5 překvapivě zdravých a překvapivě nezdravých jídel

Popcorn, čokoláda, buráky, snídaňové křupavé cereálie, pečená kachna. Zkuste si tipnout, co je pro vás nejhorší. Správně – jsou to ty cereálie. Podobných překvapení vás ve světě jídla může čekat o mnoho víc. A proto vám přinášíme malý seznam těch nejzákeřnějších pokrmů. Čtěte!

22. 01. 2024

Kam
v
Praze

Kačka a Terka - nejlepší kamarádky, které v září roku 2017 založily projekt @kamvpraze, sloužící jako kapesní průvodce pražskými kavárnami, bistry a restauracemi.

O autorovi

Nový rok na krku a povánoční kila se ne a ne vypařit. Leden bývá časem drastických diet, velkých předsevzetí a ozdravných rychlokurzů. Než zbytečně hladovět, podvádět a cítit se pod psa je lepší s dietami vůbec nezačínat a místo toho se raději pokusit změnit životní styl. Není to tak těžké, jak si myslíte. Žít zdravě rozhodně neznamená připravit se o chuť – pořád je z čeho vybírat. Ďábel se skrývá v detailech a také v množství.

Co není zdravé, ale tváří se tak?

1.     Kuskus

Tato ingredience, původem ze severu Afriky, si svoji zdravou pověst vysloužila jednak díky vegetariánům a jednak díky tomu, že si ji můžete namixovat s čímkoliv. I když to ve skutečnosti není nic jiného než bílá, procesovaná obilovina. Skoro totéž, jako kdybyste vzali nůžky a nastříhali špagety na miniaturní kousky. Je-li kuskus celozrnný, jděte po něm. Jinak možná zkuste raději bulgur nebo quinou.

1.     Sushi

Čerstvá syrová rybka jako losos nebo tuňák je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin. Jsou to až další ingredience, které sushi kazí reputaci zdravého pokrmu. Lepkavá rýže je stále jenom bílá rýže, zahuštěná octem, solí a cukrem. Sójová omáčka je tak slaná, že množství jedné čajové lžičky obsahuje asi 15 % doporučeného denního příjmu soli. Pokud japonský street food milujete, samozřejmě se ho nemusíte vzdávat. Jen si místo smažených uramaki s majonézou dejte radši sashimi. A sójovku použijte na dochucení, nikoliv jako povinnou lázeň každého sousta.

2.     Saláty

Řeč je o salátech, které jsou „obohacené“ o nějakou tu mňamku. Krutony jsou jen kousky opečeného bílého chleba. Kuře je fajn doplněk, pokud ovšem není z kategorie „křupavých“ (což znamená smažených). Slanina je tučná a sýr dodá rozměr i chuť, ale je to v podstatě jen další tuk. A pokud náhodou nejste fanoušky proteinové diety, sýr může s kaloriemi pořádně zamávat. Stejně tak dresink, v němž je majonéza nebo smetana.

3.     Smoothie

Hit poslední doby, ovoce v kapalné formě, vhodné především pro ty, kteří nestíhají. O doslazování nektarem z agáve nebo „vylepšení“ kopečkem zmrzliny se nebavme. Mixování, jímž se z buněčných stěn ovoce uvolňují cukry, bohatě postačí. Většina prospěšné vlákniny, kterou ovoce přirozeně obsahuje, dostane od mixéru pěkně na frak. Naše tělo navíc tekutiny tráví a vstřebává rychleji než pevnou stravu, což může být fajn pro sportovce, který potřebuje dodat energii, ale pro běžného smrtelníka to bohužel znamená, že bude mít dříve hlad. Než jen čistou ovocnou šťávu zkuste raději drink obohacený o proteinový nášup.

4.     Wrapy

Tortilla se často považuje za zdravější než třeba sendvič. Proč, to je jedna z velkých otázek všehomíra. Jako vždy je obsah to, oč tu kráčí. Při srovnání celozrnné tortilly se salátem, rajčetem a avokádem a běžného bílého sendviče se slaninou, salátem a rajčetem (BLT), to samozřejmě platí. Smažené kuře, placka z bílé mouky, dresinky a další přídavky ale wrap bohužel posouvají hluboko do nutričního pekla. Stejně jako velikost porce. Malá tortillka s uzeným lososem nenapáchá ani zdaleka tolik neplechy jako burrito vážící stejně jako vaše noha.

Mám chuť na něco zdravého/nezdravého

Objednám si

A co je naopak zdravé a chutné?

1. Brambory

Zázračná zelenina, ze které až hranolky udělaly padoucha. Jenomže on i řapíkatý celer přestane být se zdravím kamarád, pokud ho hodíte do rozpáleného tuku a pak ho sníte pekáč na posezení. Pokud jsou ale bramborykonzumovány vařené, pečené nebo připravené v páře (a navíc se slupkou, která obsahuje citelný podíl vlákniny a minerálů), není na nich vlastně nic špatného. Obsahují řadu vitamínů, antioxidantů a jako bonus také rezistentní škroby, které mohou napomáhat snižování hladiny cukru v krvi.

brambory

2. Kachna

Hlavně ve variaci se zelím a knedlíky je zhubnutí zaručeno. Tak to samozřejmě ne, Drápale! Kachní maso je oproti kuřecímu přirozeně tmavší, a pokud se chcete vyhnout cholesterolu, křupavá kůžička by měla jít stranou. Pomineme-li toto, jedná se o kvalitní náhradu kuřecího, když omrzí. Jak z hlediska proteinů a vitamínů, tak i co se týče nenasycených mastných tuků tvořící zhruba půlku lipidů, které se v kachním mase vyskytují.

3. Fazole

Jenom ne ty z plechovky, které stejně všechnu chuť berou ze slazené omáčky zahuštěné jako melasa. V podstatě všechny druhy fazolí (a že jich je!) jsou samy o sobě vynikajícím zdrojem vlákniny a proteinů snižujících riziko vzniku cukrovky a srdečních onemocnění. To je ostatně případ všech luštěnin. A dopřát si je puritánsky jen na Nový rok by byla opravdová chyba.

4. Vajíčka

Existuje rozšířená domněnka, že vajíčka jsou kvůli svému cholesterolu asi stejně zdravá jako popíjení oleje z fritovacího hrnce. Dnes už víme, že cholesterol přítomný přímo v jídle je mnohem méně škodlivý než nasycené tuky v něm obsažené. Prosté vajíčko na hniličko nebo v jiné podobě je vynikajícím zdrojem proteinů (jedno průměrné slepičí vejce obsahuje až 8 gramů bílkovin), stejně jako vitamínů D a E. Jenom ta slaninová omeleta zavalená čedarem je už trochu moc.

5. Vepřové maso

Jasně, že ne krkovice, ale třeba vepřová panenka. Spousta kultur vepřové vylučuje z jídelníčku úplně, protože historicky se tato zvířata považovala za nepříliš čistotná stvoření. Něco na tom bude, ale dnes už nás to moc trápit nemusí. Že je vepřové bohaté na proteiny, asi málokoho překvapí. Navíc má v sobě dostatek vitamínu B1, který ovlivňuje správné fungování srdce, ledvin a trávicí soustavy. Opakujeme: libová vepřová panenka, nikoliv klobásky.

A podvratná poznámka na závěr:

Žít zdravě neznamená si nikdy nedat ani kapku majonézy nebo se navždy zříct slaniny a vypečené kůrčičky. Klíčem je přistupovat k jídlu s rozumem. A pokud vás přepadla chuť na něco zdravého (i nezdravého), na foodora najdete opravdu vše, na co máte zrovna chuť.

Související články

Všechny články

Užijte si dovolenkovou atmosféru s chutěmi středomořské kuchyně ať jste kdekoliv!

Narozdíl od většiny ostatních druhů kuchyní není ta středomořská vázaná na konkrétní etnické skupiny či kultury. Jedná se o označení typických kulinářských trendů pro oblast Středozemního moře. Většina z nás zná středozemní kuchyni…

Začátek školního roku je tu: Jak připravit zdravou svačinu pro vaše děti?

Nevíte si rady se svačinkami pro vaše dítka? V dnešním článku se dozvíte, jak takovou zdravou svačinu poskládat a dostanete tip na dva chutné snacky.

Hubnutí a novoroční předsevzetí: 20 jednoduchých tipů, jak je nastavit rozumně

Počátek nového roku je obdobím, kdy si dáváme různá předsevzetí. Mnoho z nich se týká hubnutí a změny životního stylu. Nastavte je realisticky. Jedině tak nebudete zklamaní z výsledku.

Víno: Seznamte se s druhy vín a naučte se je pít správně

Bílé, červené, růžové, suché, polosuché a tak dále. Víno má zkrátka mnoho podob a ne každý se v tomto tradičním moravském moku vyzná. Jaké existují druhy vín, ke kterým pokrmům se hodí a co dalšího byste měli o vínu vědět?

Další článek