Mražení potravin: Jakým způsobem a jak dlouho mrazit?

Mražení potravin je skvělý způsob, jak uchovat bohatou úrodu lesního ovoce nebo zbylé porce z nedělního oběda. Má však svá pravidla. Nesprávný postup zmrazování může vést ke zkažení potravin a zbytečnému plýtvání.…

01. 09. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Mražení potravin je skvělý způsob, jak uchovat bohatou úrodu lesního ovoce nebo zbylé porce z nedělního oběda. Má však svá pravidla. Nesprávný postup zmrazování může vést ke zkažení potravin a zbytečnému plýtvání. Jak dlouho vydrží maso v mrazáku, jakým způsobem potraviny správně rozmrazovat a čemu mráz škodí? Nejen to se dozvíte v našem dnešním článku.

Naučte se správně zamrazit jídlo

V první řadě se snažte udržovat mrazák vždy plný. Zaplnit ho můžete nejen jídlem, ale například prázdnými plastovými boxy nebo lahvemi s vodou. Snížíte tak spotřebu energie a naplněný mrazák pracuje mnohem lépe. Různé druhy potravin si pak žádají jiný způsob zmrazování.

Zapomněli jste vyndat maso z mrazáku a teď nemáte z čeho vařit? Nezoufejte a nechte si dovézt večeři pro celou rodinu z Dáme jídlo

Ovoce a zelenina

Zeleninu vždy oloupejte a nakrájejte na kousky. Pokud vám to čas dovolí, před samotným mražením ji ještě krátce blanšírujte. Uchová si tak křupavost i více chuti. Zelenina s vysokým obsahem vody je po rozmrazení měkká a bez chuti. Saláty, rajčata nebo okurky proto do mrazáku raději nedávejte. S ovocem je to podobné jako se zeleninou. Na začátku ho nakrájejte, odpeckujte nebo zbavte jádřinců a navrch lehce posypte moučkovým cukrem, aby si zachovalo aroma.

Maso, ryby a mořské plody

Tyto potraviny je obzvlášť důležité zamrazovat správným způsobem. Do mrazáku nedávejte maso, ryby či mořské plody, které jste předtím měli několik dní v lednici. Jakmile takové maso rozmrazíte, kazí se ještě rychleji. Ideální je vše zamrazit ještě v den nákupu. Vždy maso vyndejte z plastových obalů, naporcujte a pečlivě zabalte do potravinářské fólie. V mrazáku ho dávejte do zadní části, aby nebylo vystavené prudkým změnám teplot při každém otevření dvířek.

Mléčné výrobky 

Mléko, smetana nebo cottage sýr budou po rozmrazení vodnaté a zbytečně by pak skončily v koši. Naproti tomu máslo a margaríny můžete zamrazit až na 3 měsíce. Stejně tak dlouho vydrží i sýry. Před mražením je jen nastrouhejte nebo nakrájejte na kousky a vložte do uzavíratelného sáčku.

Bylinky a vývar

Mražení je nejlepší způsob, jak si uchovat čerstvé bylinky i mimo jejich sezónu. Stačí je jen nasekat a smíchat s malým množstvím vody nebo olivového oleje. Směs poté přelijte do tvořítek na led a dejte do mrazáku. Kostky bylinkového ledu pak dejte do uzavíratelných sáčků, ve kterých vám vydrží několik měsíců. Stejným způsobem můžete zamrazit i silný vývar. Na přípravu polévek a omáček vám pak stačí jen pár kostek. 

Houby

Nadílku hub, kterou jste našli při procházce lesem, vždy pečlivě očistěte a nakrájejte na menší kousky. Abyste zachovali jejich chuť i texturu, spařte je vařící vodou nebo krátce osmahněte na másle. Jakmile vystydnou, dejte je v uzavíratelném sáčku nebo potravinové dóze do mrazáku, kde vám vydrží minimálně 6 měsíců. 

Hotová jídla

Polévky, omáčky a dušená jídla zamrazujte po menších porcích v plastových dózách na potraviny. Pečivo a koláče rovněž snesou mráz, důkladně je však zabalte do potravinářské fólie. Vařené jídlo je před mražením důležité nechat pořádně vystydnout.

Jak dlouho vydrží potraviny v mrazáku? 

Přestože mražení zastaví procesy v jídle, neznamená to, že vydrží věčně. Délka trvanlivosti se liší u každé potraviny v mrazáku. Blanšírovaná zelenina a ovoce si uchová chuť klidně rok. U masa pak hraje významnou roli obsah tuku. Platí, že čím tučnější, tím kratší trvanlivost. Zatímco tučné kousky, jako je například vepřový bůček, jsou ideální zpracovat do dvou měsíců, libové maso a ryby vydrží minimálně půl roku. Mléčné výrobky zvládnou v mrazáku 3 až 4 měsíce.

Tip: Pokud maso zavakuujete, prodloužíte mu trvanlivost na 12 měsíců. 

Mrazící tipy a triky

  • Jídlo si před zmrazením označte datem uložení a zkratkou. Používejte například modré ,,S” pro syrové potraviny, červené ,,V” pro vařené a podobně. Jakmile totiž jídlo pokryje led, těžko rozpoznáte, co je co. 
  • Zamrazujte tak velké porce jídla, které sníte na jedno rozmražení.
  • Nezmrazujte potraviny, které jsou prošlé nebo přezrálé. 
  • Maso, zeleninu i ovoce balte do potravinářské fólie nebo dejte do sáčků se zipem. Ujistěte se, že je jídlo pečlivě zabalené, aby ho nespálil mráz.

Jak potraviny šetrně rozmrazit? 

Mražené ovoce můžete použít prakticky ihned při přípravě smoothie a koktejlů. Stejně tak lze hodit kostku bylinek rovnou do polévky nebo omáčky. Pro zbytek potravin však pro správné rozmrazování platí několik pravidel. Nejlepší cestou je vyndat mražené věci s předstihem a nechat je roztát v lednici. Pokud jste jídlo nestihli vyndat den předem, rozmrazení masa a zeleniny urychlí lázeň ve studené vodě.

Přečtěte si také:

Související články

Všechny články

Meetup s Anetou Synkovou

Kdo je Aneta Synková?   Anetce je 22 let, pochází z Jižní Moravy a studuje na Masarykově univerzitě. Je influencerkou a blogerkou, její největší náplní je sport – plavání, posilování, tenis, kolo, rychlá chůze,…

12 snídaňových rituálů

Věděli jste, že všichni máme v životě různé návyky, které děláme každý den stejně, a kterých bychom se ani za nic nevzdali? Někdy si to ani neuvědomujeme, ale tyto návyky, neboli rituály…

7 důvodů, proč si užít Happy Meal, i když vám už není sedm

Happy Meal. Šťastné jídlo. Oběd, večeře, sváča s odměnou. My odrostlí školním lavicím na něj často nahlížíme jako na něco zapovězeného a nás už nehodného. Chyba lávky. Důvodů, proč si ho občas…

Rozvážíme tramvají v Praze!

Věděli jste, že už rok brázdí koleje pražské metropole tramvaj Dáme jídlo? Tato kráska vyjela i ve čtvrtek 14. listopadu, ale tentokrát za úplně jiným účelem než obvykle. Její vagony byly plné…

Další článek