Objevte slow dining a začněte si jídlo opravdu vychutnávat

Se zrychlováním, unifikováním a nadprodukcí ve všech oblastech začali lidé ztrácet pocit kontaktu s produkty a jejich výrobním procesem. Vznikají proto nejrůznější “slow” hnutí a jedním z nich je i slow food.

23. 01. 2020

Kam
v
Praze

Kačka a Terka - nejlepší kamarádky, které v září roku 2017 založily projekt @kamvpraze, sloužící jako kapesní průvodce pražskými kavárnami, bistry a restauracemi.

O autorovi

Slow dining aneb Naučte se zpomalit

Proti gastronomické scéně, kterou začaly z velké míry ovládat fast foody a restaurace s rychlým stravováním, se začalo jako první vymezovat italské  hnutí Slow Food, které se postupně rozšířilo do celého světa. Nejedná se tak zdaleka o něco úplně nového, Slow Food vzniklo už v roce 1998.

Jednou z věcí, na kterou se “pomalé jídlo” soustředí, je, jak už název hnutí napovídá,  zpomalení. A to nejen přímo u stolu, ale i v rámci produkce a distribuce. Slow dining vybízí k tomu, aby si lidé udělali každý den i ve shonu čas, k jídlu si sedli a v klidu si ho snědli, místo aby si po cestě na schůzku koupili občerstvení u stánku a zhltli ho na eskalátorech v metru nebo za chůze.

Lokální produkce

Zpomalení konzumace jídla i jeho produkce vede mimo jiné k důrazu na lokální suroviny. Restaurace a šéfkuchaři, kteří svá menu připravují podle slow food filosofie, si vybírají místní zdroje – spolupracují s farmáři, řezníky a menšími pěstiteli, celý proces tak trvá déle, na stůl k zákazníkovi ale putují čerstvé potraviny, které mají výraznou chuť a umožňují si jídlo opravdu vychutnat.

Do procesu se navíc zapojuje místní komunita, což znamená, že většina produktů je vyrobená a vypěstovaná ve férových podmínkách a nemusí cestovat dlouhé vzdálenosti, tím pádem obsahuje méně konzervantů a aditiv, která by ji na cestu “obrnila”.

Návrat ke starých receptům

Autoři Slow Food konceptu se zasazují o zachování tradičních místních receptur, které by jinak pod náporem nových a nových surovin a jídel mohly zaniknout. Základem Slow Food jídel jsou tak tradiční recepty, ať už jako takové nebo v modernizované podobě. S tím souvisí i návrat k původním odrůdám potravin. Ty jsou ohrožené postupným šlechtěním a upravováním chuti, z jídelníčků a kultur tak mizí jejich původní diverzita, kterou se Slow Food podniky snaží navracet.

Slow Food u vás doma

Naučte se zpomalit i u přípravy a servírování jídla u sebe doma.Co proto můžete udělat?  Zaměřte se na suroviny z lokální produkce, nakupujte na farmářských trzích a s přípravou jídla nespěchejte – klíč k dobrému jídlu je ve většině případů právě čas. A pokud ho nemáte, nebojte se si jídlo objednat ze své oblíbené restaurace a v ušetřeném čase si ho v klidu sníst s přáteli nebo rodinou.

Související články

Všechny články

Cukr – ano nebo ne? Udělejte si v tom jasno

Cukr se stal hlavním viníkem nejrůznějších zdravotních problémů od obezity až po Alzheimerovu nemoc. Mnoho lidí tak od něj upouští - snižuje jeho příjem nebo ho z jídelníčku vyřazuje úplně. Co říkají odborníci a jaký je správný přístup k sacharidům?

Vánoční recepty, se kterými na Štědrý večer zazáříte

Kapr a bramborový salát patří k Vánocům stejně jako stromeček a dárky. Moc dobře víme, že rodinnému receptu na bramborový salát se žádný jiný nevyrovná, pokud ale chcete letos servírovat trochu jiné vánoční menu, máme pro vás odlehčenou štědrovečerní inspiraci na největší hostinu v celém roce. 

Narozeniny, výročí nebo malá oslava? Máme pro vás tip na univerzální slavnostní oběd

Výjimečné události si žádají honosné menu, nápadité servírování a notnou dávku času. Dali jsme pro vás dohromady menu, které hravě zvládnete připravit od A do Z během dopoledne. 

5 tipů, jak se naučit jíst zdravě

Evropský ideál krásy zůstává už několik dekád stále stejný - štíhlá postava s vyváženými proporcemi. Doby vychrtlých modelek na životu nebezpečných dietách jsou naštěstí mírně na ústupu, být hubený a jíst tak, aby z toho člověk neměl neustálé výčitky, chce ale většina z nás. Jak se naučit jíst zdravě, aby vám to už zůstalo a cítili jste opravdovou fyzickou i psychickou změnu?

Další článek