3 sladké nápady, jak zpracovat všechny druhy dýní

Každé roční období má své kouzlo, typickou barvu i sezónní zeleninu. Jaro je ve znamení chřestu, k létu zase patří rajčata a cukety. A podzim? Ten je ryze dýňový. Inspirujte se naším výběrem nápadů, jak zpracovat dýně na sladko. 

19. 10. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Každé roční období má své kouzlo, typickou barvu i sezónní zeleninu. Jaro je ve znamení chřestu, k létu zase patří rajčata a cukety. A podzim? Ten je ryze dýňový. Inspirujte se naším výběrem nápadů, jak zpracovat dýně na sladko. 

Dýně obsahují nezanedbatelnou porci vitamínů A, C, D a E. Nechybí v nich ani tělu prospěšné minerály, jako je vápník, železo, hořčík nebo draslík. Pravidelné dýňové hody tak posílí vaši imunitu a sníží hladinu tuku v krvi. 

Tip: Dopřejte si na podzim kromě vitamínů také porci romantiky navíc a nechte si od Dáme jídlo dovézt večeři až ke dveřím.

Nejchutnější druhy dýní

Pulty obchodů i farmářské trhy na podzim zdobí dýně nejrůznějších tvarů, barev i velikostí. Kromě tradičních dýní, které mají leckdy i několik desítek kilogramů, nejčastěji narazíte na dýni máslovou, muškátovou, špagetovou nebo hokaido (hokkaidó). Čím se jednotlivé odrůdy liší a jak je nejlépe zpracovat? 

Máslová dýně

Tvarem připomíná hrušku a obsahuje minimum semínek. Máslová dýně má výraznou krémovou chuť, kterou si kromě tradičních jídel zamilujete také v pečivu nebo koláčích. 

Hokaido dýně 

Hokaido je královna mezi dýněmi. Má sytě načervenalou barvu a patří k těm nejoblíbenějším vůbec. Na rozdíl od ostatních druhů se totiž nemusí loupat, slupka po tepelné úpravě hezky změkne. Mezi nejoblíbenější recepty z dýně hokaido patří polévky, bramboráky i pyré. 

Špagetová dýně

Špagetová dýně má oválný tvar a slupku v odstínech žluté nebo krémové. Čím je však specifická, je její dužnina. Je vláknitá a po upečení se rozpadá na vlákna tvarem připomínající špagety. 

Muškátová dýně

Jméno sice zdědila po drobném ořechu, patří však mezi ty větší odrůdy dýní. Slupka zraje v odstínech oranžové a hnědé a je zdobená výrazným žebrováním. Muškátovou dýni můžete v kuchyni zpracovat na slano i na sladko. 

Jak poznat zralou dýni? 

Jakmile máte jasno, z jakého druhu dýně budete v kuchyni kouzlit, vyrazte na trh. Zralé dýně poznáte podle matné slupky a suché stopky. Povrch by měly mít neporušený, tedy tvrdý a bez promáčknutí. Není od věci také na dýni zaklepat, měla by znít dutě. 

Jak uskladnit dýně

Když dýni skladujete při vhodných podmínkách, vydrží vám klidně až do nového roku. Ideálně ji uložte na suchém a tmavém místě při teplotě okolo 15 °C. 

Dýňové pyré jinak? Vyzkoušejte dýňové lívance

Dýňové pyré je nejen báječnou přílohou k masu, ale také základní esencí pro celou řadu dalších receptů. Třeba dýňové lívanečky si zamilují i zapřisáhlí odpůrci této podzimní zeleniny. Na závěr je posypte cukrem se skořicí a ozdobte zakysanou smetanou nebo švestkovými povidly, které dýňovou snídani dovedou k dokonalosti.

Ingredience: 

  • 250 g dýňového pyré (použijte dýni hokaido nebo máslovou)
  • 2 vejce
  • 200 g polohrubé mouky
  • 150 ml mandlového mléka 
  • 40 g másla
  • 2 lžíce třtinové cukru
  • lžička prášku do pečiva
  • špetka soli
  • olej na smažení
  • zakysaná smetana, povidla a cukr se skořicí na ozdobu

Postup: 

  1. Smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl. Do suché směsi posléze přimíchejte mléko, žloutky, rozpuštěné máslo a nakonec vychladlé pyré. Z bílků vyšlehejte sníh a opatrně ho do těsta vmíchejte.
  2. Na pánvi s nepřilnavým povrchem si rozehřejte olej a postupně smažte lívance jako obvykle. 
  3. Lívance podávejte teplé, posypané cukrem se skořicí a přelité povidly nebo zakysanou smetanou. 

Tip: Naučte se připravit tu nejlepší šlehačku. V našem článku se dozvíte, jak na klasickou i veganskou variantu.

Rychlý dýňový perník 

Patříte mezi milovníky perníku? Pak vám tento recept nesmí chybět ve sbírce. Na rozdíl od klasického perníku je ten dýňový vláčný, kousky ořechů se postarají o neodolatelnou křupavost a když ho na závěr polijete čokoládou, jen se po něm zapráší. 

Ingredience: 

  • 250 g celozrnné mouky
  • 150 g ořechů, které máte nejraději
  • 150 g třtinového cukru
  • 300 g dýně 
  • 150 ml mléka
  • 100 ml slunečnicového oleje
  • 2 lžičky perníkového koření
  • 1 lžička skořice
  • 1 vejce
  • 2 lžičky prášku do pečiva bez fosfátů
  • marmeládu na promazání

Postup: 

  1. Předehřejte si troubu na 180 °C a pekáč vyložte pečicím papírem. 
  2. V jedné míse smíchejte všechny suché ingredience, ve druhé pak vyšlehejte mléko, olej a vejce. Posléze obě směsi smíchejte, vznikne vám řídké těsto.
  3. Dýni nastrouhejte nahrubo a vmíchejte ke zbytku ingrediencí. 
  4. Do těsta přidejte nastrouhanou dýni a přelijte ho do formy. 
  5. Perníku stačí v troubě zhruba 30 minut, že je hotový poznáte jednoduše pomocí špejle. 
  6. Máte-li chuť perník ještě trochu osladit, rozpusťte ve vodní lázni čokoládu a na závěr s ní celý dezert polijte. 

Dýňová marmeláda

Dýňová marmeláda chutná báječně k masu, palačinkám i jen tak namazaná na chlebu. Na přípravu je navíc tato zavařená dobrota jedna z nejjednodušších. Inspirujte se a zavařte si úrodu ze zahrádky do skleničky.

Ingredience: 

  • 1,5 kg dýně hokaido 
  • 1 kg třtinového cukru
  • šťáva ze 2 citronů
  • pomerančová kůra podle chuti
  • 5 ks celé skořice 

Tip: Semínka z dýně nevyhazujte, byla by to věčná škoda. Hoďte je na pánev s kapkou oleje, pár minut restujte a máte skvělou posypku na polévku, saláty nebo domácí pečivo. 

Postup: 

  1. Dýni omyjte, rozkrojte a zbavte ji semínek. Dužninu pak nakrájejte na větší kousky. 
  2. Dýni vhoďte do velkého kastrolu, přidejte skořici, podlijte sklenkou vody a poduste na mírném ohni, dokud všechny kousky nezměknou. Vyjměte skořici a směs rozmixujte dohladka tyčovým mixérem.
  3. Přidejte cukr a míchejte, dokud se krystalky úplně nerozpustí a marmeláda nezhoustne. 
  4. Marmeládu dochuťte citronovou šťávou a kůrou z pomeranče. 
  5. Nakonec marmeládu nalijte do čistých sklenic, skladujte v chladu a po otevření samozřejmě v lednici.

Související články

Všechny články

Japonsko není jen sushi. Vyzkoušejte rámen, soba nudle či wagaši

Když se řekne japonská kuchyně, většina lidí si vybaví věhlasné sushi. Japonsko se ale pyšní množstvím dalších pokrmů, u nichž hraje prim zejména čerstvost ingrediencí. Kterým tradičním japonským jídlům byste určitě…

Encyklopedie semínek: Na co se která hodí a jak je správně konzumovat

Chia, dýňová, lněná, sezamová… Semínek existují desítky druhů. Každé z nich je však jiné a jedná se doslova o vitamínovou bombu, která by vám na talíři neměla chybět. Naše malá abeceda semínek vám prozradí, proč semínka namáčet, jak je skladovat a jak z nich získat maximum živin.

Vejce od A do Z

Vejce do kuchyně neodmyslitelně patří v mnoha podobách. Ať už v podobě majonézy, vynikajících moučníku, nebo nedělního brunche. Vyznáte se však v označení na skořápkách a víte jak rozeznat čerstvé vejce od toho starého?

Americká snídaně: Dokonalý začátek víkendu

Ráno v Americe začíná horkou překapávanou kávu a pořádnou snídani. Ať už dáváte přednost sladkému začátku dne, nebo máte raději sytý brunch, repertoár amerických snídaní vás bude bavit. Zdejší kuchyně je rozmanitá a pestrobarevná díky vlivům národností, které si v Novém světě splnili svůj americký sen.

Další článek