Jak grilovat: Osvojte si přípravu ryb, kuřete i vepřového

Uhlíky žhnou, na roštu voní maso a u stolu se sešla skvělá společnost. O tom, že pod širým nebem jídlo chutná báječně, není pochyb. Naše grilovací tipy ale dovedou vaši hostinu k dokonalosti.

23. 04. 2021

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Jak vybrat maso na grilování

Výběr masa záleží nejen na tom, na jaké máte chuť, ale také na typu grilu. Pokud máte běžný gril na uhlí či brikety, zvládnete pouze přímé grilování. Maso se na něm opéká zprudka a přímo nad zdrojem žáru. Pro takové grily vybírejte výhradně minutková masa

Máte-li však ke grilu i poklop, můžete grilovat pěkně zprudka, ale také lehce a pozvolna. Žár se na roštu totiž rozpíná do několika zón. Někde to peče více a někde zase méně. To vám dává prostor jak pro přípravu steaku, tak i pomalu pečených kusů masa, které potřebují svůj čas.

Jak na nepřímé grilování? Je to jednoduché. Rozpálené uhlíky si rozprostřete pouze po stranách grilu tak, aby pod střední částí roštu nebyl žádný žár. Maso pak zvolna grilujte pod poklopem a alespoň 20 minut si ho vůbec nevšímejte.

Tip: Přepadla vás chuť na grilované maso, ale lednice je prázdná? Objednejte si rychlý nákup z Dáme market

Kuřecí maso: Sázka na jistotu pro každou příležitost 

Drůbeží maso obecně dokonale přejímá všechny vůně, chutě i aroma. Je proto jako stvořené pro nakládání do nejrůznějších marinád a kouzlení s kořením. 

Tipy, jak grilovat kuřecí maso

  • Mějte na paměti, že kuřecí prsa jsou maso minutkové a na grilu jim proto stačí pár chvilka. Vždy je seřízněte na zhruba stejně silné plátky, které se rovnoměrně propečou. 
  • Naopak kuřecí stehna potřebují na roštu strávit delší dobu, odmění se vám ale šťavnatou chutí a křupavou kůrčičkou. Dopřejte jim alespoň 20 minut na nepřímém žáru, aby se nesežehla, ale rovnoměrně propekla.
  • Delikátní a jemnou chuť kuřecímu dodá noc strávená v marinádě z podmáslí. 750 ml podmáslí smíchejte s 5 stroužky česneku, lžící čerstvého tymiánu, osolte a opepřete. 
  • Stehenní řízky grilujte napíchnuté na špejli. Lépe se propečou a žádný kousek vám nepropadne roštem.
  • Chcete-li grilovat celé kuře, připravte ho naplacato neboli na motýlka. Kuře položte hřbetem nahoru a nůžkami na drůbež z něj odstřihněte páteř, poté ho rozevřete a rukama stlačte naplocho. Z každé strany pak maso grilujte alespoň 20 minut.
  • Kuřecí křídla marinujte minimálně hodinu předem. Grilujte je na rozžhavených uhlících 3 minuty z každé strany, poté je přesuňte na nepřímý žár a nechte je tam zhruba 20 minut. 
  • Když do masa píchnete, měla by z něj vytékat čirá šťáva, a ne růžová.

Vepřové: Grilovací klasika na tisíc způsobů

Je libo krkovička, kotleta nebo panenka? Vepřové na grilu chutná báječně na špízech, vcelku i na plátky.

Tipy, jak grilovat vepřové maso

  • Ideálním kandidátem na gril je vepřová krkovice. Díky tuku, kterým je prorostlá, je šťavnatá a plná chuti. Krájejte ji na 2 cm silné plátky a štědře je potřete marinádou. 
  • Vepřovou panenku vždy grilujte vcelku a na nepřímém žáru. Všechna šťáva zůstane uvnitř a maso bude krásně křehké. 
  • Žebírka je důležité den před grilováním předvařit nebo předpéct v troubě, trvá to zhruba půl hodiny. Poté jsou připravená na marinování přes noc, třeba v BBQ omáčce. 
  • Kotlety s kostí vždy nařízněte, aby se maso kolem kosti rychleji propeklo

Hovězí: Královská disciplína na grilu

Grilování hovězího masa není nic pro nováčky. Grilovaný hovězí steak, ať už je ze svíčkové, roštěnky, nebo pupku, si žádá trošku praxe. Přečtěte si naše tipy a naservírujte svým hostům pořádný steak s výraznou chutí a šťavnatým růžovým středem.

Tipy, jak grilovat hovězí maso

  • Jaké steaky se hodí na gril? Kromě bifteku můžete na rošt bez obav dát rumpsteak, rib-eye, t-bone nebo flank steak
  • Steakovým kusům marinády tolik nesluší, příprava hovězího by proto měla být v minimalistickém duchu. Nejméně hodinu před grilováním vyndejte maso z lednice, aby se zahřálo na pokojovou teplotu. Žádné marinády ani nasolování.  Před grilováním maso jen lehce potřete olejem, osolte a opepřete. 
  • Steaky grilujte zprudka, přímo nad žárem a pouze 3 minuty z každé strany. Poté maso přesuňte na kraj roštu, kde je plamen nižší. Po 10 minutách by měl být steak středně propečený. Máte-li maso rádi propečené jinak, zkraťte nebo prodlužte grilování o dvě minuty.
  • Po grilování nechte steak vždy 5 až 10 minut odpočinout. Můžete ho zabalit do alobalu nebo přiklopit hlubokým talířem.
  • Hovězí maso chutná báječně jen opepřené a osolené. Pokud mu však chcete přidat na chuti, místo marinády připravte studenou omáčku k podávání.
  • Steaky skvěle doladí bylinkové máslo. Nechte povolit 100 g másla, utřete ho se stroužkem česneku, přidejte pažitku, osolte a opepřete. Vytvarujte do válečku,  zabalte do potravinářské fólie a nechte ztuhnout v lednici. Na grilované maso pak ukrojte tenká kolečka.

Ryby a mořské plody: Závan středomoří na grilu

Ať už jste ulovili pěkný kousek v nedaleké řece, nebo z chladícího pultu v obchodě, gril jemnou chuť rybího masa dokonale podtrhne. 

Tipy, jak grilovat ryby a mořské plody

  • Máte-li celé ryby, před grilováním je naplňte plátky citronu, bylinkami a kouskem másla. 
  • Filety nechte s kůží, která zabrání vysušení masa a navíc drží vše pohromadě. 
  • Buďte trpěliví a odolejte nutkání ryby otáčet. Pokud máte gril dobře rozpálený, jakmile se propeče, oddělí se od roštu sama.
  • Máte-li nejistou ruku, vsaďte na speciální koše, ve kterých vám ryba půjde snadno otáčet, nebude se připékat na rošt a ani kousek z ní tak nepřijde nazmar.
  • Dalším esem v rukávu při grilování ryb jsou zálivky. Rybu před grilováním jen osolte a opepřete. Zbytek za vás po upečení doladí zálivka z olivového oleje, citronové šťávy a bylinek.
  • Nepropečený filet není to pravé ořechové. Jak dlouho máte maso grilovat, vám napoví jeho tloušťka. Platí, že každý centimetr ryby potřebuje na grilu alespoň 3 minuty. Jen pro představu: 5 cm vysoký filet lososa si žádá 15 minut na roštu. 
  • Olihně a kalamáry strpí na grilu zhruba minutu z každé strany, aby maso nebylo gumové.

Teď už vám jen přejeme, ať se grilování podaří a dobrou chuť!

Související články

Všechny články

Langoše zdravě i nezdravě

Už jste jedli fritované langoše z mraženého polotovaru zakoupené u stánku? Tak na ty zapomeňte – ty domácí jsou totiž mnohem delikátnější. A navíc jsou docela jednoduché. Aby se vám povedlo dokonalé těsto, stačí dodržet jen pár easy pravidel. Tak už na nic nečekejme a pojďme langošovat.

Salát z pečené dýně

Jsem fanda vaření ze sezonní zeleniny a proto tu pro vás mám recept na salát z dýně Hokkaido, která je pro podzim typická. Pojďte si společně se mnou uvařit krásně barevný salát.

Průvodce masem: Jak vybrat to nejlepší na svíčkovou, guláš a další českou klasiku?

Pravidelně u řezníka nebo v oddělení s masem dumáte nad tím, který kousek masa je pro vaše kulinářské plány ten pravý? Každý typ masa má jiný potenciál a žádá si i jinou úpravu. Díky našemu manuálu už vždycky budete vědět, po čem sáhnout.

Recept na domácí lasagne jako z pravé italské restaurace? Máme!

Že si na domácí lasagne netroufáte? Nebojte, s naším receptem je zvládnete levou zadní a ještě se dozvíte něco málo o historii této delikátní italské lahůdky.

Další článek