádžové (mahá-velký a rádža-král) byli významnými vládci v Indii a do dnes mají své postavení ve společnosti. Naší snahou je poskytnout nezapomenutelné dojmy a přejeme si, aby se u nás každý host cítil jako král nebo královna v Maharádžově stylu!” říkají majitelé.

Majitelé i personál jsou původem z Indie. Jejich kuchyně je tedy opravdu autentická a vaří tradiční pokrmy indické kuchyně z čerstvých a kvalitních surovin, podle receptů, předávaných z generace na generaci. Jejich cílem je zachovat co nejvíce originality v receptech připravovaných jídel, ale také vyhovět místním chutím.

Mezi oblíbené jídlo se v restauracích řadí například Vindaloo, což je je velmi pálivé jídlo, které si zde můžete objednat s kuřecím nebo jehněčím masem. Na vybalancování ostré chuti zde používají Amchur powder – mangový prášek a šťávu z citronu 👇🏼

Pokud je od vás zmíněná indická restaurace příliš daleko, rádi vám doporučíme restauraci i v jiných městech. V Praze mezi oblíbené indické restaurace patří třeba Mala India, kde mezi speciality šéfkuchaře patří Dilder – Jemně kořeněné indické jídlo s kešu oříšky, mandlemi, smetanou a kořením. Mňam! 🤩

Pokud byste si nebyli jistí, na co máte chuť, tak v restauraci Curry House si můžete vychutnat výhodné menu pro 2-4 osoby, díky kterému můžete ochutnat více indických dobrot najednou.

V centru Olomouce se nachází krásná autentická restaurace Hi5h Indian Restaurant & Bar, která na svá zvýhodněná menu nyní nabízí 25% slevu či neméně oblíbená The Kathmandu Nepali Restaurace, kde si pochutnáte jak na krevetovém vindaloo, tak i na velkém výběru vegetariánských kari se sýrem Paneer. 

V Brně pak určitě doporučujeme vyzkoušet restauraci Taste of India, kde mají každý den možnost výběru ze zvýhodněného denního menu či restauraci Padagali – tam nejen, že výborně vaří, ale když budete mít štěstí, tak vám na vaši objednávku i něco hezkého nakreslí 🙂 

Související články

Všechny články

Top 5 pražských kaváren, které chcete navštívit

Máte rádi toulky hlavním městem? A co takhle zastavit se někde na dobrou kávu a lahodný dezert? V Praze najdete desítky skvělých kaváren, ale jen pár z nich se může řadit mezi ty nejlepší. Které kavárny byste v Praze neměli minout?

Top 5: Tipy na rande s Dáme jídlo!

Červen je tady a to znamená, že pomalu ale jistě začíná letní počasí a s ním čas pikniků, zahrádek, drinků na terase atd. Také jste se na tyhle radosti tak moc těšili?

Mojito, piňa colada, cuba libre aneb Oblíbené rumové drinky na letní grilovačku

Milujete osvěžující letní drinky? A víte, jak je správně umíchat? Díky našim receptům se z vás vmžiku stane ostřílený barman.

Starověký poklad z Indie: Jak vyrobit ghí krok za krokem

Ghí patří v Indii k nejcennějším potravinám vůbec. Používá se tam nejen v místní kuchyni, ale i jako palivo do lamp. Hinduisté ho dokonce pokládají na oltář jako oběť bohům. V ajurvédské medicíně je pak ghí označováno jako elixír dlouhověkosti. K přípravě této cenné ingredience vám přitom stačí málo – pouze kvalitní máslo, trocha času a špetka trpělivosti. 

Další článek