Tipy, jak na nejlepší vánočku

Je vláčná, nadýchaná a chloubou každého vánočního stolu. Připravit takovou vánočku sice není jen tak, s našimi tipy to ale zvládnou i úplní začátečníci. 

18. 12. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Je vláčná, nadýchaná a chloubou každého vánočního stolu. Připravit takovou vánočku sice není jen tak, s našimi tipy to ale zvládnou i úplní začátečníci. 

Víte, že pečení vánočky patří k nejstarším českým vánočním tradicím? Už ve 14. století se pekla celta, což byla jakási nepletená verze vánočky. Dlouhá století bylo pečení vánočky privilegiem pekařského cechu a podomácku se začala připravovat až v 18. století. Velká vánočka se na závěr štědrovečerní večeře rozkrájela a kousek dostal i dobytek, aby se mu vyhnuly zlé síly. Dnešní vánočka se od té prapůvodní moc neliší, důležité je těstu věnovat dostatek péče při hnětení a času na kynutí.

Tip: Nakupte si ingredience na vánoční pečení z pohodlí domova a nechte si dovézt nákup od Dáme jídlo.

Používejte ty nejlepší suroviny

Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled. 

  • Droždí by mělo být co nejčerstvější. Hodinu před tím, než budete zadělávat kvásek, ho vyndejte z lednice a nechte při pokojové teplotě. 
  • Máslo dodá těstu nejen skvělou chuť a vůni, ale také texturu. Vánočka je sváteční záležitost, proto ji nešiďte margarínem a používejte opravdu kvalitní máslo. 
  • Mandle je dobré namočit na noc do studené vody. Budou pak chutnější a měkčí. 
  • Pokud chcete do vánočky přidat rozinky, namočte je den před pečením do rumu.

A nakonec: nejdůležitější esencí dokonalé vánočky je důkladná práce na těstě. To je nutné dobře vypracovat, ať už pomocí robota s hnětacím nástavcem, nebo ručně. Čím více péče mu věnujete, tím hebčí a nadýchanější bude.

Jak zadělat kvásek

Droždí rozmíchejte se lžičkou cukru, přidejte lžíci mouky a vše zalijte 100 ml vlažného mléka a zakryjte utěrkou. Během 10 minut vám vzejde kvásek.

Recept na vánočku pro začátečníky 

Ingredience 

  • 30 g čerstvého droždí
  • 500 g hladké mouky
  • 80 g krupicového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • ½ lžičky sušené citronové kůry
  • špetka muškátového oříšku
  • 200 ml vlažného mléka
  • 2 žloutky
  • 1 bílek
  • 120 g rozpuštěného másla
  • 50 g rozinek
  • 50 g mandlí 
  • špetka soli

Postup

V hrnku nechte vzejít kvásek a mezitím do větší mísy prosejte mouku, přidejte oba druhy cukru, sůl, citronovou kůru a muškátový oříšek. Přimíchejte vzešlý kvásek, zbytek rozšlehaného mléka se žloutky a rozpuštěné máslo. Těsto hněťte alespoň 10 minut, aby se všechny ingredience perfektně propojily.

Těsto zpracujte do koule, lehce poprašte moukou a mísu přikryjte utěrkou nebo potravinovou fólií. Nechte ho kynout na teplém místě alespoň dvě hodiny, než zdvojnásobí svůj objem. 

Po nakynutí ho vyklopte z mísy na pomoučenou pracovní plochu a zlehka prohněťte, abyste z něj dostali přebytečný vzduch. Na etapy do něj pak zapracujte nasekané mandle a rozinky

Těsto rozdělte na osm dílků. Z každého pak vyválejte dlouhý váleček. Nejprve upleťte cop ze čtyř pramenů, položte ho na plech vyložený pečicím papírem a uprostřed ho rukou zlehka stlačte. Celý pletenec pak vydatně potřete rozšlehaným bílkem, aby neoschl. Poté spleťte tři prameny a opakujte postup. Poslední pramen rozkrojte a rozválejte na dva tenčí válečky. Oba spleťte a položte navrch, oba konce pak zahněte pod vánočku. Lépe tak během pečení drží svůj tvar.  

Nakonec vše ještě jednou potřete bílkem a nechte další dvě hodiny kynout. Vánočku pak vložte do trouby předehřáté na 190 stupňů, po 5 minutách snižte teplotu na 150 stupňů a pečte dalších 45 minut. 

Související články

Všechny články

Naučte se, jak oloupat rajčata a kam je využít

Rajčata není nutné loupat do každého receptu. Pokud však chcete mít polévku, omáčku nebo salsu jemnou jako hedvábí, slupka musí pryč. Rajčata se však neloupou tak snadno jako jiné druhy zeleniny. Prozradíme vám ale jednoduchý trik, se kterým vám to půjde jako po másle.

Chuť umami: Tajemství japonské kuchyně

Delikátní. Lahodná. Těžko popsatelná. Taková je chuť umami. Základní esence japonských jídel, která se v posledních letech skloňuje ve všech pádech po celém světě. Kde se umami vlastně vzala a jak s ní kouzlit v kuchyni? 

Pořádný relax v novém roce

Je to tu, začátek roku a s ním dny strávené ve fitku, pojídání salátů, nízkotučných jídel a proteinových tyčinek. Jedu v tom také, ale rovnováha je důležitá, proto jsme si s manželem první lednovou neděli…

Další článek