K čemu jsou dobré kalorické hodnoty potravin?

Snažíte se zhubnout nebo jíst zdravěji? Mohlo by vám pomoct sledování kalorií. Přečtěte si, k čemu je dobré kalorické hodnoty potravin sledovat a proč to s jejich počítáním nepřehánět.

12. 04. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Kalorické hodnoty na obalech potravin uvádějí energii, kterou přijmete. Uvádějí se v množství na 100 gramů, a pokud daný produkt 100 gramů nedosahuje, pak se počítají na jednu porci či jedno balení. Tato samotná informace vám ale pravděpodobně moc neřekne, pokud nevíte, kolik byste měli sami kalorií denně přijmout. Systém počítání kalorií funguje na jednoduchém principu. Základem je přijímat méně kalorií, než kolik jich denně spálíte. Pak bude docházet k hubnutí. Abyste si mohli spočítat optimální příjem kalorií, potřebujete znát hodnotu svého bazálního metabolismu.

Co to je bazální metabolismus

Ideální denní příjem kalorií se odvíjí od hodnoty vašeho bazálního metabolismu, která vám napoví, kolik energie musíte minimálně přijmout pro správné fungování všech životních funkcí. Bazální metabolismus tvoří zhruba 70 % denního výdeje, zbylých 30 % pak závisí na pohlaví, věku i denních aktivitách a fyzické i mentální vytíženosti. Pokud tedy například trávíte celý den v práci u počítače a pak se přesunete domů na pohovku, potřebujete přijmout mnohem méně kalorií než člověk, který pracuje manuálně či pravidelně sportuje.

Jak spočítat denní příjem energie?

Bazální metabolismus snadno spočítáte v některé z kalkulaček dostupných na internetu. Můžete také využít nabídky spočítání tzv. ideálního příjmu. Ten zahrnuje i rozšířené aktivity, které člověk běžně během dne absolvuje. Výsledek pak více odpovídá skutečnému dennímu příjmu.

Teď přichází na řadu kalorické hodnoty jednotlivých potravin. Se samotnou informací o tom, kolik toho máte přijmout, byste si toho moc nepočali. Proto si začněte zaznamenávat, co během dne sníte i vypijete a ke všemu si připište i kalorickou hodnotu. Tu najdete na obalu potravin, využít ale můžete také aplikace a kalorické tabulky dostupné na internetu, kde najdete i hodnoty ovoce, zeleniny, příloh a podobně.

Jakmile porovnáte svůj ideální denní energetický příjem a záznam o jídelníčku (nejlépe za týden), získáte dobrý přehled o tom, jestli jíte moc, málo, nebo tak akorát. Díky tomu můžete své stravovací návyky změnit správným směrem.

  • Je váš denní příjem vyšší, než by měl? Snižte ho. Dejte si ale pozor, aby to nebylo příliš, honila by vás pak mlsná a udržení nových návyků by bylo náročné.
  • Sníte toho méně, než je váš ideální příjem, ale přesto nehubnete? Problém může být v nepravidelném stravování a špatném rozložení živin. V takovém případě příjem kalorií zvyšte na doporučovanou úroveň a dbejte na to, abyste jedli pravidelně a vyváženě. Nastartujete tak metabolismus a pokud ke stravě přidáte ještě pohyb, začnete hubnout.

Tip: Na Dáme jídlo si vyberete z celé řady kuchyní a v kategorii Fit najdete jen to nejzdravější.

počítání kalorií, optimální denní příjem kcal

Se sledováním hodnot a vypočítáváním to ale nepřehánějte, snadno se to může změnit v obsesi a stres z jídla, který naopak vede k tloustnutí a vytváření nezdravých návyků. Pokud zkrátka máte na něco chuť a dopřejete si to, nedržte následující dny hladovku, ale užijte si to a jezte i nadále normální, vyváženou stravu. Pokud je vaším cílem zhubnout, nejlépe vám to půjde, když budete psychicky v pohodě a vyhnete se i v časové tísni rychloobčerstvením. Pokud nemáte čas na přípravu jídla z kvalitních surovin, zvolte raději jeho dovoz. 

Související články

Všechny články

Jak obědvat, abyste měli odpoledne energii? 4 principy správného oběda

Stává se vám, že si dáte oběd a energie vám klesne tak, že byste si nejraději dali šlofíka a musíte se ihned nakopávat kofeinem? Naučte se jíst v poledne tak, abyste měli energii i do druhé poloviny dne a cítili se přitom dobře zasycení.

Potraviny, které podporují činnost mozku i soustředění

Při studiu na zkoušky i v práci je potřeba se dlouho soustředit a vydat ze svého mozku maximum. Jeho výkonnost jde ale ruku v ruce s tím, co jíte, proto byste v období, kdy se potřebujete obzvlášť soustředit, měli hledět nejen na zdravou a vyváženou stravu a pohyb, ale také zvýšit příjem některých specifických potravin. Přečtěte si, které potraviny podporují činnost mozku a jaké svačiny si z nich můžete připravit. 

Jídlo vs. stres

Podzimní měsíce mohou být pro mnohé z nás náročnější období co se výkyvu nálad a psychické pohody se týče. Léto za námi, do Vánoc daleko a my se ocitáme uprostřed sychravých měsíců. Do toho…

Jak uvařit dokonalou rýži? Zn.: snadno a rychle

Umět uvařit rýži je tak trochu základ a zároveň umění. Abyste dosáhli dokonalé struktury i chuti, můžete si pořídit drahý rýžovar, nebo se naučit pár triků, které se postarají o to, že ji uvaříte kdekoli a kdykoli tak, že ji budete chtít jíst i samotnou.

Další článek