Vypěstujte si doma klíčky mungo

Máte pocit, že vám chybí vitamíny? Vyměňte vitamínové doplňky stravy za arzenál mungo klíčků. Pochutnáte si a tělu navíc dopřejete pořádnou porci živin a energie. Přečtěte si, jak mungo fazole naklíčit i do jakých jídel se klíčky hodí. 

09. 12. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Víte, proč jsou klíčky vlastně tak zdravé? V okamžiku, kdy ze semínka začne růst výhonek, se uvnitř dějí divy. Zatímco se probouzí, startují v něm desítky procesů a celá fazolka se promění v obrovskou porci vitamínů, minerálů, bílkovin a již zmíněných enzymů. 

Naklíčená vitamínová bomba 

Už po pár hodinách klíčení v semínkách raketově roste obsah zdraví prospěšných látek, a to až o 200 %. Samozřejmě že co klíček, to jiný poměr živin. Klíčky mungo obsahují pořádnou porci vitamínů A a B, vápníku, hořčíku, chlorofylu nebo aminokyselin. Všechny tyto živiny společně podporují imunitní systém, metabolismus, odolnost vůči stresu i celkovou psychickou pohodu. Sečteno, podtrženo, klíčky jsou pro naše tělo superhrdinové. A to doslova. Navíc jsou lehce stravitelné a nezpůsobují nadýmání, během klíčení se totiž složité cukry rozštěpí na ty jednoduché. 

Tip: Dopřejte si porci vitamínů bez práce a nechte si z Dáme jídlo dovézt váš oblíbený salát

Jak na klíčky krok za krokem 

  1. Fazolky propláchněte, dejte do nakličovací sklenice a zalijte je vodou až po okraj. 
  2. Mungo nechte přes noc ve vodě nabobtnat, aby se probudily k životu a nastartovaly se v nich enzymatické procesy. 
  3. Fazolky po 8 hodinách slijte a sklenici postavte proděravělým dnem vzhůru, třeba na odkapávač. 
  4. V následujících dnech klíčky proplachujte vlažnou vodou alespoň dvakrát denně, aby nezačaly uhnívat
  5.  Klíčení mungo fazolek trvá zhruba 3 až 5 dnů. V lednici vám pak vydrží čerstvé ještě několik dnů, nejlepší ale samozřejmě je sníst je co nejdříve.

Co potřebujete na domácí klíčení?

Na klíčení mungo fazolek si můžete pořídit speciální set sklenic, pro začátek si ale bohatě vystačíte s obyčejnou zavařovačkou s proděravělým víčkem

Mám na něco chuť

domácí klíčení

Co dalšího klíčit? 

Klíčky – to nejsou jen mungo fazolky. Klíčit se dá celá řada semínek a plodin. Důležité je, aby semínka byla určena ke klíčení, tedy v bio kvalitě a neošetřená pesticidy. Avšak pozor, některá semínka se klíčí stejně jako mungo ve sklenici, jiná potřebují speciální nakličovací misky. Ve sklenici vyrostou například hrách, rukola, chia, zelí nebo červená řepa

Ať už budete klíčit cokoliv, semínka pěstujte mimo přímé sluneční světlo, ideálně v pološeru a při pokojové teplotě. 

Naklíčený talíř

Co klíček, to jiná chuť. V podstatě však vždycky chutná víceméně stejně jako plodina, která z něj vyroste. Klíčky báječně chutnají v salátech, polévkách nebo jen tak na chlebu s máslem.

Související články

Všechny články

5+1 tip, jak připravit skvělý burger

Šťavnatý burger si jednou za čas dá s chutí každý. Připravit ho doma tak, aby nebyl vysušený a nerozpadal se, chce trochu cviku a především vědět, jak na to. O tipy, jak udělat ten nejlepší burger, se s vámi dnes podělíme.

Jak zahustit omáčku a další tipy na dokonalou českou klasiku

Omáčky jsou takové rodinné stříbro české kuchyně. Ať už máte nejraději rajskou, svíčkovou nebo třeba koprovku, u každé z nich je vedle chuti důležitá také její konzistence. Dobře zahuštěná omáčka krásně přilne…

Jídlo spojuje: Jak připravit společnou večeři pro dva

V současné době se lidé málokdy sejdou u jednoho stolu. Jídlo je přitom ten nejlepší čas pro zpomalení a kontakt s nejbližšími, je proto škoda se o něj ochuzovat. Připravte si společně chutnou večeři pro dva, u které si užijete i její přípravu.

Chuť umami: Tajemství japonské kuchyně

Delikátní. Lahodná. Těžko popsatelná. Taková je chuť umami. Základní esence japonských jídel, která se v posledních letech skloňuje ve všech pádech po celém světě. Kde se umami vlastně vzala a jak s ní kouzlit v kuchyni? 

Další článek