Domácí hummus, falafel nebo pita chléb. Vyzkoušejte delikatesy z Blízkého východu

Kouzlo orientální kuchyně se ukrývá v její pestrosti, chuťových kontrastech a ve způsobu stolování. Skvělá terapie proti nudě v jídelníčku. Naučte se připravovat základy blízkovýchodní kuchyně – domácí hummus, křupavý falafel a zlatavý pita chléb. 

08. 02. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Kouzlo orientální kuchyně se ukrývá v její pestrosti, chuťových kontrastech a ve způsobu stolování. Skvělá terapie proti nudě v jídelníčku. Naučte se připravovat základy blízkovýchodní kuchyně – domácí hummus, křupavý falafel a zlatavý pita chléb. 

Na Blízkém východě se večer stoly prohýbají pod spoustou talířů se zeleninou, pečenou, nakládanou i čerstvou. A samozřejmě nesmí chybět ani hummus, falafel nebo pita chleby. Večeře tam totiž představuje příležitost, jak s přáteli nebo rodinou strávit dlouhé hodiny povídáním a ochutnáváním nepřeberného množství dobrot. 

Máte chuť strávit večer v orientálním duchu, ale nechce se vám trávit hodiny v kuchyni? Nechte si od Dáme jídlo dovézt celé menu a dopřejte si porci pohody s vašimi nejbližšími navíc. 

falafel z trouby

Falafel z trouby

Připravte si proslulou blízkovýchodní delikatesu podle originálního receptu. Skvěle chutná s hummusem a salátem tabbouleh, stejně jako ve wrapu. Část směsi na falafel si přitom můžete odložit do lednice, vydrží vám tam klidně i týden. A kam až sahá historie falafelu? Traduje se, že tohle jídlo vzniklo v Egyptě, když koptští křesťané hledali vydatnou náhradu masa během dlouhých období půstu. Odtamtud se pak rozšířil po celém Blízkém východě a stala se z něj tradiční arabská delikatesa, kterou seženete na každém rohu. 

Ingredience na 4 porce

  • 300 g sušené cizrny
  • 1 lžička jedlé sody
  • 1 hrst hladkolisté petržele
  • 1 hrst čerstvého koriandru
  • 1 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 1 lžička mletého koriandru
  • špetka kajenského pepře

Tip: Nesnažte se ušetřit čas tím, že sušenou cizrnu nahradíte tou konzervovanou. Cizrna je základní ingrediencí falafelu, která mu dodá správnou konzistenci i chuť. 

Postup

Večer předem namočte cizrnu do studené vody. Následující den ji sceďte a uvařte doměkka se lžičkou jedlé sody.

Mezitím si nahrubo nakrájejte bylinky, mletý koriandr, česnek a cibuli. Uvařenou cizrnu slejte a propláchněte studenou vodou. Nasekané ingredience rozmixujte v mixéru dohladka, pak přidejte uvařenou cizrnu a tentokrát mixujte už jen krátce, abyste docílili hrubší konzistence. 

Ze směsi můžete tvořit buď kuličky o velikosti golfového míčku, nebo drobné placičky. Pokud vám hmota nedrží pohromadě, přidejte do směsi dvě až tři lžíce hladké mouky. Jakmile máte hotovo, odložte falafely na 15 minut do lednice a zatím si rozpalte troubu na 180 stupňů

Falafel můžete smažit ve vyšší vrstvě oleje nebo zkuste zdravější variantu z trouby. Plech vyložte pečicím papírem a vyskládejte na něj připravené falafely. Pečte je zhruba 30 až 40 minut dokřupava. Hotové falafely servírujte s oblíbenou přílohou a dipy k namáčení.

domácí hummus

Krémově hebký hummus podle Ottolenghiho

Z konzervované cizrny připravíte hummus rychle, nikdy však nebude tak krémový jako ten z vařené cizrny. Yotam Ottolengi, oceňovaný šéfkuchař, ve své kuchařce Jeruzalém naštěstí prozradil fígl, který zkrátí vaření cizrny o polovinu a hummusu dodá neuvěřitelně krémovou konzistenci.

Ingredience

  • 200 g sušené cizrny
  • 1 lžička jedlé sody
  • 60 g tahini pasty
  • 4 lžíce citronové šťávy
  • 4 stroužky česneku
  • 6 lžic ledové vody
  • 1 lžička soli
  • olivový olej
  • kajenský pepř a čerstvý koriandr na ozdobu

Postup

Den předem namočte cizrnu do alespoň 1 l studené vody. 

Nyní přichází na řadu trik od Ottolengiho. Následující den cizrnu sceďte, vložte ji do rozpáleného hrnce a přidejte lžičku jedlé sody. Za stálého míchání cizrnu opékejte asi 3 minuty. Díky tomu se cizrna nejen rychleji uvaří, ale zbaví se i slupky, a hummus tak bude krémově hebký. 

Po krátkém restování přilijte 1 litr vody a přiveďte k varu. Během vaření sbírejte z povrchu pěnu a uvolněné slupky. Doba vaření závisí na čerstvosti cizrny, obvykle to trvá 20 až 40 minut. Že je cizrna na hummus uvařená tak akorát, poznáte jednoduše podle toho, že ji lehce rozmáčknete mezi prsty. 

Uvařenou cizrnu sceďte a v kuchyňském robotu rozmixujte do hladké pasty. Poté přidejte tahini, citronovou šťávu, stroužky česneku a lžičku soli. Znovu rozmixujte a nakonec přilijte ledovou vodu a asi 5 minut mixujte, dokud hummus nezíská velmi jemnou a krémovou konzistenci.

Hummus dejte do misky, přikryjte potravinovou fólií a nechte alespoň 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. 

Před servírováním nahrubo nasekejte koriandr, hummus štědře pokapejte olivovým olejem a ozdobte špetkou kajenského pepře a bylinkami.

domácí pita chleba

Domácí pita chléb

Pita chleba je oblíbený arabský chleba, jehož příprava není zdaleka tak složitá, jak by se mohlo zdát. Tradičně se podává s hummusem, k falafelu a dalším specialitám z Blízkého východu. 

Ingredience na 6 placek

  • 180 g hladké mouky
  • 75 ml mléka
  • 50 ml vody
  • 1 lžička sušeného droždí
  • ½ lžičky soli
  • ½ lžičky cukru

Postup

Do větší mísy prosejte mouku se solí. Uprostřed pak udělejte důlek, přilijte do něj vlažné mléko a vodu. Přisypte cukr s droždím a v tekutině je důkladně promíchejte. Nakonec ze směsi vypracujte hladké kompaktní těsto a nechte ho hodinu kynout na teplém místě. 

Vykynuté těsto vyklopte na pomoučenou pracovní plochu a rozdělte ho na 6 stejně velkých kousků. Každý pak zpracujte do malého bochánku, ten lehce stlačte dlaní a vytvarujte z něj silnější placku.

Na vyšším plameni rozpalte pánev a placky na ní nasucho opékejte 1 až 2 minuty z každé strany, než se chléb nafoukne a zezlátne. 

Související články

Všechny články

Maso na gril aneb 5 chutných marinád ze všech koutů světa

Dobře naložit maso je tak trochu alchymie. Špetka soli, trocha koření a notná dávka času. Prozradíme vám, jak naložit maso do trouby i na gril, aby bylo vždycky dokonale šťavnaté a křehké.

7 domácích dipů, které musíte vyzkoušet

Domácí dipy dovedou zachránit nejednu situaci. Ať už si chcete zpříjemnit večerní sledování oblíbeného filmu, nebo narychlo chystáte občerstvení pro nečekanou návštěvu, stačí jen nakrájet zeleninu, vytáhnout chipsy nebo tortilly a vytvořit k nim omáčky z ingrediencí, které najdete v lednici a ve spížce.

Příběh sendviče a 5 amerických ikon, které musíte ochutnat

Americká klasika – to nejsou jen donuty, burgery a BBQ na tisíc způsobů. Spojené státy jsou kolébkou sendvičů a snad každé větší americké město má svou vlastní verzi obloženého chleba. Ostatně věřili byste, že v USA se sní průměrně 300 milionů sendvičů denně? Sendvič je totiž skvělé jídlo do ruky do práce i do školy, na rodinný výlet nebo piknik s přáteli. Inspirujte se naším výběrem těch nejlepších.

Jak udělat nejlepší hummus? Máme pro vás 5 receptů

Cizrnovou pastu jménem hummus zná snad každý milovník jídla. My pro vás ale máme zaručené tipy, jak tento pokrm dotáhnout k dokonalosti.

Další článek