Vejce od A do Z

Vejce do kuchyně neodmyslitelně patří v mnoha podobách. Ať už v podobě majonézy, vynikajících moučníku, nebo nedělního brunche. Vyznáte se však v označení na skořápkách a víte jak rozeznat čerstvé vejce od toho starého?

10. 05. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Jak poznat čerstvá vejce

Do vejce sice nevidíte, jeho čerstvost vám ale pomůže odhalit několik fíglů. Nejspolehlivější je test s vodou. Každé vejce má v sobě vzduchovou bublinu a čím je starší, tím se bublina zvětšuje. Vejce proto stačí ponořit do sklenice a sledovat, co se stane. Pokud zůstane ležet u dna, je naprosto čerstvé. Čím dále ode dna vejce plave, tím méně čerstvé je. Jakmile vyplave až ke hladině, je to pukavec od hlavy až k patě a musí do koše. 

Další trik vám naopak napoví něco o kvalitě vejce. Odjakživa se sice říká, že čím tmavší žloutek, tím lepší, dnes už to ale není pravidlem. Slepice jsou často krmené zrním s karotenem, který žloutku dodá sytý odstín. Kvalitu vejce tak mnohem spolehlivěji poznáte podle jeho struktury po rozklepnutí. Žloutek by měl být pevný. Čím tekutější žloutek, tím starší vajíčko. Na majonézu či vajíčka na hniličku používejte vždy pouze stoprocentně čerstvá vejce, která oba testy splnila na výbornou.

vejce

Jak číst značení vajec?

Nenechte se zmást názvy na obalu. Kde bylo vejce sneseno zjistíte pouze podle označení na skořápce. Není to žádná věda. Stačí si jen zapamatovat, jak rozlousknout číselný kód.

  • Způsob chovu nosnic označuje první číslice. Ten klecový se razítkuje číslem tři, dvojka se používá pro chov halový a jednička pro ten volný. Kvalitní bio vejce jsou značená nulou. To znamená, že slepice žijí venku na sluníčku a mají i kohouta.
  • Další znaky určují kód státu, ve kterém byly nosnice chovány – ideální je samozřejmě kupovat vejce se zkratkou CZ.
  • Poslední čtyřčíslí je registrační číslo producenta vajec. Podle tohoto čísla si můžete navíc konkrétní chov vyhledat na stránkách státního podniku Mezinárodní testování drůbeže.

Co se skrývá pod nálepkou „obohacená“ vejce? 

Na obalu se někdy můžete setkat s označením obohacená vejce. Tato vejce jsou snášena slepicemi, které dostávají speciální krmivo zvyšující jejich výživovou hodnotu. Například třízrnná vejce jsou od nosnic živených kromě pšenice také kukuřicí a ječmenem. Omega vejce obsahují žloutky, které mají o 30 % více zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin než ty běžné. Selenová vajíčka jsou pak navíc obohacená minerálem.

Jak správně skladovat vejce?

Vejce uchovávejte vždy při teplotě v rozmezí od 5 do 8 °C a postavená špičkou dolů. Jejich čerstvost snižují i výrazné výkyvy teplot. Dvířka lednice tak nejsou pro jejich skladování vůbec vhodná, mnohem déle vám vajíčka vydrží v policích.

Tip: Zkušení cukráři vejce vyndají z chladničky vždy alespoň hodinu před tím, než je použijí. 

vejce

Jak dlouho vydrží vejce čerstvá?

Jako u každého jídla je i u vajec důležitá jejich trvanlivost. Obecně platí, že jsou vhodná ke konzumaci v jakékoli podobě zhruba tři týdny od jejich snesení. Na obalu většinou bývají uvedeny týdny čtyři. Skořápka musí být neporušená a čistá, bez zbytků peří nebo rozbitých vajec. Pokud máte vejce v lednici už delší dobu, zpracujte je ideálně na pečení moučníků nebo pečiva.

Jak připravit vejce

Vejce si můžete na talíři vychutnat na stovky způsobů. Vařená, míchaná, ztracená nebo jako omeletu. Každý pokrm z nich si však žádá jinou konzistenci. Jak vychytat tu nejlepší jsme vám na blogu prozradili už v tomto článku.

Dostali jste chuť na poctivou omeletu? Nechte si dovézt bohatý brunch až domů od Dáme jídlo.

Související články

Všechny články

Košík plný hub? Tipy, jak nejlépe zpracovat houby

Kde najdete samé praváky nebo lišky vám sice neprozradíme, poradíme vám ale, jak houbovou nadílku nejlépe zpracovat. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku netradičních houbových receptů i nápadů, jak si plody lesa schovat na zimu. 

Kosmatice: Vyzkoušejte delikatesu z černého bezu

Bezinka, bezinky, smradinky nebo kašička. Černý bez má mnoho jmen a dlouhou tradici v české kuchyni. Kosmatice je lidový název pro staročeské jídlo z černého bezu. Květy máčené v těstíčku a smažené dozlatova měly naše prababičky spojené hlavně s příchodem léta. Poradíme vám, kdy bezinkové květy sbírat a jak si z nich připravit tradiční českou dobrotu.

Jídlo vs. stres

Podzimní měsíce mohou být pro mnohé z nás náročnější období co se výkyvu nálad a psychické pohody se týče. Léto za námi, do Vánoc daleko a my se ocitáme uprostřed sychravých měsíců. Do toho…

Kcal vs. kJ aneb Jak se vyznat v kaloriích a jejich hodnotách?

Orientace v jednotkách denního příjmu potravy se na začátku může zdát jako nemožná. Spousta cizích slov a otázek, jak příjem vlastně měřit. Přečtěte si náš srozumitelný úvod do kalorií a pochopíte, že se nejedná o nic složitého.

Další článek