Jak obědvat, abyste měli odpoledne energii? 4 principy správného oběda

Stává se vám, že si dáte oběd a energie vám klesne tak, že byste si nejraději dali šlofíka a musíte se ihned nakopávat kofeinem? Naučte se jíst v poledne tak, abyste měli energii i do druhé poloviny dne a cítili se přitom dobře zasycení.

27. 01. 2020

Izabela
Nováková

Izabelu baví všechno, co se točí kolem jídla. A když o něm zrovna nepíše, tak vaří, peče, fermentuje nebo ochutnává novinky na menu i na čepu restaurací, bister nebo pouličních stánků. Jídlo je zkrátka její radost i vášeň. A vaření zase způsob, jak lidem kolem ní dát najevo, že jí na nich záleží.

O autorovi

1. Nevynechávejte oběd

Může se to zdát jako zbytečný bod, je dobré si ale připomenout jeho důležitost. Mnoho lidí totiž kvůli své vytíženosti oběd  vynechává. Místo toho se odbývá sendvičem a neustálým ukusováním něčeho malého. Tím se připravují nejen o energii, kterou by mohli z dobrého oběda čerpat, ale i o mentální pauzu, kterou čas oběda poskytuje. To, že tímto způsobem nelze dosáhnout případných cílů v úpravě hmotnosti, snad ani nemusíme zmiňovat.

2. Vyvážené složení

U všech denních jídel je důležité, aby byly lehké a vyvážené. U oběda to ale platí dvojnásob. Následky nesprávně zvoleného pokrmu totiž pocítíte záhy po dojedení. Volte tedy takové jídlo, které obsahuje jak bílkoviny, tak sacharidy a zdravé tuky. Vše pochopitelně v přiměřeném množství. Ideální obědový talíř by tak měl sestávat z masa nebo jeho vegetariánské obdoby, menší přílohy a zeleniny. Díky vyváženému poměru všech živin budete zasycení, nebude vás okamžitě honit mlsná a energii z jídla budete čerpat postupně.

3. Nespěchejte

Nenechte si pauzu na jídlo vzít a nenoste si krabičku s jídlem před monitor k práci. Složení jídla je jedna část, tu druhou tvoří klid, který si na jeho konzumaci uděláte a vnímání toho, co jíte. U každého jídla byste měli vědět, jestli vám chutná, jestli už jste zasycení nebo máte ještě hlad. Díky tomu, že se na jídlo soustředíte, nebudete automaticky hledat, “čím se dojíst”. Jídlo si vychutnáte a z obědové pauzy budete čerpat i odpoledne.

4. Čemu se naopak vyvarovat?

Složení jídla by mělo odpovídat významu lehkého oběda. Neměli byste proto po jeho konzumaci zkrátka mít pocit, že jediné, co zvládnete, je odvalit se na gauč. Vyvarujte se smažených a příliš tučných jídel, například smetanových omáček, pokrmů, které obsahují mnoho majonézy a podobně. Pokud k obědu dostanete ošatku s pečivem, zvažte, jestli je opravdu nutné jej k jídlu přikusovat, a rozhodně mějte na paměti, že není potřeba ho sníst všechno. Pečivo, které v podnicích dostanete, je z velké části bílé, neobsahuje tak žádné minerály ani živiny, které by jídlo vhodně doplnily. Opravdu celozrnné pečivo naopak může být dobrým doplňkem například zeleninového salátu.

Tip: Nechcete se spoléhat na denní menu nejbližší restaurace? Objednejte si vyvážený lehký oběd na Dáme jídlo.

Související články

Všechny články

Pizza a její historie

Pod pojmem pizza si každý představí kruhový plát tenkého chlebového těsta obložený rajčaty, sýrem a dalšími ingrediencemi. Tato chutná dobrota pochází z Itálie, ale jak šel čas, získala si srdce mnoha lidí…

5 tipů na obědy do krabičky s vůní exotiky

Salát, kuskus, sendvič... Že točíte v práci stejná jídla pořád dokola? Dopřejte si barevné obědy do krabičky s pořádnou dávkou energie a explozí chutí. Inspirujte se našimi variacemi ze všech koutů světa, které vás jen tak nepřestanou bavit.   

7 důvodů, proč si užít Happy Meal, i když vám už není sedm

Happy Meal. Šťastné jídlo. Oběd, večeře, sváča s odměnou. My odrostlí školním lavicím na něj často nahlížíme jako na něco zapovězeného a nás už nehodného. Chyba lávky. Důvodů, proč si ho občas…

Jak zahustit omáčku a další tipy na dokonalou českou klasiku

Omáčky jsou takové rodinné stříbro české kuchyně. Ať už máte nejraději rajskou, svíčkovou nebo třeba koprovku, u každé z nich je vedle chuti důležitá také její konzistence. Dobře zahuštěná omáčka krásně přilne…

Další článek