Tortilla na všechny způsoby: Burrito, quesadilla i tacos

Pod tortillou si u nás nejčastěji představíme placku z pšeničné nebo kukuřičné mouky naplněnou vším možným. Samotný název ale skrývá mnohem víc a byla by škoda, kdybyste se o toto jídlo populární především v Mexiku a ve Španělsku ochudili. Inspirujte se naším výběrem kombinací, které musíte ochutnat alespoň jednou za život.

17. 05. 2019

Verča
Raková

Autorka, která se čtvrtým rokem naplno věnuje psaní a focení. Ve volném čase ráda připravuje dobroty pro svou rodinu nebo pobíhá někde v terénu, jejím dalším koníčkem je totiž běh. :)

O autorovi

Pod tortillou si u nás nejčastěji představíme moučnou naplněnou vším možným. Ve skutečnosti toho ale nabízí mnohem víc. Inspirujte se naším výběrem pšeničného či kukuřičného potěšení a vrhněte se na ochutnávání.

Tortilly jsou velmi oblíbeným jídlem hlavně ve Španělsku a Mexiku. Aby ne, pšeničné placky pekli už staří Aztékové.

Co je tortilla?

Tortilla je vlastně chlebová placka, která se připravuje nejčastěji z pšeničné či kukuřičné mouky. Zajímavé je, že její název je odvozen od slova, které v překladu znamená „dortík“, ale povětšinou se připravuje naslano. Snadno si ji připravíte doma. Jak na to?

Recept na tortillové placky

Základem všech tortillových pokrmů je dobře propečená tortillová placka. Recept na ni je jednoduchý, a tak je škoda kupovat hotové balené tortilly, které obsahují navíc zbytečné konzervanty. Masové i vegetariánské tortilly si stejně nejlépe vychutnáte čerstvé, proto doporučujeme věnovat 15–20 minut jejich přípravě nebo si objednat hotový pokrm z čerstvých tortill.

  • 170 g hladké pšeničné nebo špaldové mouky
  • 40 ml olivového oleje
  • 40 ml vody
  • 1 lžička soli
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva (není nutný)

Postup:

  • Do mísy prosejte mouku, přidejte sůl, případně prášek do pečiva a promíchejte.
  • Postupně přilévejte olej a vodu a v robotu či ručně vytvořte hladké těsto. Nechte 10 minut odpočinout, poté rozdělte na 4 bochánky a z každého postupně vyválejte na pomoučeném vále placku o velikosti zvolené pánve.
  • Pánev rozpalte nasucho a postupně na ní placky opékejte. Otáčejte, až když se v placce začnou tvořit bublinky. Placky neopékejte příliš dlouho, jinak ztvrdnou

Tacos, láska na první ochutnání

V Mexiku je nejpopulárnější použití této placky jako základ pro tacos. Jedná se o menší formát – zhruba 10 centimetrů v průměru, na kterých je navršená směs. Některé tacos jsou měkké, jiné zase křupavé z friťáku, v Mexiku se nejčastěji podávají jako street food v rodinných podnicích zvaných taquerías.

Nejtypičtějším základem receptů na mexické tacos je nasekané hovězí maso, pálivá omáčka a fazole. Ten si pak každý dle chuti doplňuje salsou (= nasekanými rajčaty s chilli), cibulí, guacamole, ostrou omáčkou, okurkami, zelím, koriandrem a citronem.

Správná konzumace tacos chce trochu cviku 😁😁😁, jedí se podobným způsobem jako naše lívance, kdo ale jednou tuhle mexickou lahůdku ochutná, bude ji vyhledávat už všude.

Burrito pro všechny příležitosti

Burrito je o něco známější využití tortilly, populární především pro svou praktičnost, rychlou přípravu a variabilitu. Jedná se o tortillu napěchovanou bohatou náplní a stočenou do ruličky se zahnutými konci. Díky tomu si dlouho udržuje své teplo i aroma a je ideálním jídlem na cesty.

Takže vytvořit burrito zvládne kdekdo, vykouzlit dokonalou kombinaci surovin na náplň a dobře ji ochutit už vyžaduje trochu umu. V receptu na burrito by nemělo chybět následující:

  • nudličky hovězího, vepřového nebo kuřecího masa
  • frijoles refritos čili rozmačkané červené fazole
  • vařená rýže
  • kukuřice
  • rajčata nasekaná na kostičky, případně směs pico de gallo
  • salát
  • strouhaný sýr
  • pomazánka nebo omáčka (podle chuti guacamole, salsa či tzv. mole poblano)
  • něco navíc: čerstvý koriandr, nasekaná chilli paprička či zakysaná smetana. Nebo všechno dohromady?

Tip: Pokud máte čas nebo příležitost k vyzkoušení, dejte si wet burrito. To se servíruje na talíři přelité ostrou omáčkou a jí se příborem.

Quesadilla na sto způsobů

Překlopená tortilla naplněná podobnou mexickou náplní jako burrito, ale doplněná o velkou porci sýra a zapečená na pánvi, to je quesadilla. U této tenké variace plněné tortilly se objevuje více regionálních obměn, jí se například i jako sladký dezert v podobě dortu. Tradičně se opět podává se zakysanou smetanou, salsou a guacamole (fantazie kuchařů tady nezná mezí). Za vyzkoušení stojí i vegetariánská quesadilla s kombinací řepy a měkkého kozího sýra, na které si pochutná i sebevětší masožravec. Nebo třeba houbová quesadilla. Hmm, mňam!

Potřebujete ochutnat jakýkoli tortilla recept hned teď? Rozumíme vám. Objednejte si na foodora → zkuste například Los Capolitos či Rancheros.

Chci si nakoupit

Související články

Všechny články

Slané i sladké recepty z listového těsta

Z listového těsta lze vykouzlit snad stovky různých receptů. Počínaje sladkým štrůdlem, přes makový závin až po milované slané šneky. A my jsme si pro vás připravili hned několik různých tipů, jak listové těsto zpracovat.

Trhané maso: Klasika, která vás nepřestane bavit

Trhané maso je klasika, se kterou se setkáte snad v každé světové kuchyni. Je šťavnaté, měkké a nadmíru chutné. Základní postup jeho přípravy je přitom velice jednoduchý, a jakmile si ho osvojíte, otevřou se vám dveře ke stovkám receptů. Ať už máte chuť na něco ryze mexického, čínského, nebo českého, trhané maso se dá upravit prakticky jakkoliv.

Jak na perfektní řízek a nejen to!

Pestrá nabídka typicky českých jídel a nápojů, ale i výborný tankový ležák Pilsner Urquell. To je síť tradičních českých restaurací Kolkovna v Praze a Brně. A právě v nich od 9. do 23. prosince probíhá akce Řízkování, na základě které jsme navštívili Kolkovnu Dock. Vy se tak můžete dozvědět, z jakého masa udělat ten nejlepší řízek, na jakém oleji smažit nebo jaké dobroty z Kolkovny ochutnat.

Království na pekáči aneb Jak upéct husu

Svátek svatého Martina se kvapem blíží. Naučte se péct husu jako mistři a překvapte své blízké opulentní hostinou.

Další článek