Naučte se základy blanšírování. Hodí se na úpravu zeleniny i hub

Lahodně křupavá, plná chuti a krásná na pohled. Taková je blanšírovaná zelenina. Tahle základní kuchařská technika sedne chřestu, stejně jako mrkvi nebo fazolkám. Zkrátka a dobře, blanšírovat můžete jakoukoliv zeleninu, na kterou zrovna dostanete chuť. Připravili jsme pro vás souhrn všeho, co o blanšírování potřebujete vědět.

16. 11. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Co je blanšírování?

Blanšírování je základní kuchařská disciplína spočívající v krátkém vaření ingrediencí ve vodě slané jako moře a jejich následném prudkém ochlazení. Zelenina si tak uchová podstatnou část vitamínů a slaná voda zvýrazní její chuť i barvu. Ale pozor, i ty nejjednodušší postupy mají svá pravidla. Ukážeme vám, jak blanšírovat krok za krokem.

TIP: Chcete si ušetřit čas? Postup blanšírování foodora zkrátit neumí, zato vám doveze nákup až ke dveřím.

Co všechno lze blanšírovat?

  • Blanšírovat můžete všechny druhy zeleniny – hrášek, chřest, mrkev, ale třeba také mladé špenátové listy, ze kterých mimochodem připravíte tu nejlepší špenátovou polévku pod sluncem.
  • Blanšírování se hodí nejen na přípravu zeleniny, ale také hub nebo ořechů. Máte doma přebytek hub a nevíte, co s nimi? Dopřejte jim blanšírovací proceduru a poté je můžete bez obav uschovat do mrazáku.

Blanšírování krok za krokem

1. Příprava

Ze všeho nejdříve si připravte zeleninu. Očistěte ji a nakrájejte na přibližně stejně velké kousky. Pokud chcete blanšírovat vícero druhů, rozdělte si je do různých misek. Každý typ zeleniny totiž potřebuje jinou dobu vaření na to, aby byly kousky křupavé a uvařené pěkně na skus.

K blanšírování potřebujete vodu – spoustu vody. Vezměte si k ruce největší hrnec, který doma máte, vodu do něj nalijte až po okraj a pořádně ji osolte – na 1 litr vody dejte zhruba 30 gramů soli. Sůl se postará o to, aby blanšírované ingredience během vaření ztratily minimum ze své chuti i barvy.

Klíčem k úspěchu je prudké zchlazení zeleniny. I tentokrát budete potřebovat spoustu vody. Připravte si velkou mísu nebo hrnec se studenou vodou doplněnou o kostky ledu, které se postarají o to, že se zelenina okamžitě přestane vařit. Kdybyste použili malou nádobu, vařená zelenina by vodu rázem ohřála a celé kouzlo blanšírování by bylo pryč.

2. Vaření

Plotýnku zapněte na nejvyšší výkon a přiveďte vodu k varu. Do vroucí vody vhazujte zeleninu po menších várkách. V ideálním případě by vám po přidání zeleniny voda neměla vůbec přestat vřít. Doba vaření závisí na druhu a velikosti kousků zeleniny, mladému hrášku stačí sotva 30 vteřin, zatímco blanšírování mrkve potrvá 2 až 3 minuty. Nejjistější je proto neodcházet od plotny a průběžně kontrolovat, kdy je zelenina měkká na skus.

3. Chlazení

Jakmile je zelenina uvařená podle vašeho gusta, bleskurychle ji vyjměte z vroucí vody a vhoďte do připravené ledové lázně. Dopřejte jí tam pár minut a pak ji slejte přes cedník nebo nechte okapat na čisté utěrce.

Co s blanšírovanou zeleninou?

Blanšírovaná zelenina nabízí nepřeberné možnosti. Můžete ji podávat s rozpuštěným máslem a bylinkami jako přílohu, skvěle se hodí do rizota i salátu. Zkrátka do každého pokrmu, který si žádá vařenou zeleninu.

Díky krátkému vaření se v zelenině navíc zastaví enzymatické procesy, takže v lednici vydrží klidně dalších pár dní, aniž by jí to ubralo na kráse nebo křupavosti. A samozřejmě ji můžete i zamrazit. V zimě je pak takový blanšírovaný a následně zmrazený chřest, mladý hrášek nebo fazolky hotový poklad. Co vy na to? Už vás přepadla chuť?

Související články

Všechny články

Co k obědu? Variace na neodolatelné letní i zimní menu ke slavnostnímu obědu

Čeká vás významné výročí, svatba, narozeniny či jiná událost? Naservírujte hostům menu, na které nezapomenou. Svíčková a kachna se šesti dnes zdaleka neosloví každého, zkuste proto menu odlehčit a přidat něco originálního. Máme pro vás spoustu tipů, se kterými uspějete.

Jak na sladké dobroty bez cukru?

Rádi byste omezili cukr, ale nechce se vám oželet dobrý dezert? Péct jde i bez cukru, zvyknout si ale na přirozenou chuť potravin chce čas. Poradíme vám, jak by měl vypadat nízkosacharidový jídelníček a jak péct bez cukru, aby vaše dezerty vypadaly lákavě i chutnaly.

Nejlepší seriály o jídle na Netflixu

Hledáte seriály a dokumenty, které vás pohladí na duši, inspirují v kuchyni nebo vám rozšíří obzory? Pod taktovkou populární streamovací služby Netflix takových pořadů vznikly už desítky. Připravili jsme pro vás pětici těch nejlepších, kde si hlavní roli střihlo jídlo v celé své kráse.

5 tipů, čím nahradit mouku

Pečení bez mouky už dávno není sci-fi. Alternativ, kterými můžete v těstě nahradit bílou mouku, je mnoho. A moučníky z nich většinou chutnají neskonale lépe než při použití pšeničné verze. Inspirujte se naším výběrem a dopřejte si sladkou odměnu ve zdravějším kabátu. 

Další článek