5 tipů, jak se naučit jíst zdravě

Evropský ideál krásy zůstává už několik dekád stále stejný - štíhlá postava s vyváženými proporcemi. Doby vychrtlých modelek na životu nebezpečných dietách jsou naštěstí mírně na ústupu, být hubený a jíst tak, aby z toho člověk neměl neustálé výčitky, chce ale většina z nás. Jak se naučit jíst zdravě, aby vám to už zůstalo a cítili jste opravdovou fyzickou i psychickou změnu?

10. 07. 2019

Evropský ideál krásy zůstává už několik dekád stále stejný – štíhlá postava s vyváženými proporcemi. Doby vychrtlých modelek na životu nebezpečných dietách jsou naštěstí mírně na ústupu, být hubený a jíst tak, aby z toho člověk neměl neustálé výčitky, chce ale většina z nás. Jak se naučit jíst zdravě, aby vám to už zůstalo a cítili jste opravdovou fyzickou i psychickou změnu?

1. Jděte na to pomalu

Jakmile se někdo rozhodne zhubnout, často to vypadá tak, že zatímco si jeden den ještě dopřává oběd z fastfoodu a latté s dortem, druhý den je na ovocných šťávách a syrové zelenině. Taková radikální změna pak vydrží maximálně pár dní a rozhodně tělu neprospěje, v mnoha případech naopak. Jak na to tedy jít správně?

Tím hlavním omylem je, že musíte změnit celý systém stravování, na který jste byli doposud zvyklí, a to ze dne na den. Naopak. Nejprve si zmapujte, co a kolik toho jíte. Stačí, když si povedete jeden týden záznam o každém denním příjmu. Pak si v jakékoli jednoduché internetové aplikaci pomocí svých základních údajů nechte spočítat, jaký je váš bazální metabolismus s přidáním menší pohybové aktivity, tedy kolik kalorií byste denně měli přijmout při normální denní zátěži. Svůj týdenní jídelníček můžete vložit do jedné z mnoha mobilních či desktopových aplikací, která vám ukáže, kolik kalorií reálně přijímáte. Tyto hodnoty pak porovnejte. Čísla berte s rezervou, protože každá potravina je jiná, má trochu jiné složení i velikost a stejně tak každý člověk není stejný, jedná se ale o dobrý odrazový můstek, který vám napoví, jestli byste měli s denním příjmem ubrat nebo naopak budete muset doplnit.

2. Nevynechávejte ale nahrazujte

Jakmile víte, kterým směrem se máte vydat, začněte svůj jídelníček mírně transformovat. Místo bílého pečiva zařaďte celozrnné, polovinu sacharidů v příloze vyměňte za zeleninu a odpolední zákusek zkuste občas vynechat a později nahradit třeba porcí ovoce nebo bílého jogurtu. 

3. Najděte svou míru

Důležité je také najít svou hranici a přestat se přejídat. Učte se odolávat “velkým očím” a začněte si nandavat menší porce, uvidíte, že budete odcházet sytí i tak. Nárazovým chutím, kvůli kterým večer spořádáte půlku lednice, předcházejte rovnoměrným rozvržením porcí do celého dne.

Nezapomeňte také na dostatečný příjem tekutin. Jak se říká, hlad je někdy převlečená žízeň, a je to pravda. Čistá voda působí také jako chlazení a osvěžení organismu, pokud jí za den vypijete dostatek, budete se také cítit méně unavení. Káva nebo sladká limonáda či jiné nápoje by pak měly být pouhým doplněním a jako součást pitného režimu byste je počítat neměli.

Jídlo v krabičkách

4. Myslete dopředu

Abyste měli možnost si dát zdravé jídlo bez výmluv a tak jak vy potřebujete, udělejte tři věci:

  1. Naučte se plánovat – stačí chvilka u nedělní kávy a máte naplánované obědy na celý týden, večer si pak během hodiny předpřipravíte třeba i 4 jídla s sebou.
  2. Vyhledejte si zdravé restaurace a dovoz v okolí – není třeba se striktně držet pouze vlastních krabiček, pokud zkrátka nestíháte, zajděte si na oběd nebo si jej nechte dovézt. Zaměřte se přitom na podniky, které jídlo připravují z čerstvých surovin a jejich denní menu je pestré.
  3. Začněte s pravidelností – Určete si jeden den v týdnu, kdy si nakoupíte vše potřebné na týden, pokud možnost v době po jídle, nebudete tak nakupovat hladoví, ale vyberete jen to, co doopravdy potřebujete. Základem je také nenakupovat sladkosti a nezdravé potraviny domů. Když takové věci doma mít nebudete, není tak těžké jim odolávat.

5. Nemějte výčitky

Jíst zdravě rozhodně neznamená jíst asketicky. Netrestejte se proto hladovkou za to, když si dáte jednou za čas něco sladkého ke kávě, naopak si to řádně užijte. Udělejte si v létě ovocný koláč nebo bábovku a naučte se naopak pracovat s celozrnnou moukou a menším množstvím cukru a tuku v receptech.

Související články

Všechny články

Advertising night VŠEM

Advertising night VŠEM, byl večer plný nejlepších reklamních kampaní za poslední měsíce. Večerem a kampaněmi studenty provedli Břetislav Stromko (Head od Business Intelligence Dáme jídlo a Co-Founder SYN v pohybu) a David Matoušek (Chief…

Piknik v barvách podzimu

Milujete babí léto? My s manželem nejvíc! A víte co je na něm nejlepší? Že stále můžete jíst venku a dělat si pikniky. Jeden takový podzimní piknik jsme podnikli a bylo to super! Měli…

5 tipů, čím nahradit mouku

Pečení bez mouky už dávno není sci-fi. Alternativ, kterými můžete v těstě nahradit bílou mouku, je mnoho. A moučníky z nich většinou chutnají neskonale lépe než při použití pšeničné verze. Inspirujte se naším výběrem a dopřejte si sladkou odměnu ve zdravějším kabátu. 

4 veganské dezerty, které vás dostanou

Od snadných dezertů, když vás honí mlsná, po sofistikované zákusky, kterými ohromíte. Máme pro vás veganské dezerty, u kterých nikdo neuhádne, že jsou připravené ze surovin čistě rostlinného původu. Ať už jste vegani nebo jen chcete být na jaře fit, tyhle zdravé sladké zákusky si zamilujete.

Další článek