Chřest: Recept na polévku, quiche i lahodné holandské vejce

Sezóna českého chřestu je poměrně krátká. Začíná v polovině dubna a končí na sv. Jana, tedy 24. června. V některých supermarketech chřest sice můžete sehnat po celý rok, ten z dovozu ale za tím českým výrazně zaostává v chuti. Jaké existují druhy chřestu a co všechno z něj můžete vykouzlit?

20. 09. 2022

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

Jak připravit chřest

Chřestových receptů jsou desítky, ten nejoblíbenější způsob, jak připravit chřest, je však obyčejné blanšírování. Pokud tak na žádné velké vaření nemáte zrovna čas, naučte se vařit chřest podle základního receptu. Pak už ho jen stačí přelít máslem a posypat parmazánem, přidat do salátu nebo podávat jako přílohu. 

Zelený a fialový chřest nemusíte před tepelnou úpravou loupat, stačí ho jen umýt a odlomit tvrdé konce. Pokud je zelenina čerstvá, praskne přímo v místě, kde končí zdřevnatělá část. Zelený chřest je ideální vařit ve vodě na stojato. Oddenky svažte provázkem a postavte do hrnce s vodou tak, aby byly ponořené těsně pod hlavičky. Ty se uvaří v páře a zachovají si tak plnou chuť. Zelený chřest stačí povařit jen 3–4 minuty, lehce změkne a zůstane křupavý. Hned potom ho zchlaďte v misce s vodou a pár kostkami ledu, zachová si tak svou sytě zelenou barvu.

S bílým chřestem vás v kuchyni čeká trošku více práce. Ze všeho nejdřív ho pečlivě oloupejte. Slupka je totiž tvrdá, vláknitá a kazí chuť jídla. Škrábejte zhruba dva centimetry od hlavičky a vždy směrem dolů. Spodní konce, na rozdíl od chřestu zeleného, ukrojte nožem. Stačí zhruba 3–4 centimetry od konce, záleží na tloušťce oddenků. Bílý chřest se vaří o něco déle, zhruba 7–9 minut, a zcela ponořený ve vodě.

Tip: Chcete, aby vám chřest vydržel v lednici déle čerstvý? Krátce ho blanšírujte. Povařte nanejvýš 2 minuty v osolené vodě s troškou másla a prudce zchlaďte v misce s ledovou vodou. Zeleninu poté osušte a vložte do uzavíratelného sáčku. Takhle vám chřest v lednici vydrží křupavý klidně i 5 dnů. Večeři z něj pak máte navíc hotovou raz dva. 

Jak chutná chřest

Mnoho jedlíků, kteří neradi experimentují, se často ptají na to, jak vlastně chutná chřest. Zelený chřest je typický pro svou lehce nahořklou chuť, naopak fialový chřest disponuje výraznou kořenitou chutí. Za skutečnou lahůdku je považován bílý chřest, který je dokonce označován za přírodní afrodiziakum. Ať už vsadíte na jakýkoliv druh chřestu, rozhodně se nemáte čeho obávat. Bude totiž mít přesně takovou chuť, jakou mu dáte prostřednictvím koření a dalších ingrediencí.

Chřestová polévka

  • 8–10 stonků zeleného chřestu
  • 100 ml suchého bílého vína
  • 30 g másla
  • 600 ml drůbežího vývaru
  • 100 ml smetany na zjemnění

Postup:

  1. Zbavte chřest zdřevnatělých konců, ty však nevyhazujte a odložte si je stranou. Zeleninu oloupejte a nakrájejte na malé kousky, hlavičky nechte celé.
  2. V hrnci přiveďte k varu vývar, přilijte víno, máslo a nechte zhruba 2 minuty povařit, aby se odpařil alkohol.
  3. Přidejte pokrájený chřest, nechte ho vařit 5 minut, poté vyjměte z vody a prudce zchlaďte.
  4. Teď přichází na řadu zužitkování zbytků. Zdřevnatělé konce povařte 1 minutu ve vývaru, který tím získá plnější chřestovou chuť.
  5. Odřezky vyjměte a do polévky zase vraťte zchlazené kousky chřestu. Vše rozmixujte do hladka tyčovým mixérem, přidejte smetanu a dochuťte solí a pepřem.
  6. Nyní už stačí jen polévku nechat pár minut povařit a může se servírovat.

chřestový quiche

Chřestový quiche

  • 250 g hladké mouky
  • 125 g másla + na vymazání formy
  • ½ lžičky soli
  • 50 ml ledové vody
  • 2 vejce
  • 250 ml smetany
  • špetka soli a pepře
  • špetka muškátového oříšku
  • 150 g nastrouhaného ementálu
  • 300 g chřestu

Postup: 

  1. Máslo rozkrájejte na kostky, smíchejte s prosetou moukou a solí. Jakmile vám vznikne směs o konzistenci drobenky, zapracujte do těsta po částech ledovou vodu.
  2. Vypracované těsto zabalte do fólie a nechte alespoň hodinu odpočívat v lednici. Poté ho vyválejte a vložte do máslem vymazané koláčové formy.
  3. Propíchejte vidličkou, vyložte pečícím papírem a vyplňte fazolemi, zabráníte tak nafouknutí těsta. Pečte 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C, mezitím si připravte náplň.
  4. Chřest nakrájejte na 1–2 cm velké kousky, hlavičky si dejte stranou na ozdobu.
  5. Všechny ingredience na náplň smíchejte v míse. Směs nalijte do předpečeného korpusu a nahoru vyskládejte chřestové špičky.
  6. V troubě koláč nechte péct zhruba 35 minut dozlatova.

Chřest s holandskou omáčkou

  • 2 žloutky
  • 2 vejce
  • 100 g másla nakrájeného na dílky
  • špetka soli
  • 1 lžička dijonské hořčice
  • lžíce citronové šťávy
  • 2 lžíce vína
  • 2 lžíce octa
  • 0,5 kg zeleného či bílého chřestu

Postup:

  1. Chřest připravte dle základního postupu, uvařte a dejte stranou.
  2. Na holandskou omáčku si připravte vodní lázeň, misku postavte nad mírně vroucí vodu. Rozmíchejte v ní žloutky, víno, hořčici a sůl. Pečlivě šlehejte metličkou zhruba 5 minut, dokud omáčka trošku nezhoustne a nezpění.
  3. Postupně do směsi vmíchejte máslo. Vždy přidejte jeden dílek, šlehejte a jakmile se vstřebá do omáčky, přidejte další a postup opakujte.
  4. Jakmile je máslo zapracované, míchejte omáčku ještě pár minut, než získá hustou konzistenci. Odstavte ji, dochuťte solí a  zakápněte citronovou šťávou.

TIP: Vaření vajec je věda a toho ztraceného dvojnásob. Jak na to najdete v tomto článku na blogu.

Líbil se vám dnešní článek? Případně, který druh chřestu je váš nejoblíbenější?

Související články

Všechny články

5 ultra zdravých receptů z červené řepy

Červená řepa je základním kamenem podzimní i zimní kuchyně – její benefity ale můžete využít během celého roku. Báječně chutná naslano i nasladko. A zatímco ve starověku lidé jedli pouze její mladé listy, my jsme se řepu naučili zužitkovat celou – v salátech, sendvičích, koláčích i polévkách.

Slané koláče jako od francouzských pekařů

Nápaditá večeře se špetkou francouzského šarmu? Přesně takový je křehký a zároveň delikátní quiche. Odkud se vzal a jak si jej můžete připravit v pohodlí domova?

Jak udělat nejlepší hummus? Máme pro vás 5 receptů

Cizrnovou pastu jménem hummus zná snad každý milovník jídla. My pro vás ale máme zaručené tipy, jak tento pokrm dotáhnout k dokonalosti.

Příběh sendviče a 5 amerických ikon, které musíte ochutnat

Americká klasika – to nejsou jen donuty, burgery a BBQ na tisíc způsobů. Spojené státy jsou kolébkou sendvičů a snad každé větší americké město má svou vlastní verzi obloženého chleba. Ostatně věřili byste, že v USA se sní průměrně 300 milionů sendvičů denně? Sendvič je totiž skvělé jídlo do ruky do práce i do školy, na rodinný výlet nebo piknik s přáteli. Inspirujte se naším výběrem těch nejlepších.

Další článek