Mléko a jeho alternativy

„Jedno velké latté s mandlovým mlékem, prosím.“ Tuhle větu slýchá obsluha v kavárnách čím dál častěji. Alternativy klasického kravského mléka jsou zkrátka nesmírně populární. Čím to? Počet fanoušků alternativních výživových směrů či veganů přibývá. Také…

04. 01. 2021

Tereza
Havlínová

Tereza Havlínová je nutriční terapeut. Pomáhá lidem v cestě za zdravějším a spokojenějším "já", bez zbytečných diet a extrémů. Ráda vymýšlí zdravé recepty, fotí a tvoří obsah na sociální sítě. Tato oblast ji moc baví a naplňuje.

O autorovi

„Jedno velké latté s mandlovým mlékem, prosím.“

Tuhle větu slýchá obsluha v kavárnách čím dál častěji. Alternativy klasického kravského mléka jsou zkrátka nesmírně populární.

Čím to?
Počet fanoušků alternativních výživových směrů či veganů přibývá. Také se zvyšuje počet osob s laktózovou intolerancí nebo alergií na bílkovinu kravského mléka. Vliv zajisté mají i sociální sítě: kokosové mléko je prostě víc fancy nebo to běžné kravské.

Ale kde je pravda? Musíme mléko nahrazovat všichni bez výjimky?

Pojďme si kravské mléko rozebrat po nutriční stránce. Pokud vám konzumace mléka nezpůsobuje žádné problémy, není nutné se ho vzdávat. Je totiž nabité živinami:

🔴 Mléko je kvalitním zdrojem bílkovin, obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, které naše tělo nedokáže samo vytvořit

🔴 Mléko obsahuje řadu minerálních látek, které podporují zdraví kostí a zubů: vápník, vitamin D, fosfor a hořčík. Mléko tak funguje jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí) a uplatňuje se i při léčbě zlomenin

🔴 Pomáhá regulovat hladinu krevního cukru a jeho konzumace je tedy prevencí vzniku cukrovky 2. typu

🔴 Obsažený draslík zase reguluje krevní tlak a přispívá tak k zachování zdraví našeho srdce

🔴 Ani na vitaminy mléko není chudé, ba naopak. Najdeme v něm jak vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K), tak i ve vodě (C, vitaminy skupiny B). Vitaminy skupiny B oceníte při kožních problémech nebo ve chvíli, kdy vás trápí padání vlasů nebo lámavé nehty

Možná ale mléko z různých důvodů používat nemůžete nebo jednoduše nechcete. Jak přistoupit k výběru rostlinné alternativy? 

Abych problematiku uvedla na správnou míru, rostlinná „mléka“ bychom správně měli nazývat „nápoje“. Podle legislativy je mléko produkt mléčných žláz savců a uznejte sami: to rýže, oves nebo snad mandle nesplňují. Rostlinné nápoje se vyrábí mixováním suroviny ve vodě, následně se přefiltrují a homogenizují. Složení těchto rostlinných nápojů se ale od klasického kravského mléka hodně liší. Záleží na surovině, ze které je nápoj vyroben a na přídatných látkách. Co se týče bílkovin, kravskému mléku se vyrovná pouze nápoj ze sóji. O vápník, vitaminy skupiny B nebo vitamin D jsou rostlinné nápoje často obohacovány, ale tyto formy jsou bohužel méně využitelné. Například sójový nápoj přirozeně obsahuje oxaláty a fytáty, které snižují vstřebatelnost vápníku v našem těle. Přidaný vápník v sojových nápojích je využitelný ze 75 %, pokud ho srovnáme s využitelností vápníku v mléce kravském. Vždy pozorně čtěte složení: snadno se totiž může stát, že si koupíte drahou vodu s cukrem nevalné chuti.

Jak takový nápoj vybrat a jak s ním zacházet?

🔴 Čím méně surovin ve složení, tím lépe

🔴 Myslete vždy na to že nápoje z mandlí, kešu ořechů, ovsa, kokosu nebo snad rýže obsahují minimum bílkovin

🔴 Vyberte ideálně nápoj bez cukru

🔴 Nápoj vždy protřepejte: minerální látky mohou být usazené na dně

🔴 Nápoje používejte všude tak, kde byste použili klasické mléko: do ovesné kaše, lívanců, kávy, do zdravého pečení nebo jen tak na pití

Abychom rostlinným nápojům pouze nekřivdili, i ony mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví. Benefitem je obsah fytosterolů, betaglukanů nebo izoflavonoidů. Například nápoj z ovsa díky obsaženým betaglukanům snižuje LDL (zlý) a celkový cholesterol, rýžový nápoj působí proti zánětu či kokosový nápoj má zásluhou vitaminu E pozitivní vliv na kvalitu naší pleti.

Co si z dnešního článku odnést? Ne vše, co je rostlinného původu je nutně zdraví prospěšné a lepší volbou. Lákavé nápisy, jako je „bez laktózy“ či „vegan“ vás totiž mají nalákat ke koupi a vytvořit dojem, že zdravěji už to snad nejde. Po bližším prozkoumání
ale možná zjistíte, že ten mandlový nápoj, po kterém peněženka hlasitě pláče, obsahuje pouze směšné procento mandlí. Vždy proto mrkněte na složení.

Co se týče nutričního složení, u rostlinných alternativ je potřeba myslet na nižší využitelnost vitaminů a minerálních látek, které jsou přidávány. Obsahem makroživin kravskému mléku může konkurovat pouze nápoj sójový.

Související články

Všechny články

Dárky, které ke konci školního roku potěší

Zazvonil zvonec a školnímu roku je konec. Také si vždy lámete hlavu, co koupit všem učitelům a čím odměnit vaše děti? Mám pro vás pár tipů, tak se pojďte inspirovat.

Řezané květiny a co jste možná nevěděli

Málo co dokáže ženám udělat radost tolik jako květina. Obzvláště ta čerstvá, která bude zdobit domov i několik dní. Věděli jste ale, z jaké doby pochází první zmínka o řezaných květinách, co je to květomluva nebo jak se o řezané květiny starat, aby ve váze vydržely co nejdéle? Všechno to, i něco navíc, najdete v našem článku.

Fámy kolem zdravého stravování aneb Jak se nenachytat

Každé sousto je potřeba alespoň třicetkrát zkousnout. Pálivá jídla pomáhají hubnout. Bio je jen nálepka, která nic neznamená. Kolik podobných pouček, které se týkají zdravého stravování, jste už slyšeli? A kolik z nich se zakládá na pravdě? Pojďme se podívat na pět největších fám.

Sůl: Základní ingredience na celém světě

Že je sůl nad zlato, ví každé malé dítě. A v kuchyni snad nemine dne, abychom po ní alespoň jednou nesáhli. Ne každý ale ví, jak správně dochucovat solí, čím se mezi sebou jednotlivé druhy soli liší nebo jak napravit přesolenou polévku. 

Další článek